10 Gabime në Stil që e Prishin Tërë Pamjen e Burrave

©shutterstock

Shekulli njëzet e një është koha e përsosur për të eksperimentuar me stilin tuaj, pasi ju lejon të kombinoni shumë tendenca të ndryshme të modës dhe të shpreheni përmes individualitetit. Edhe pse është gjithmonë mirë të jesh vetvetja, në modë, ekzistojnë disa rregulla të thjeshta që duhen ndjekur.

Për një burrë, detajet janë ato që mund të bëjnë ose prishin një veshje të tërë – zgjedhja e kravatës së gabuar për llojin e trupit tuaj mund të prishë tërë pamjen! Për t’u dukur elegant dhe tërheqës, duhet t’i kushtoni vëmendje gabimeve më të vogla që burrat vazhdojnë të bëjnë akoma deri më sot.

Në duam të vëmë në pah detajet që mund të humbasin kur stiloni veshjen tuaj në mëngjes. Këtu janë 10 gabime që mund t’i shmangni me lehtësi.

Xhaketa juaj është shumë e gjatë ose shumë e shkurtër.

© shutterstock.com

Një kostum është padyshim një pjesë kryesore në modën e burrave dhe shpesh përfshin një xhaketë sportive. Kjo pjesë e veshjeve mund të përmirësojë ose prishë tërë pamjen tuaj, prandaj sigurohuni që ta zgjidhni me mençuri. Kjo gjithashtu vlen për mantelet që burrat priren të veshin me kostumet e tyre – është e rëndësishme që gjatësia e palltos të mbulojë xhaketën tuaj.

Pothuajse të gjitha bluzat tuaja janë të markës

© depositphotos.com © Andrea Piacquadio/pexels.com

Po, veshja e bluzave të markës mund të jetë shumë tërheqëse, por është e lehtë ta teproni me ta. Disa burra mendojnë se marka është mënyra e vetme për të treguar cilësinë e veshjeve të tyre, por nuk është gjithmonë kështu.

Ju mund të dëshironi të vishni bluza që ju bëjnë të ndiheni rehat, pavarësisht nëse ato janë të markës apo jo – jemi të sigurt se askush nuk do t’i vërë re. Është shumë më tërheqëse të shohësh një burrë në një T-shirt me pikturë njëngjyrëshe, por nëse insiston të vishni sende vetëm të markës, përpiquni të kërkoni disa me logo ose marka më të vogla. Ndonjëherë më pak me të vërtetë është më shumë.

Ju blini pantallona që nuk ju rrinë mirë, duke menduar se ato do t’ju bien në të ardhmen.

© shutterstock.com © Luis Quintero / pexels.com

Pavarësisht se vishni kryesisht xhinse, pantallona të gjera retro, apo pantallona me kostum elegant, është e domosdoshme që ato t’ju përshtaten mirë! Cila është qëllimi i blerjes së një palë xhinsesh që janë shumë të gjata? Ata thjesht do të vjetërohen më shpejt nëse vazhdoni t’i shkelni ato.

Disa burra mund të mendojnë se kjo do t’i bëjë këmbët e tyre të duken më të holla, por jo. Pantallonat që janë shumë të gjera janë gjithashtu një humbje. Nuk ka rëndësi nëse mendoni se ata do t’ju bien më mirë në të ardhmen, kurseni paratë tuaja dhe mos i blini ato për momentin.

Kanatierja juaj është e dukshme

Nuk është një krim të veshësh një kanatiere për sa kohë që nuk duket. Ne të gjithë e dimë se është e rëndësishme të mbroni këmishën tuaj nga djersa dhe njollat, por kanatierja konsiderohet e brendshme, kështu që sipas rregullave të mirësjelljes, nuk duhet të jetë absolutisht e dukshme.

Përveç kësaj, ajo shton linja horizontale të panevojshme që shkatërrojnë përmasat e trupit tuaj. Por nëse vërtet dëshironi të zbërtheni këmishën tuaj, ndoshta vishni një kanatiere me qafë V nën të.

Ju vendosni shumë aksesorë.

