“Fati nuk është Rastësi, është …”/ Këto 11 Thënie Nuk do Ju Lejojnë të...

“Dyshimet janë tradhtarët tanë, ato na bëjnë shpesh të humbasim të mirat që mund të kemi.” – William Shekspir “Ndjenjat janë Zoti juaj.” – Chanakya “Gjithsesi...

Kurrë Mos Konkurro me Ato Femra që Kanë Këto Cilësi… Ato Janë më Shumë...

Ato... Ato arrijnë të buzëqeshin edhe kur duan të bërtasin me të madhe! Ato këndojnë kur duan të qajnë! Ato qajnë kur ata janë të lumtura...

25 Thëniet më Intriguese të Albert Einstein

Fizikanti i famshëm Albert Ajnshtajni konsiderohet gjerësisht si një nga mendjet më të mëdha që ka jetuar ndonjëherë. Ai hapi qasjen ndaj një pasurie...

“Mos prit që njerëzit të gëzohen për ty, shijoje me veten!”/ 17 Thënie dhe...

Kërkimi i lumturisë është një e drejtë e patjetërsueshme… Por si mund të kontribuojmë për ta bërë botën më të mirë, madje edhe në mënyrën...

“Kafsha e shpejtë, gruaja e bindur dhe shtëpia e gjërë plotësojnë …”/Mençuri e Vyer...

Në morinë e shumë e shumë thënieve orientale në libra kemi mbledhur ato që menduam se do të jenë kënaqësia e lexuesve tanë. Mëposhtë gjeni...

“Besnikëria është më e vështirë se virgjëria”/Thesaret e Urtësisë Franceze

Franca e Napoleonit, Franca e shumë e shumë mendjeve të ndritura, e kulturës, e finesës dhe stilit, vijon të jetë një ndër kombet me...

“Nuk ka siguri në këtë botë, ka vetëm mundësi!”/ 20 Thënie nga Napoleon Hill

Napoleon Hill është emri që do të dalë në sipërfaqe sa herë të gjendesh në një bisedë rreth suksesit. Në dijeninë tonë nuk ka...

“Nuk ka vdekje, bijë. Njerëzit vdesin vetëm kur ne i harrojmë”/ Fjalët më të...

“Biblioteka banohet prej shpirtërave që dalin nga faqet e librave gjatë natës” “Shkruaj atë që nuk duhet harruar” “Sa më shumë jetoj, aq më e painformuar...

“Nëse do të Udhëheqësh Njerëzit, Ec Pas Tyre” – 4 Rregullat Themelore të të...

Lao Tzu, një nga mjeshtrat më të mëdhenj Kinezë që jetoi shumë shekuj më parë, krijoi Katër Virtytet Kardinale, ose rregullat e të jetuarit....

“Sa më e Vogël Mendja, aq më e Madhe Arroganca”/ Ezopi, 11 Mesazhe të...

Fabula e ka prejardhjen nga Lindja. I pari dhe më i famshmi prej fabulistëve është Ezopi. Në fakt, vetë qenia e tij është fabul. Dëshmitë e...

Qëndro me ne

74,730FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu