12 Rregulla Financiare që Ju Bëjnë të Pasur Nëse i Aplikoni Siç Duhet

Edhe ata që nuk duan të kenë të bëjnë me ekonominë e dinë që duhet t'i kuptojnë paratë. Ndërsa kuotimet e monedhave botërore dhe Dow...

Si Përdoret Arti i Logjikës për të Arritur tek e Vërteta në Malin e...

Zbuloni se si të gjeni të vërtetën dhe qartësinë brenda kaosit. Si specie, ne jemi krijesa irracionale. Ne marrim vendime të menjëhershme bazuar në instikt,...

Ky Plak i Mençur të Mëson Sekretin e Lumturisë, Por në Fillim të Bën...

Një tregtar dërgoi të birin për të mësuar sekretin e lumturisë nga burri më i mençur që njihej. I riu kaloi nëpër shkretëtirë për dyzet...

11 Rregulla të Sjelljes Etike që Shumica e Njerëzve as Nuk e Dinë që...

Shumë njerëz e lidhin fjalën "etikë" me restorante të shtrenjta dhe ngjarje shoqërore. Por respektimi i rregullave të sjelljes së mirë nuk do të...

5 Cilësitë e Njerëzve që Nuk Dorëzohen Kurrë…

Njerëzve që janë mirë mendërisht mund t'u përshtatet kjo thënie: “Asgjë nuk mund ta ndalojë njeriun me qëndrimin e duhur mendor të arrijë qëllimin e...

“Të Falenderoj që Kundërshton!”/ Këshilla e Aristotelit për të Mos Dalë Kurrë Bllof në...

Çfarë ka këtu për ty? Bëhu si Aristoteli dhe mos dil bllof kurrë herës tjetër. Kur mendoni për kundërshtimet, me siguri përfytyroni dy bashkëshortë që i...

Unë kam ndryshuar – kam filluar t’i largoj njerëzit dhe të respektoj më shumë...

Të paturit vetë-respekt është hapi i parë në rrugën drejt vetë-pranimit. Duhet të kuptojmë vlerën tonë, të pranojmë vlerat tona, natyrën tonë të vërtetë dhe...

Njerëzit komunikojnë duke përdorur dy lloje të foluri…

“Lëreni komunikimin të jetë fara që ju e ujitni me ndershmëri dhe dashuri. Kështu që ai të mund të krijojë një marrëdhënie të lumtur,...

Arti i të Folurit Para Publikut, pa t’u Tharë Goja, pa t’u Dridhur Gjunjët…

Merimangat, lartësitë, të flasësh para publikut. Të gjithë kemi fobitë tona. Por edhe nëse do të preferonit të kalonit mbi një rrjet merimange midis lartësisë...

Pse Njerëzit e Mirë e të Drejtë Nuk Bëhen Kurrë të Pushtetshëm…

Kur je fëmijë, hyrja në shkollën fillore mund të jetë tronditëse. Nëse jeni rritur nga prindër të ndërgjegjshëm dhe besuat në gjithçka që ata ju...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

468 POSTIME0 KOMENTET
197 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1247 POSTIME0 KOMENTET