© Mister Mister/pexels.com © Anders Kristensen/pexels.com

Të gjithë ne priremi ta teprojmë me aksesorët herë pas here, por siç tha Coco Chanel dikur, “Para se të dilni nga shtëpia, shikohuni në pasqyrë dhe hiqni një gjë.” Kjo është këshilla e shkëlqyeshme, veçanërisht për shkak se gratë pëlqejnë burra që duken të mirë-ujdisur. Mënyra më e mirë për ta arritur këtë është me pajisje minimale që përputhen me veshjen tuaj.

Ju vishni sandale me çorape.

© shutterstock.com © depositphotos.com

Shumica prej nesh supozuan se kjo prirje do të kishte marrë fund deri tani, por me sa duket burrat ende e bëjnë këtë! Veshja e sandaleve konsiderohet veshje plazhi ose vere. Është shumë e pakëndshme të shohësh burra që i veshin gjatë gjithë kohës, veçanërisht nëse po e bënë me çorape. Sandalet duhet të vishen në këmbë të zhveshura, në mënyrë që të ndjeheni mirë. Nëse nuk ju pëlqen të tregoni këmbët, mendoni të investoni në këpucë me majë të mbyllur.

Ju vishni të gjitha ngjyrat menjëherë.

© PacificCoastNews/East News © FaceToFace/East News

Ju mund të jeni një person i cili preferon ngjyrat dhe të pëlqeni ta tregoni brenda dhe jashtë – dhe kjo është një gjë e mirë – thjesht sigurohuni që të mos e teproni. Pantallona të verdha, një këmishë rozë, një xhaketë e kuqe dhe atlete jeshile janë të tepërta për t’u veshur njëherësh!

Në përgjithësi, veshja e ngjyrave të ndritshme nuk është ide e mirë nëse doni të dukeni të mprehtë, dhe duke i kombinuar të gjithë së bashku do t’i bëni të kthejnë kokën por jo në kuptimin e mirë. Veshja me ngjyra themelore do ju bëjë të dukeni të sofistikuar dhe më të rregullt. Dhe nëse doni të tregoni pak ngjyra, zgjidhni një pjesë kryesore të vogël si një aksesor.

Ju kombinoni kostume me atlete.

© depositphotos.com © depositphotos.com

Pak liri në stil është gjithmonë e mirëpritur, por mos gaboni të vishni atlete me një kostum. Nuk ka të bëjë vetëm me faktin se nuk ka kuptim – në fund të fundit, atlete bëhen për vrapim, por ka të ngjarë të prishë mundësinë tuaj për të dukur tërheqës. Sigurohuni që të keni të paktën një palë këpucë për kostum të fshehura diku në shtëpi, vetëm në rast se.

Ju pëlqen t’i mbani bluzat e futura.

© shutterstock.com © Raul Reynoso/pexels.com

Duke futur bluzat tuaja në pantallona nuk do t’ju bëjnë të dukeni ” mirë. “Në fakt, do të bëjë të kundërtën pasi do t’ju bëjë të dukeni si një burrë i moshës mesatare. Lëreni T-shirt-in tuaj ashtu siç është, për të mos ju dhënë linja të padëshiruara në trup.

Kravata juaj nuk është e pajtueshme me llojin e trupit tuaj.

© depositphotos.com

Pa e ditur, shumë burra zgjedhin kravatën e gabuar për veten e tyre. Po, ju duhet të zgjidhni kravatën tuaj sipas llojit të trupit tuaj – e kush e dinte! Së pari, kushtojini vëmendje gjatësisë së kravatës suaj – nuk duhet ta fshihni shtrëngimin e rripit tuaj, përkundrazi, theksojeni.

Gabimi i dytë i zakonshëm është të veshësh një kravatë që është shumë e gjerë për torzën. Në përgjithësi, një kravatë duhet të jetë nga 7,5 cm në 9,5 cm për një njeri me madhësi mesatare, kështu që nëse lloji i trupit tuaj është më i hollë se mesatarja, kjo është diçka për t’u parë.

Kravata shërben si një kontakt përfundimtar për një veshje të menduar mirë, kështu që është thelbësore që të merrni parasysh të gjitha opsionet tuaja kur investoni në një të tillë.