“Gruaja duhet të jetë sikur shalqiri, e rrumbullakët, e pjekur, e ëmbël…”/ Thëniet më...

Duam apo nuk duam thëniet turke kanë gjithnjë një "shije" të tjetërllojtë ndërsa i lexojmë sepse jemi në gjendje që të përceptojmë ngjashmëritë kulturore...

“Po vajte në luftë, lutu 1 herë, vajte në det, lutu 2 herë, por...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi përzgjedhur thëniet më të bukura nordike, jemi të bindur që do t’i pëlqeni shumë dhe ne presim nga...

“Vlera e një njeriu, është në tre gjëra: Ta fshehësh varfërinë, aq sa …”/...

Imam Shafi’u ka qënë një dijetar islam dhe një nga personat e parë që hodhën themelet e jurisprudencës. "Vlera e një njeriu, është në tre...

“Gratë mbi tridhjetë janë në maksimumin e tyre, por burrat mbi tridhjetë janë…”/ Thëniet...

Alain Fabien Maurice Marcel Delon lindur më 8 nëntor 1935 është një aktor dhe biznesmen francez. Ai njihet si një nga aktorët më të spikatur...

“Mendja e një kombi është arsimi, dhe zemra e tij është …”/Thëniet më të...

As armiku më i madh nuk mund të sjellë më shumë dëme sesa mungesa e edukatës e cila gjithë jetën duhet të merret sikur...

“Njeriu e kallëzon fytyrën e vet në 3 raste: kur është i pasur, kur...

Thëniet e popujve janë mençuri të tejkohshme, ose më saktë, janë mençuri të çdo kohe. Ne e dimë se lexuesit tanë i mirëpresin që t'i...

“Tri gjëra njeriut ia zgjatin jetën: shtëpia e madhe, kali i shpejtë dhe gruaja...

Sot kemi përgatitur një koleksion të ndritshëm të mençurisë arabe, jemi të bindur se kemi akoma shumë për të marrë nga nektari i urtësisë...

Një Fabul e Bukur të Cilën Duhet t’ia Kujtojmë Vetes Çdo Ditë

Një herë një gomar dhe një tigër u grindën për ngjyrën e barit. Gomari tha se ngjyra e barit është blu, ndërsa tigri tha se...

25 Thëniet më Intriguese të Albert Einstein

Fizikanti i famshëm Albert Ajnshtajni konsiderohet gjerësisht si një nga mendjet më të mëdha që ka jetuar ndonjëherë. Ai hapi qasjen ndaj një pasurie...

“Beqari është si palloi, i fejuari është si luani, i martuari është si…”/ Thëniet...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi përmbledhur një koleksion me thënie nga nektari i urtësisë spanjolle. Jemi të bindur se do t'i lexoni me shumë...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

471 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1183 POSTIME0 KOMENTET