U dha të gjithë shërbëtorëve nga një shkop me gjatësi të barabartë, të nesërmen...

Një herë u grabit shtëpia e një tregtari të pasur. Tregtari dyshoi se hajduti ishte njëri nga shërbëtorët e tij. Kështu ai shkoi te këshilltari...

Sa Herë të Ndjehesh i Pavlerë, Kujto Fjalët e Këtij Plaku të Mençur dhe...

Vetëbesimin mund ta humbni me kalimin e kohës nga përvojat negative të jetës. Sidoqoftë, gjithmonë duhet të përpiqeni ta rifitoni atë, të jeni në gjendje...

Të nësermen e gjeti verandën plot mbeturina, i mblodhi dhe i trokiti fqinjit në...

Një herë një burrë i mençur bleu një shtëpi shumë të madhe dhe të bukur. Kjo shtëpi kishte një pemëtore të madhe përpara dhe ishte...

“A mund të më thoni se si shpjegohet kjo punë?”, e pyeti mbreti… “Futu...

Mbreti i një mbretërie të madhe, thuhet se njëherë thirri këshilltarin e tij më të mençur. Ai ishte gjithmonë kurioz të dinte pse disa vende...

“A ka kuptim t’i bësh nder dikujt që tregohet mosmirënjohës?”, pyeti studenti… Mori Përgjigjen...

Pse disa njerëz janë më me fat se sa disa të tjerë? Kushedi sa herë e keni pyetur veten, por kjo është tema e diskutimit...

“Pse kemi frena në makinën tonë?”, iu drejtua klasës profesori i fizikës… studentët u...

Një herë në orën e fizikës, mësuesi i pyeti studentët: "Pse kemi frena në makinën tonë?" Një student u ngrit dhe u përgjigj: "Mësues, për...

“Unë jam zot shtëpie dhe grindem gjithnjë me gruan!, iu ankua Kabirit…, “Më sill...

Njerëz të zakonshëm nga vende të largëta vinin për të dëgjuar urtësitë e të Mençurit Kabir. Një ditë pasi mbaroi ligjërimi, një burrë vazhdoi të...

”Edhe pluhuri u bëhtë ar me prekjen tënde”, ishin fjalët e vetme që babai...

Kur erdhi koha e pleqërisë së thellë, babai thirri djalin e tij Dhanpal dhe i tha: "Bir, nuk kam asnjë pasuri që ti të trashëgosh,...

“Shko më sill një copë qymyr dhe një copë dru”, i tha babai… Djaloshi...

Shumë kohë më parë, një burrë i mençur, ndërsa po u afrohej viteve të pleqërisë, thirri më të voglin prej djemve dhe i tha: “Bir,...

Shoku hëngri darkën, u zgjua natën, dhe u rikthye pas 3 vjetësh…

Një herë një dijetar po kalonte nëpër një fshat ku jetonte shoku i tij i fëmijërisë. Me këtë rast ai vendosi të vizitojë shtëpinë...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

468 POSTIME0 KOMENTET
197 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1308 POSTIME0 KOMENTET