Pse Njerëzit Kujtohen me Vonesë Pasi Bëjnë Zgjedhjen e Gabuar

Në çdo ndërveprim njerëzor, ekzistojnë disa faktorë që gurgullojnë nën sipërfaqe dhe ndikojnë në rezultatin përfundimtar. E para është simetria, ose ekuilibri, i bashkëveprimit. Nëse...

Pse gruaja ka rëndësi për mua më shumë se fëmijët e mi…

Shkrimtari dhe babai i disa fëmijëve, Mike Berry, shpjegon në blogun e tij pse gruaja e tij ka rëndësi për të, më shumë se...

Tiparet e Introvertëve që Shumica e Njerëzve Nuk i Kuptojnë

Introvertët kanë disa sjellje që të tjerët mund t'i konsiderojnë të çuditshme. Nëse e pyetni një introvert nëse kjo është një gjë e mirë,...

Arsyet e Sinqerta pse Lidhjet e Gjata Mund të Përfundojnë Shpejt pas Martesës

Kur jemi në një marrëdhënie të qëndrueshme me dikë që e duam, është e natyrshme të mendojmë për hapin tjetër: martesën. Ideja për t'u...

Këshilla Inteligjente për t’i Bërë të Tjerët të Fiksohen pas Teje

Besimi është një gjë shumë e ndërlikuar. Truri ynë merr më pak se 1 sekondë për të vendosur nëse mund t'i besojmë dikujt apo...

Nëse Fëmija Juaj i Mëson Këto Gjëra që i Vogël, ka për t’u Rritur...

Në vitet e para të jetës, fëmija juaj merr një sasi të madhe informacioni nga mjedisi përreth tij dhe i ruan ato. "Truri i...

Fuqia e Kontaktit me Sy, Aftësia që t’i Hap të Gjitha Rrugët në Jetë

Njerëzit zakonisht mbajnë kontakt me sy nga 30 deri në 60% të kohës kur janë në bisedë. Por, për të krijuar një lidhje emocionale...

Psikologët Kanë Disa Fjalë për Prindërit që Përdorin Smartfonin në Sytë e Fëmijëve të...

Një person mesatar kalon rreth 3 orë në një smartphone çdo ditë. Psikologët madje thonë se familjet tani kalojnë më shumë kohë "vetëm". Kjo...

6 Këshilla për të Mos Rritur Fëmijë Frikacakë Duke u Zhvilluar Trurin

Rritini fëmijët në mënyrë që t’i përballojnë me trurin e tyre vështirësitë e jetës. Pak kush prej nesh do të preferonte qëndronte mbi njërën këmbë...

11 Shenjat që Vërtetojnë se Jeni Duke Rritur një Gjeni

A jeni duke rritur një gjeni? Çdo fëmijë është i veçantë në mënyrën e vet, por disa prindër mund të pyesin veten nëse fëmijët e...

Qëndro me ne

69,180FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu