“Vajzat dashurohen për ato që janë; djemtë për çfarë premtojnë të …”/Thëniet e Gëtes...

Nëse e trajtoni një individ ashtu siç ai është, ai do të mbetet ashtu siç ai është. Por nëse e trajtoni atë sikur ai...

“Martohu, patjetër. Por të ra gruaja e mirë, do të jesh i lumtur; po...

Ky filozof i madh në fillim jetoi si çdo athinas tjetër. Ai e ndoqi punën e babait të tij për një kohë dhe pastaj...

“Kush nuk të qëndron pranë në errësirë, nuk e meriton ta përfillësh kur të...

Disa thënie të veçanta nga këngëtari italian, Tiziano Ferro: “Mbaje në mendje se je më i mirë se çdo ditë e trishtë, se çdo ditë...

“T’i bësh mirë të keqit është të hedhësh ujë në det”/ Thëniet më të...

Në 29 shtator 1547 lindi Miguel de Cervantes Saavedra, autori i “Don Kishotit të Mançës”. Ja disa prej thënieve të tij: “T’i bësh mirë të...

“Nëse nuk luftoni për atë që doni, mos qani kur ta humbisni”/ Will Smith...

Will Smith ka një histori suksesi që çdokush do ta kishte zili. Ai është një nga të paktët artistë që ka patur një sukses të...

“Lëre gjithçka në duart e Zotit dhe do t’i shohësh duart e Zotit në...

Secili nga ne, sado i/e fortë të ndihet, sado besimtar apo ateist, ka momente që ndihet bosh, pa motiv dhe vanitoz. Stresi na thith drejt...

Këto Citate nga Një Prijës Oglala Lakota do t’ju Bëjnë të Dyshoni Gjithçka që...

Luther Standing Bear ishte një prijës Lakota Oglala i respektuar, i cili ishte një nga të paktët që bëri diferencën midis mënyrës së jetesës...

“Po vajte në luftë, lutu 1 herë, vajte në det, lutu 2 herë, por...

Për kënaqësinë e lexuesve tanë kemi përzgjedhur thëniet më të bukura nordike, jemi të bindur që do t’i pëlqeni shumë dhe ne presim nga...

“Shtatin pyell e mendjen fyell”, “Sa të rrosh do mësosh”…/Fjalët e Urta më të...

Shprehjet e urta shqiptare, aq shumë i përdorim, saqë ndonjëherë i marrim si të mirëqena dhe jo frazeologji. Në fakt, janë shumë praktike dhe domethënëse,...

“Fati nuk është Rastësi, është …”/ Këto 11 Thënie Nuk do Ju Lejojnë të...

“Dyshimet janë tradhtarët tanë, ato na bëjnë shpesh të humbasim të mirat që mund të kemi.” – William Shekspir “Ndjenjat janë Zoti juaj.” – Chanakya “Gjithsesi...

Qëndro me ne

75,233FansaPëlqeje
3,233NdjekësitNdjek
1,420AbonentëAbonohu

Autorët

480 POSTIME0 KOMENTET
198 POSTIME0 KOMENTET
6 POSTIME0 KOMENTET
7 POSTIME0 KOMENTET
1043 POSTIME0 KOMENTET