“Nuk ka vdekje, bijë. Njerëzit vdesin vetëm kur ne i harrojmë”/ Fjalët më të...

“Biblioteka banohet prej shpirtërave që dalin nga faqet e librave gjatë natës” “Shkruaj atë që nuk duhet harruar” “Sa më shumë jetoj, aq më e painformuar...

“Nëse do të Udhëheqësh Njerëzit, Ec Pas Tyre” – 4 Rregullat Themelore të të...

Lao Tzu, një nga mjeshtrat më të mëdhenj Kinezë që jetoi shumë shekuj më parë, krijoi Katër Virtytet Kardinale, ose rregullat e të jetuarit....

“Sa më e Vogël Mendja, aq më e Madhe Arroganca”/ Ezopi, 11 Mesazhe të...

Fabula e ka prejardhjen nga Lindja. I pari dhe më i famshmi prej fabulistëve është Ezopi. Në fakt, vetë qenia e tij është fabul. Dëshmitë e...

Fjalitë më të bukura të dashurisë, nga Charles Bukowski

Henry Charles Bukowski ka qenë një poet dhe shkrimtar i njohur. Ai ka lënë pas 6 romane, disa tregime, dhjetëra poezi dhe aforizma që...

“Nëse nuk ke besim te vetja, je dyfish i mundur në garën e jetës”/...

Marcus Tullius Cicero ishte konsull romak, filozof, politikan, jurist, orator, teoricien dhe konstitucionalist. Ai ekzekutohet në vitin 43 pes si armik i Romës, kur kishte...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

480 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
991 POSTIME0 KOMENTET