“Ma bëj edhe një shtëpi të fundit”, – i tha pronari… Marangozi pranoi, por...

Një herë pati jetuar një marangoz që ishte vërtet i zoti në punën e tij. Ai punonte shumë dhe ndërtonte shtëpi të bukura. Me...

“Sa fëmijë keni?”, Kemi 4 fëmijë i tha gruaja… “Sa fëmijë ke?”, Kam vetëm...

Një herë në një qytet jetonte një Seth (i pasur) i cili ishte i devotshëm. Sa herë që ndonjë Mahatma (i mençur) apo Sadhu...

“Zëmërohem shumë dhe njerëzit nuk më duan afër”, iu ankua ajo zotërisë… Zotëria hyri...

Një herë në një fshat, jetonte një grua me natyrë shumë të trazuar. Ajo zemërohej për çdo gjë të vogël dhe u thoshte gjëra të...

“Pse më kap mua kur ke të tjerë plot”, i tha zogu… Gjuetari e...

Një herë një gjahtar shkoi në një pyll për gjueti. Atje ai kapi një zog. Zogu i tha gjahtarit: "Duhet të kesh ngrënë shumë kafshë...

“Cila është më e rëndësishme, Pasuria apo Mençuria?”, e pyetën të urtin… “Mençuria”, tha...

Një herë dikush shkoi tek ai dhe e pyeti: "Cila është më e rëndësishme, më e vlefshme - Pasuria apo Urtësia?" Baal Shemi qeshi dhe tha:...

“Kam shtëpi të vogël dhe jemi shumë njerëz, si ta zgjidh?” pyeti zotëria… “Futi...

Një herë një fqinj erdhi te Nasrudini me problemin e tij dhe u ankua: “Jam shumë i shqetësuar. Unë kam një shtëpi të vogël dhe...

“Pse vishesh si unë?”, e pyeti mjeshtri… “Dua të ndriçohem”, u përgjigj dishepulli… Mjeshtri...

Një dishepull i ri donte të mësonte Urtësinë, kështu që shkoi te mjeshtri i Zenit dhe i kërkoi që ta pranonte si dishepullin e...

“Lutu për diell”, i tha vajza e vogël… “Lutu për shi”, i tha vajza...

Një herë në fshat jetonte një fermer që kishte dy vajza. Vajza e madhe e fermerit ishte e martuar me një tjetër fermer dhe...

“Me çfarë çmimi e vlerëson varësen e mamit”, e pyeti djaloshi… “Ik në shtëpi...

Pas ndarjes nga jeta së një argjendari, familja e tij nuk vonoi të gjendej në vështirësi financiare. Ata arritën deri në pikën sa nuk...

Djaloshi dhe i moshuari mbollën fidanin në të njëjtën ditë, kur bimët u rritën...

Një i ri jetonte me shtëpinë në fqinjësi të një plaku pensionist. Ata të dy e donin kopshtarinë dhe kujdeseshin për bimët e tyre në...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

471 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1183 POSTIME0 KOMENTET