“Edhe në fronin më të lartë të botës, për t’u ulur do të përdorësh…...

Edhe në fronin më të lartë të botës, për t’u ulur do të përdorësh… prapanicën. - Mishel Montenj Vendi më i lumtur është ai ku...

“Grinduni me kë të doni e sa të doni, por vetëm në mëngjes ose...

Grinduni me kë të doni e sa të doni, por vetëm në mëngjes ose pas dreke. Kurrë kur jeni në tavolinë. Mund të lexoni...

“Gjumi është si pasuria: sa më shumë të flesh, aq më shumë …”/Thëniet më...

Thëniet janë zbukurim i të folurit, por edhe kënaqësi e dëgjuesit, e pse jo edhe e lexuesit, ndaj për kënaqësinë e lexuesve tanë, kemi...

“Lëvdoje djalin kur t’i dalë mjekra, vajzën kur të martohet, ndërsa veten…”/Thëniet më të...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi vendosur të sjellim sot një koleksion të përzgjedhur urtësie të popullit finlandez. Lexim të këndshëm! Lëvdojë birin tënd kur t’i...

“Nëse një njeri e njeh veten, ai njeh të gjithë njerëzimin!”/ Mësime Jete nga...

Khalil Gibran është një poet, shkrimtar dhe artist libanez. I lindur në qytetin Bsharri në Veri të Libanit të ditëve të sotme, atëherë pjesë e...

“E mundshmja” pyet të “Pamundshmen”: Ku jeton? U përgjigj: Në ëndrrat e…”/Mençuri e Thellë...

Qytetërimi dhe kultura nuk përbëhen vetëm nga ndërtimet dhe sendet e krijuara, por edhe nga proverbat. Fjalët e urta janë pasqyrë e pastër e qytetërimit...

“Nëse doni që e tashmja të jetë ndryshe nga e kaluara, studioni të …”/...

Baruk Spinoza ishte një filozof hollandez i shekullit të shtatëmbëdhjetë, i cili u përpoq ta rishpikte besimin - duke e larguar atë nga diçka...

“Fshatari mes dy avokatëve është sikur peshku mes dy…”/ Thëniet më të Bukura nga...

I vogli i familjes Franklin nuk i lexonte librat, ai i përpinte ato. Ai ngrihej në 5:00 të mëngjesit çdo ditë dhe lexonte një...

“Nxënësit nuk mësojnë lëndën, por karakterin e mësuesit!”/ Thëniet më të Bukura për Mësuesit

"Nxënësit nuk mësojnë lëndën por karakterin e mësuesit!" - Joseph Campbell "Nëse mund ta lexosh këtë, falendero një mësues" - (Letër ngjitëse e federatës së...

“E pyeta lirinë: Ku janë fëmijët e tu? M’u përgjigj: Njëri vdiq i kryqëzuar,...

Kësaj here, për kënaqësinë e ndjekësve tanë, kemi përzgjedhur një koleksion thëniesh orientale. Një mençuri e thellë e cila vjen nga zemra e shekujve. E...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu