Si ishte Keanu Reeves Para se të Habiste Botën si Neo i “Matrix”

Keanu Reeves është introverti i preferuar e Hollivudit dhe megjithëse ai kurrë nuk ka marrë një Oskar të vetëm, duke parë emrin e tij të lidhur me një film, pothuajse garanton suksesin e tij.

Reeves mund të transformohet me shkathtësi nga djaloshi i ftohtë, në një adoleshent komedian, në heroin kryesor të një bllokade të madhe, komedie romantike, trilleri mitik apo filmi shkencor.

Ne kemi gjetur se çfarë lloj jete Keanu Reeves ka pasur shumë kohë para se të bëhej i famshëm duke luajtur Neon në The Matrix.

Fëmijëria e Keanu nuk ishte e lehtë – prindërit e tij u divorcuan dhe puna e nënës së tij si një stiluesre kostumesh kërkonte që ata të lëviznin shpesh. Ata ia dolën të jetojnë në Australi, SHBA dhe Kanada brenda 7 vjetësh. Më në fund u vendosën në Kanada.
Babai i tij u arrestua në vitin 1994 për përdorim të heroinës dhe kokainës dhe u dënua me 10 vjet burgim.

“Jo, historia ime me babanë tim është shumë e rëndë. Është e mbushur me dhembje, mjerim dhe humbje të tmerrshme dhe të gjitha këto “.

Djali ndryshoi shkollat 4 herë dhe kurrë nuk mori certifikatën e shkollës. Ai kishte vështirësi në mësimin e shkencave akademike për shkak të disleksisë së tij. Talenti i Reeves në aktrim e solli atë në një shkollë prestigjoze të artit, por më pas u dëbua prej atje.

© HEMDALE / Album / EAST NEWS]

Në moshën 17 vjeç, Keanu mori kartën e gjelbër dhe u zhvendos në Los Anxhelos. Sipas Reeves, nëna e tij u largua nga shtëpia kur ishte 14 ose 15. Prandaj, nga kjo ndoshta ai mori edhe këtë frymë pavarësie.

Nëna e aktorit Patricia Taylor dhe motra e tij nga nëna, Karina

Reeves, ndërsa ishte fëmijë ëndërronte të luante për ekipin kombëtar kanadez të Hokejve në Lojërat Olimpike. Ai ishte një portier shumë i mirë dhe madje fitoi pseudonimin, “The Wall”. Po të mos ishte për traumën që kaloi, ne ndoshta do ta njihnim Reeves si një atlet i njohur dhe jo një aktor.

Reeves i duhej të udhëtonte në Nju Jork me makinë 8 orë çdo ditë për të marrë pjesë në studion e famshme të aktrimit HB, që strehonte mikpriste ish-nxënës si Robert De Niro, Al Pacino dhe Matthew Broderick.

Reeves mori goxha vëmendje pasi shkëlqeu në filmin Bill & Ted’s Excellent Adventure (1989), ku ai luajti rolin e një adoleshenti të thjeshtë. Ishte mjaft e vështirë për të realizuar kalimin e tij nga një person i formuar për filma për adoleshentë në të cilët ai mori pjesë, por ai arriti ta bënte këtë eventualisht.

© Bill & Ted’s Excellent Adventure / Orion Pictures

Aktori ishte duke u përgatitur për rolin e tij të ardhshëm. Drejtori Gus Van Sant (My Private Idaho, 1991) kujton: “Mendoj se ua dhashë të dyve librin e John Rechy “City of Night”, edhe River-it edhe Keanu-t  si një referencë. River lexoi disa faqe dhe me aq e quajti të mbaruar. Keanu lexoi atë libër të gjithin dhe shumë të tjerë të John Rechy që mundi të gjente. Ai ishte gjithmonë shumë i plotësuar. ”

Reeves ka qenë gjithmonë i shpër me veten e tij. Pas suksesit të The Matrix në vitin 2003, ai tha në intervistën e tij, “Unë jam një kokë-mishi. Ka njerëz të mençur dhe ka edhe njerëz memecë. Unë thjesht qenkam një memec.

Megjithatë, Reeves ka lexuar literaturë mbi teorinë e vargut dhe origjinën e universit. Ai ishte i interesuar në biografinë e Aleksandrit të Madh dhe madje dëgjonte edhe kompozimet e Stravinskit.

© Album Online / East News © Allpix Press / East News

Keanu Reeves dhe River Phoenix luajtën në 2 filma së bashku dhe u bënë miq të mirë. River Phoenix vdiq në 1993 në moshën 23 vjeçare.

Fimimet e “Little Buddha” u realizuan në Butan dhe në Katmandu, kryeqytetin e Nepalit. Sipas aktorit, parimet e budizmit nxitën konsistencën dhe aftësinë për të jetuar momentin që shërbeu si zbulesë për të.

Aktori kalonte netë në hotele dhe në rimorkio e tij për shumë vite – ndoshta për shkak të fëmijërisë së tij të kaluar në një fluks të vazhdueshëm. Reeves bleu shtëpinë e tij të parë në vitin 2003 pas suksesit të tij në The Matrix.

“Ka pak gjak cigani në mua dhe duke jetuar në atë mënyrë dukej sikur kishte kuptim. Nuk mund të zgjidhja. Pastaj bëra 40 vjeç dhe bleva shtëpinë time të parë. E doja një shtëpi. “

Në folmimet e “Dracula” (1992), drejtori Francis Ford Coppola gjeti një prift të vërtetë rumun që të martonte personazhet e luajtura nga Reeves dhe Winona Ryder. Sipas Ryder, ajo dhe Reeves do të shkonin shumë si çift edhe në jetën reale. Megjithë interesin e tij të shtuar për gratë, Reeves kurrë nuk është martuar zyrtarisht.

“Është gjithmonë e mrekullueshme të njihesh me gratë, me misterin, gëzimin dhe thellësinë. Meshkujt nuk e kanë këtë – ata vetëm kanë të brendshme që mbajnë erë, ose të paktën kjo është ajo që kam zbuluar. Sidoqoftë, nëse mund ta bësh një grua të qeshë, mund të jeni duke parë gjënë më të bukur në tokën e Zotit.”

© Image supplied by Capital Pictures/EAST NEWS

Pika e kthesës në karrierën e Reeves ishte pjesëmarrja e tij në filmin aksion, Speed (1994). Filmi u bë një hit dhe i solli krijuesit të saj 350 milionë dollarë me një buxhet prej 30 milionë dollarë, 2 Oscar dhe brohori kritikash.

Pavarësisht suksesit të tij në filmin e parë, Reeves refuzoi të merrte pjesë në Speed 2: Cruise Control (1997), për të mos humbur mundësinë që të luajë Hamletin në një teatër kanadez për një pagesë prej më pak se 2,000 dollarë në javë. Ai e bëri këtë edhe pse pjesëmarrja e tij në film do t’i fitonte rreth 12 milionë dollarë.

© MGM / Courtesy Everett Collection / East News

Shfaqja e ardhshme e aktorit ishte në The Devil’s Advocate (1997). Për t’i dhënë ekipit një mundësi për të përballuar Al Pacino për rolin e John Milton dhe për të përmbushur kërkesat e tij financiare, Keanu Reeves ra dakord të reduktojë pagën e tij me disa milionë dollarë.

Ata thonë se Reeves ka marrë një pjesë të fitimeve të tij nga The Matrix (75 milionë dollarë për të qenë të saktë). Sipas Reeves, paraja është gjëja e fundit për të cilën mendon, sepse shuma që ai kishte fituar do të ishte e mjaftueshme që ai të jetonte i qetë për shekuj me radhë.

“Është atëherë kur fillon të bësh gjëra falas që fillojnë të të rriten krahët “.

Trilogjia e Matrix nga duoja e Wachowski i solli Keanu Reeves shpërblimin më të madh në historinë e kinemasë – gjithsej rreth 250 milionë dollarë. Aktori e mori pagën e tij fikse dhe përqindjen nga zyra e biletave. Në vendin e dytë është Robert Downey, Jr. i cili fitoi rreth 200 milionë dollarë nga roli në ekskluzivitetin Marvel Universe.

Përpara xhirimeve të The Matrix, aktorët duhej t’i nënshtroheshin 4 muajve trajnim sepse në film kërkohej fleksibilitet i veçantë. Ishte dy herë më e vështirë për Reeves sepse ai ishte duke marrë veten pas një operacioni në qafë në atë kohë.

