“Kush ka qënë mësuesi yt më i mirë?”, e pyeti dishepulli… “Dua të veçoj...

Kohë më parë, në një fshat jetonte një i urtë që ishte shumë i famshëm dhe kishte shumë dishepuj. Një ditë një nga dishepujt e...

Murgu që nuk mundi të meditonte, dhe mësimi i madh që mori…

Dikur një murg që jetonte në manastir me murgj të tjerë, vendosi të meditonte i vetëm larg manastirit të tij. Aty pranë ishte një liqen...

“Dua përgjigje për këto 3 pyetje”, i tha mbreti… “Më prit deri nesër madhëri”,...

Një ditë në gjykatën e mbretërisë Akbar i tha Birbalit që t'i jepte përgjigje për tre pyetje. Pasi dëgjoi pyetjet Birbal u mendua pak dhe...

Ai udhëtoi shumë në shkretëtirë, pastaj humbi rrugën, pastaj e kapi uria…

Një herë ishte një dervish udhëtar (anëtarë të një vëllazërie sufi), humbi në shkretëtirë dhe vuante nga uria. Nuk kishte asgjë me vete. Teksa po...

“Cila statujë është prej qelqi dhe cila prej diamanti”, pyeti skulptori… Mbreti nuk ia...

Ishte kohë dimri, kështu që oborri i Mbretit ishte organizuar jashtë nën diellin e mëngjesit. Mbreti dhe i gjithë ministrat, njerëz të thjeshtë nga mbretëria...

“A je burrë i mirë apo i keq?”, e pyeti një zotëri… Përgjigjja e...

Një burrë i urtë qe mësuar të jetonte jashtë fshatit. Ai zgjohej herët në mëngjes për rutinën e tij dhe shkonte në breg të...

“Zotëri, merru me fëmijët tuaj”, i tha udhëtari… “Po mendohem,” u përgjigj i ati!

Në tren, dy fëmijë po luanin, duke kërcyer në sedilje, duke vrapuar këtu dhe duke shqetësuar të gjithë pasagjerët e tjerë në kabinën e...

“Hidhu, çfarë pret?”, i tha profesorit nxënësit… “Nuk jam i sigurtë”, u përgjigj i...

Një herë një mësues u kërkoi dy nxënësve të tij që të vinin dhe ta takonin në fillim të një rrafshi që ishte afër...

“Nuk ekziton”, tha njëri prej miqve… “Më lejo vetëm një histori të shkurtër…”, ia...

Një herë dy miq po flisnin për Zotin, nëse ai ekzistonte apo jo. Njëri prej tyre tha: "Nuk ka Zot". I dyti u përgjigj: “Në...

“Më jepni çfarë t’Ju dojë zemra”, iu lut murgu… “Jemi të varfër zotëri, nuk...

Një herë një murg po shkonte nga shtëpia në shtëpi për të kërkuar lëmoshë. Ai trokiste në një derë dhe thoshte: "Më jepni çfarë...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

480 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
991 POSTIME0 KOMENTET