“Vlera e një njeriu, është në tre gjëra: Ta fshehësh varfërinë, aq sa …”/...

Imam Shafi’u ka qënë një dijetar islam dhe një nga personat e parë që hodhën themelet e jurisprudencës. "Vlera e një njeriu, është në tre...

10 Urtësitë më Frymëzuese që ju Duhen për Çlodhjen e Mbrëmjes

Ndonjëherë, na duket sikur çdo gjë është kundër nesh dhe ne kemi nevojë për pak nxitje.  Ne mund të mos jemi në gjendje të...

“Nuk vritet me zemëratë, por me qeshje”/ Thëniet që të Ndryshojnë Jetën

“Ai që dëshiron të ndryshojë botën, fillimisht duhet të ndryshojë veten e tij”. – Sokrati “Marrëzia: të bësh të njëjtën gjë përsëri dhe përsëri dhe...

“Zoti dhe djalli luftojnë mes tyre, dhe fushëbeteja është…”/ Thëniet më të Bukura të...

Fjodor Dostojevski (Fyodor Dostoyevsky) është autori rus i shekullit të 19-të që ka shkruar novelat klasike si: “Krim dhe Dënim” (1866) dhe “Vëllezërit Karamazov”...

“Nuk mbërrini dot në destinacion, nëse ndaleni për të qëlluar çdo qen që leh”/...

Duhet guxim që të ngrihesh dhe flasësh; por po guxim duhet të ulesh dhe dëgjosh. E vërteta është e padiskutueshme. Ligësia mund ta sulmojë, injoranca...

“Një grua e vetme në qytet bën më shumë zhurmë se …”/ Thëniet më...

Ndoshta një prej vendeve më të përparuara të botës, qoftë si një demokraci e avancuar, qoftë si një vend inovativ, apo edhe si vendlindje...

Ja si më mësoi nëna t’i trajtoj femrat…/ Thëniet më të Bukura nga Chris...

Disa thënie të veçanta nga Chris Brown: “Marrëdhënia nuk duhet të bazohet mbi sasinë e kohës që shpenzoni së bashku, por në atë çfarë ndërtoni...

“Shqiptarët i ka çmendur mendjemadhësia”/ 15 “Kunja” që Tregojnë Shqiptarin e Vërtetë nga M.F

“Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën e fundit mes tyre”. Kjo është thënia simbol e Mit’hat Frashërit, alias Lumo Skëndo,...

“Vështirësitë krijojnë burra, ndërsa begatia krijon përbindësha”/ Thëniet më të Spikatura të Hygoit

Victor Hugo ishte një dramaturg, poet dhe shkrimtar francez, i konsideruar si babai i Romantizmit si dhe një figurë dominuese në letërsinë franceze të...

“Vajzat dashurohen për ato që janë; djemtë për çfarë premtojnë të …”/Thëniet e Gëtes...

Nëse e trajtoni një individ ashtu siç ai është, ai do të mbetet ashtu siç ai është. Por nëse e trajtoni atë sikur ai...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu