“Mos prit që njerëzit të gëzohen për ty, shijoje me veten!”/ 17 Thënie dhe...

Kërkimi i lumturisë është një e drejtë e patjetërsueshme… Por si mund të kontribuojmë për ta bërë botën më të mirë, madje edhe në mënyrën...

“Kafsha e shpejtë, gruaja e bindur dhe shtëpia e gjërë plotësojnë …”/Mençuri e Vyer...

Në morinë e shumë e shumë thënieve orientale në libra kemi mbledhur ato që menduam se do të jenë kënaqësia e lexuesve tanë. Mëposhtë gjeni...

“Nëse i do fëmijët, jepu shumë dajak, nëse s’i do, jepu …”/ Thëniet më...

Shpesh i quajmë si rracën më të ditur, jo më pak herë i vëmë në fronin e pushteti financiar që drejton botën. Izraeli është një...

“Besnikëria është më e vështirë se virgjëria”/Thesaret e Urtësisë Franceze

Franca e Napoleonit, Franca e shumë e shumë mendjeve të ndritura, e kulturës, e finesës dhe stilit, vijon të jetë një ndër kombet me...

“Nuk ka siguri në këtë botë, ka vetëm mundësi!”/ 20 Thënie nga Napoleon Hill

Napoleon Hill është emri që do të dalë në sipërfaqe sa herë të gjendesh në një bisedë rreth suksesit. Në dijeninë tonë nuk ka...

“Nuk ka vdekje, bijë. Njerëzit vdesin vetëm kur ne i harrojmë”/ Fjalët më të...

“Biblioteka banohet prej shpirtërave që dalin nga faqet e librave gjatë natës” “Shkruaj atë që nuk duhet harruar” “Sa më shumë jetoj, aq më e painformuar...

“Nëse do të Udhëheqësh Njerëzit, Ec Pas Tyre” – 4 Rregullat Themelore të të...

Lao Tzu, një nga mjeshtrat më të mëdhenj Kinezë që jetoi shumë shekuj më parë, krijoi Katër Virtytet Kardinale, ose rregullat e të jetuarit....

“Sa më e Vogël Mendja, aq më e Madhe Arroganca”/ Ezopi, 11 Mesazhe të...

Fabula e ka prejardhjen nga Lindja. I pari dhe më i famshmi prej fabulistëve është Ezopi. Në fakt, vetë qenia e tij është fabul. Dëshmitë e...

Fjalitë më të bukura të dashurisë, nga Charles Bukowski

Henry Charles Bukowski ka qenë një poet dhe shkrimtar i njohur. Ai ka lënë pas 6 romane, disa tregime, dhjetëra poezi dhe aforizma që...

“Nëse nuk ke besim te vetja, je dyfish i mundur në garën e jetës”/...

Marcus Tullius Cicero ishte konsull romak, filozof, politikan, jurist, orator, teoricien dhe konstitucionalist. Ai ekzekutohet në vitin 43 pes si armik i Romës, kur kishte...

Qëndro me ne

73,234FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu