“Emri yt do t’i bëhet i njohur gjithë botës, i tha ajo…”/ Historia e Stilistit që Jetoi Gati Një Shekull

© AFP / East News , © Everett Collection / East News

Në historinë e modës, figura e Pierre Cardin zë një vend të spikatur.

Ai është një stilist i talentuar dhe i guximshëm i modës që ka përmbysur një industri të tërë. Ai është gjithashtu një biznesmen ambicioz që e ka kthyer markën e tij në një perandori të vërtetë.

Ne vendosëm të studiojmë biografinë e projektuesit dhe të zbulojmë se si talenti dhe një brez komercial u kombinuan në të. Një kombinim i dobishëm.

Pietro Cardin lindi në veri të Italisë në vitin 1922. Në vitin 1924, prindërit e tij u transferuan në Francë me 11 fëmijët e tyre.

Në moshën 14 vjeç, Cardin u bë asistent i një rrobaqepësi, duke studiuar bazat e dizajnit dhe qepjes të veshjeve. Në mesin e viteve ’30, ai punoi për një rrobaqepës në Vichy, dhe më pas për shtëpitë e modës të Jeanne Paquin dhe Christian Dior në Paris.

© Associated Press / East News

Një ngjarje interesante i parapriu lëvizjes në Paris. Një fat-thënëse i tha Cardin se ai do të ishte një sukses botëror, dhe madje përmendi emrin e një personi që do ta ndihmonte të merrte një punë në Paris. Sa i befasuar ishte Pierre kur më vonë takoi një këmbësor të rastësishëm në rrugë, emri i të cilit ishte ai që kishte thënë fat-thënësja. Pierre ishte duke shkuar për në takim dhe i kërkoi zotërisë udhëzime. Për më tepër, doli që Cardin do ta takonte sërish.

Pak më vonë në Paris, ndërsa ishte stilisti i shtëpisë së modës Paquin, Cardin u angazhua në krijimin e kostumeve për burra për filmin “E Bukura dhe Bisha”. Dhe në 1950 ai themeloi kompaninë e tij të specializuar në qepjen e kostumeve teatrale.

© La belle et la bête / Les Films André Paulvé

E Bukura dhe Bisha, 1946.

Në 1953 Pierre Cardin krijoi koleksionin e parë të modës së lartë. Një vit më vonë, fama botërore i erdhi atij. E gjitha falë “veshjes së flluskës”: projektuesi doli me një fund origjinal në formë topi. Elementet e një fundi të tillë – veshje dhe perde me lule – u shfaqën në koleksionet e markave më moderne.

© Anonymous / Associated Press / East News , © AA / ABACA / East News

Koha e Cardin është epoka e artë e modës në Francë. Siluetat aktuale të asaj kohe njiheshin në kinema dhe në kopertinat e revistave, por mbetën të disponueshme vetëm për shtresat e larta të shoqërisë. Dizajneri vendosi të prishë modelin dhe krijoi koleksione të gatshme për veshje që e bënë modën e lartë të arritshme për klasën e mesme.

Dizajnerët e tjerë nuk ishin të kënaqur: Cardin u përjashtua nga Federata Franceze e Couturiers për shfaqjen e një koleksioni të destinuar për replikim industrial në dyqanin parizian Printemps.

Shumë nga koleksionet e Pierre Cardin duken se janë jashtë kësaj bote thjesht sepse projektuesi, sipas fjalëve të tij, krijoi fustane për një jetë që ende nuk ekziston.

© AFP / East News , © AFP / East News

Cardin vazhdoi të punojë dhe vendosi të mos kufizohej në Paris. Në fund të viteve 1950, ai u bë projektuesi i parë i madh evropian që hyri në tregun japonez.

Një nga muzat më të famshme të couturier ishte Hiroto Matsumoto, të cilën e takoi gjatë një udhëtimi në Japoni. Me kërkesë të stilistit, Hiroto fluturoi për në Paris, ku u bë modelja e parë japoneze që prezantoi një koleksion veshjesh franceze.

© ASSOCIATED PRESS / East News

Në vitet 1950, veshja tradicionale e burrave i bëri të rinjtë të duken si baballarët e tyre dhe i privoi ata nga mundësia për t’u shprehur. Pierre Cardin ndjeu nevojat e të rinjve dhe krijoi një imazh të ri që do të ishte më tërheqës për brezin përparimtar. Janë larguar detajet e mëdha, jakat, xhupat dhe palosjet. Pantallonat u bënë më të ngushta dhe u përshtatën lirshëm në ije.

