“Kur nëna e lëvdon vajzën, lëre dhe ik; kur fqinji e lëvdon vajzën…”/Urtësi e...

Thuhet shpesh se, urtësia hebreje ka çliruar botën, dhe na mjaftoi kaq shtysë që të shfletonim për të gjetur diamantet më të shndritshëm nga...

“Njëzet vjet të sundon dëshira, tridhjetë arsyetimi, dyzetë…”/ Thëniet më të Bukura Amerikane

Proverbat janë quajtur lotët e njerëzimit, dhe ka një arsye të fortë pse janë quajtur kështu, sepse ato kanë buruar dhe djersa, mundi, mendimi,...

“Kush flet pak, fiton betejën, kush flet shumë, merr…”/ Thëniet më të Bukura Helene

Prej njërit nga popujt më të njohur të lashtësisë, zanafilla e gjithë qytetërimit, vendi i Akropolit, dhe tharmit të diturisë së botës, ka gjithmonë...

“Çdo grua duket e bukur në errësirë, nga larg dhe nën …”/ Thëniet më...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë, sot kemi sjellë një koleksion të ndritshëm prej urtësive të një prej popujve më të veçantë dhe të përparuar...

“Shiko ballin e njeriut për të ditur çfarë do të bëhet, dhe gojën për...

Nuk kishim sesi t'i vononim kaq shumë këto brilantë të mençurisë së popullit aziatik. Në kemi përzgjedhur disa nga thëniet më të bukura të...

“Nga të gjithë ata që nuk kanë asgjë për të thënë, më simpatikë janë...

“Tingulli” i heshtjes është ai më kumbuesi. Edhe kur jemi krejtësisht vetëm dhe mendojmë për mungesën e zërave, ka disa citate të mira për heshtjen...

“Gruaja më e mirë është ajo e cila duke dëgjuar di të japë…”/ Thëniet...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi sjellë një koleksion përfaqësues të mençurisë orientale. Ne i vlerësojmë shumë lexuesit tanë, i mirëpresim, dhe lexojmë çdo...

“Është më e rrezikshme të zemërohesh me mbretin, se sa të zemërohesh me…”/ Mençuri...

Thënie për sot i kemi gjetur nga një kontinent i largët, në Afrikën e famshme të vapës, të Saharasë e të shumëllojshmërisë së traditave. Është...

“Miku i priftit humbet fenë, miku i mjekut humbet shëndetin, miku i avokatit humbet…”/...

Fqinjët tanë përtej detit i kanë dhënë shumë botës. Jo pak prej mendjeve më të ndritura të botës kanë qënë pikërisht ata, italianët e...

“Gruaja duhet të jetë sikur shalqiri, e rrumbullakët, e pjekur, e …”/ Thëniet më...

Duam apo nuk duam thëniet turke kanë gjithnjë një "shije" të tjetërllojtë ndërsa i lexojmë sepse jemi në gjendje që të përceptojmë ngjashmëritë kulturore...

Qëndro me ne

70,716FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu