“Pse blen gjithnjë stilolapsa të lirë”, i tha shoku… “Sepse kam zakon t’i humbas...

Jarda Tata kishte një shok për të cilin i vinte keq sepse e humbiste stilolapsin shumë shpesh. Ai përdorte gjithnjë stilolapsa shumë të lirë...

“Pronarin tonë nuk ka shanse ta takojë askush…”, i thanë fshatarët… “Unë jo vetëm...

Njëherë pati jetuar një zotëri shumë i pasur, arrogant dhe lakmitar. Ai zotëronte fusha, ferma dhe livadhe. Qindra punëtorë punonin për të dhe ishin...

“Pse e pranove që fëmija është i yti”, i thanë banorët e fshatit… “Unë...

Dikur mjeshtri i Zenit Hakuin jetonte në periferi të një fshati në Japoni. Ai ishte shumë i famshëm dhe gëzonte një reputacion të madh. I...

“Për nesër kam një plan që të mos futemi në mësim”, i tha njëri...

Në klasën e 5-të, ishin dy fëmijë shumë të prapë, Ravi dhe Laksh, të cilët shkonin në shkollë së bashku. Një ditë, Ravi i tha...

“Pse e mbyll dyqanin kaq herët, pse ua fal fitimin të varfërve, pse lutesh...

Një herë në një fshat, jetonte një besimtar i quajtur Gyanchand, i cili ishte gjithmonë i zhytur në përkushtimin ndaj Perëndisë. Rutina e tij për...

Historia e pëllumbave që shpëtuan nga rrjeta, prej të cilës njerëzit duhet të nxjerrin...

Shumë kohë më parë, një tufë pëllumbash jetonte në një pyll të dendur. Midis tyre ishte një pëllumb plak i mençur. Çdo pëllumb në...

“Mos hyni në atë pyll se do pendoheni”, u tha murgu… Dy shokët qeshën...

Dikur dy shokë jetonin në një fshat. Ata luanin, studionin, bënin gjithçka së bashku që nga fëmijëria. Kur u rritën, vendosën të linin fshatin e...

“Kam ardhur të mësoj të vërtetën e jetës”, i tha studiuesi… “Më sill një...

Një herë, një studiues i shquar dhe i famshëm, i njohur mirë në shkrimet e shenjta, shkoi te një murg i vjetër dhe i...

“Flasin pas shpinës time fjalë që nuk i meritoj”, iu ankua burri… “Sonte do...

Njëherë e një kohë, në një fshat jetonte një burrë shumë i ndershëm. Të gjithë banorët e fshatit e lavdëronin dhe e admironin. Ai...

Kaloi i pari, plaku nuk i foli… Kaloi i dyti, plaku nuk lëvizi… I...

Shumë kohë më parë, në një mbrëmje të ftohtë të acartë, qëndronin një grup kalorësish ulur buzë lumit. Pranë tyre ishte një plak, i...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

468 POSTIME0 KOMENTET
197 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1308 POSTIME0 KOMENTET