“Mënyra më e mirë për të kuptuar nëse mund ta besoni dikë, është duke...

Në mesin e shumë veprave të tij të mahnitshme, me veprën “Plaku dhe Deti” ai kishte arritur ta fitonte çmimin Pulitzer në vitin 1953....

“Njerëzit ndahen në dy kategori – ata që i paguajnë taksat dhe ata që…”/...

Ishte një aktivist politik, filozof, teoricien politik dhe revolucionar amerikan i lindur në Angli. Ai ishte autori i dy pamfleteve më me ndikim në...

“Edhe sikur të mos kishte ekzistuar lutja, dobësia jonë do ta …”/Thënie nga Këshilltari...

Fransua Fenelon ishte një poet, shkrimtar dhe arqipeshkv francez që ia dedikoi gjithë jetën e tij Zotit dhe filozofisë katolike. Mentori intelektual  i shumë,...

“Para se të gjykosh jetën time, vish këpucët e mia, ec rrugëve ku kam...

Narrator dhe autor teatral, revolucionarizoi teatrin e shekullit XX, duke u bërë një nga dramaturgët më të mëdhenj të të gjitha kohërave. Më 1934...

Cila është Gjëja më e Vështirë? “Të Njohësh Veten”, dhe Gjëja më e Thjeshtë...

Diogjeni Laertius njihet si shpëtimtari i vërtetë i të gjithë filozofisë së Greqisë së Vjetër. Ai ishte biografi i filozofëve më të mëdhenj, dhe...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

468 POSTIME0 KOMENTET
197 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1308 POSTIME0 KOMENTET