Anëtarët e grupit The Beatles ishin ndër ata që vlerësuan punën e Cardin. Meqë ra fjala, pantallonat e ngushta të tilla u krijuan fillimisht veçanërisht për muzikantët e grupeve.

© Mary Evans / AF Archive / Mary Evans Picture Library / East News

Epoka e hapësirës, ​​e cila filloi në vitet ’60, frymëzoi Cardin për të krijuar një koleksion modelesh që ngjajnë me kostume hapësinore.

Silueta e re injoroi konturet natyrore të trupit të njeriut dhe ngjante me format gjeometrike. Projektuesi i krijoi ato duke përdorur fletë metalike, letër dhe vinyl.

© Associated Press / East News , © Associated Press / East News

Në vitin 1970, Cardin u ofroi grave një model të një fundi maxi, si dhe një kombinim të një T-shirt dhe fustani të bardhë pambuku.

Muza e famshme e stilistit të modës ishte balerina Maya Plisetskaya, të cilën e takoi në shfaqjen e saj në Moskë. Sidomos për Plisetskaya, Cardin krijoi kostume për shfaqje, si dhe veshje mbrëmjeje dhe ansamble të përditshme. Balerina dhe stilisti mbanin kontakte dhe bënin vizita me njëri -tjetrin në Francë dhe Moskë.

© AFP / East News

30 fabrika sovjetike punuan për shtëpinë e modës Pierre Cardin. Gratë më në fund mund të përballonin një fustan nga Cardin, por shumë as nuk dyshuan se të gjitha këto veshje dhe bluza në modë nuk ishin bërë në Francë, por në Siberi.

Në qershor 1991, projektuesi organizoi një shfaqje në Moskë. Atë mbrëmje, rreth 200 mijë njerëz u mblodhën në Sheshin e Kuq.

© Wojtek Laski / East News

Pierre Cardin rezultoi të ishte jo vetëm një stilist i talentuar, por edhe një biznesmen i suksesshëm. Gjatë disa dekadave, ai e ka shndërruar markën e tij në një perandori. Nën markën Cardin, janë lëshuar parfume, një seri makinash Toyota Rav 4, përparëse, konserva për sardele dhe turshi, etj.

Couturier preferoi të investonte të ardhurat e tij në pasuri të paluajtshme. Ai zotëronte një pronë në Paris, një vilë dhe butik pranë Kanë, një pallat në Venecia, dhe strehim në Barcelonë, Milano, Romë dhe Bruksel. Cardin bleu një rezidencë pranë Kanës, e cila konsiderohet si një nga shtëpitë më të shtrenjta në Evropë.

Koleksioni pranverë-verë 2008 u prezantua nga Pierre Cardin në formën e një shfaqje të jashtëzakonshme në shkretëtirën Dunhuang. Më shumë se 100 modele ecën përgjatë një shtrirje 280 metra rrëzë dunave malore, të cilat u kaluan nga tregtarët dhe pelegrinët në kohët e lashta. Ky vend ku Lindja takon Perëndimin ishte zgjedhja simbolike e couturier.

© East News

Në Shtator 2011, shfaqja e Cardin bëri bujë: projektuesi i paraqiti publikut një koleksion pranveror – kostume unisex të markës në stilin e hapësirës, ​​bizhuteri gome dhe mini fustane neoni.

© AFP / East News , © Abaca / East News

Pierre Cardin jo vetëm që e la shenjën e tij në botë, por ai shënoi emrin e tij në historinë e modës. Shumë nga gjetjet e projektuesit ende frymëzojnë stilistët e modës sot. Për shembull, koleksioni Balmain 2020 ka supe të mprehta, ndërsa koleksioni Moschino 2018 përmban vija.

Në Shtator 2020, një shfaqje u mbajt në Paris për nder të 70 vjetorit të veprimtarisë krijuese të Cardin, dhe në Dhjetor publiku mësoi për vdekjen e stilistit. Ai ishte 98 vjeç.

© Jana Call me J / ABACA / Abaca / East News

Koleksioni i fundit i Pierre Cardin, i prezantuar si pjesë e 70 vjetorit të shtëpisë së modës. 21 shtator 2020, Paris.