“Veprimet e këqija janë njësoj si brirët e drerit: kur njëri ngec tek degët,...

Frederiku II (1712-1786) ishte mbreti i Prusisë nga vitit 1740 gjer më 1786.  Ai nuk njihet vetëm si një mbret i suksesshëm, i cili e...

“Ne e lexojmë botën gabim dhe pastaj themi se ajo na …”/ Thëniet më...

Rabindranath Tagore ishte një polimat bengali që punonte si poet, shkrimtar, dramaturg, kompozitor, filozof, reformator social dhe piktor. Ai riformësoi letërsinë dhe muzikën bengali, si...

“Çdo vepër duhet të kalojë nëpër këto faza – tallje, kundërshtim dhe më pas…”/...

Citimet dhe biografia e Swami Vivekananda: Citimet e Swami Vivekananda dhe janë kaq të njohura sepse janë kaq shumë drejt spiritualitetit dhe motivues ndaj...

”Rregulli i natyrës është ky: ju merrni atë për të cilën jepni shpërblim. Nëse...

Charles Thomas Munger (lindur më 1 janar 1924) është një investitor, biznesmen dhe ish-avokat i pasurive të paluajtshme miliarder amerikan. Ai është nënkryetar i Berkshire...

“Jeta përbëhet nga dy ditë, njëra krah teje e tjetra kundër teje. Ditën që...

"Asgjë nuk e damkos një shpirt të mirë dhe një zemër të ëmbël më shumë sesa të jetosh mes njerëzve që nuk mund ta...

“Në jetën time kishte tre gjëra, paaftësia për të folur, paaftësia për të heshtur...

Samuel Barclay Beckett  ishte një romancier irlandez, dramaturg, shkrimtar i tregimeve të shkurtra, regjisor teatri, poet dhe përkthyes letrar. Një banor i Parisit për pjesën...

“Çdo çek është një muzikant, çdo gjerman një tregtar, çdo polak një…”/Thëniet më të...

Kësaj here, kënaqësia e lexuesve tanë do të jetë ky koleksion i përzgjedhur mençurie i popullit polak. Ne e dinim se do të gjenim...

Ai pa shumë hurma, i lindi dëshira për t’i ngrënë ato, por nuk kishte...

Njëherë e një kohë, një Sadhu (Murg Indian) jetonte në një kasolle jashtë fshatit. Një ditë duke kaluar nëpër treg, ai pa shumë shporta...

“Për të qenë njerëzorë, duhet të jemi gjithmonë gati të shqiptojmë atë fjalën e...

Galileo Galilei ishte një fizikan, astronom dhe filozof i famshëm italian, i njohur botërisht si "Babai i Shkencës". Shumë shpikje dhe zbulime moderne ishin të...

“Më mirë të meritosh pa marrë gjë, sesa të marrësh pa merituar…”/Mençuri e Kulluar...

Askush nuk u ngop ndonjëherë duke lexuar mençuri, sepse ato prekin gjithmonë me aq mprehtësi dhe elegancë aspekte të ndryshme të jetës. Për kënaqësinë e...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

480 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
991 POSTIME0 KOMENTET