Ai kishte 2 disqe të dëmtuara – njëri ishte i ngjeshur dhe njëri u copëtua plotësisht. Kjo do të thoshte se sa herë që donte ta kthente kokën, shpatulla dhe gjoksi i tij do të ndiqnin për shkak të fleksibilitetit të kufizuar.

Reeves dikur tha se falë kësaj lëvizjeje, ai dukej dinamik dhe për këtë arsye ai vazhdon të marrë kaq shumë role në filma që shfaqin artet marciale.

© Mary Evans Picture Library / EAST NEWS

Ndërsa punonte në The Matrix, jeta e Reeves u trondit nga një tragjedi: ai dhe e dashura e tij Jennifer Syme prisnin një vajzë të vogël, por fatkeqësisht, ajo nuk mbijetoi. Çifti u nda. Pas një viti e gjysmë, në prill 2001, Jennifer vdiq në një aksident me makinë.

“Mua më mungon të jem pjesë e jetës së tyre dhe ato të jenë pjesë e times. Pyes veten se si do të ishte e tashmja sikur ato të ishin këtu – çfarë mund të kishim bërë së bashku. Më mungojnë të gjitha gjërat e mëdha që kurrë nuk do të jenë më.

Egjithë ajo që mund të bëni është të shpresoni se pikëllimi do të transformohet dhe në vend që të ndjeni dhimbje dhe konfuzion do të jeni së bashku përsëri në kujtesë, se aty do të ketë ngushëllim dhe kënaqësi, jo vetëm humbje “.

5 vjet pas tragjedisë, aktori tha në një intervistë: “Po përpiqem të mos rri shumë vetëm. Epo, kjo është një luftë. Dua të martohem. Dua të kem fëmijë. Kjo është në majë të malit. Më duhet të ngjis malin më parë. Unë do ta bëj këtë. Më jepni pak kohë. “

Në intervistën e tij me Esquire (2017) Keanu Reeves dha një përgjigje krejtësisht ndryshe për pyetjen nëse ai do të martohej ndonjëherë. Ai tha, “Është tepër vonë. Unë jam 52 vjeç. Nuk kam asnjë fëmijë. “

Gazetari që e intervistoi e kundërshtoi duke thënë se mosha 52 vjeç është një moshë e mirë për të pasur fëmijë dhe shtoi se Mick Jagger u bë një baba në një moshë shumë më të madhe që dëshmon se nuk është tepër vonë që Reeves të ketë fëmijë. Aktori u përgjigj: “E di, e di.”

Bonus: tregime për veprat e mira të Keanu

Një mik i familjes realizon filma dhe ka punuar në setin e The Matrix dhe Keanu ka dëgjuar për problemet familjare që ai kishte dhe i dha atij një bonus prej 20,000 dollarë për ta ndihmuar atë.

Ai gjithashtu ishte një nga njerëzit e vetëm në xhirim që me të vërtetë donte të mbante mend emrat e njerëzve, do t’i përshëndeste dhe e kishte seriozisht dhe do të fliste me njerëzit sikur ishin kolegët e tij dhe jo më poshtë tij vetëm për shkak se praktikisht nuk xhiroheshin.

Në fund të viteve ’90 dhe menjëherë pas përfundimit të kolegjit kam marrë punën time të parë si një projektuesi asistent në xhirimet e Chain Reaction. Çdo ditë, në javët e fundit të xhirimeve, Keanu qeraste skenaristët dhe grupin e punëtorëve (duke përfshirë edhe veten time) duke na nxjerrë për mëngjes dhe drekë falas. Që atëherë, kam punuar në rreth 30 grupe të ndryshme dhe kurrë nuk kam takuar një aktor aq bujar dhe miqësor sesa ai.

Kam pasur disa miq që punoni me efektet speciale në filmin Matrix. Ai i bleu të gjithëve HARLEYS për Krishtlindje.

Çfarë mendoni për personalitetin e Keanu Reeves? A nuk do të ishte mirë të kishim më shumë njerëz si ai në botë? Ne do të jemi të gatshëm për të dëgjuar nga ju në koment!