10 Gatimet më të Shijshme Italiane që Duhet t’i Provoni të Paktën një Herë

©shutterstock

Makaronat dhe picat janë gatimet më të njohura në të gjithë botën, dhe të dyja na erdhën nga Italia. Kuzhina tradicionale e këtij vendi me të vërtetë unik është aq e larmishme dhe e mahnitshme sa do të ishte e pamundur të përfshihej në një artikull të vetëm.

Sidoqoftë, ne kemi përpiluar dhjetë gatimet më të famshme dhe të shijshme italiane. Sigurohuni t’i provoni!

Panini

©shutterstock

Ky sanduiç tradicional italian i pjekur në skarë i bërë me bukë gruri dhe i mbushur me proshutë, mocarela, domate dhe salcë pesto u bë i njohur falë shijes së tij të thjeshtë por delikate.

Përbërësit (4 porcione):

 • 8 feta bukë gruri
 • 2 lugë gjalpë
 • 200 g Mozzarella
 • 2 domate
 • 2 lugë salcë pesto
 • gjethe borziloku të freskëta për shije

Si ta gatuajmë:

 • Përhapni salcën pesto në 4 feta bukë.
 • Pritini mocarela dhe domatet në rrathë, pastaj vendosni domatet mbi pesto dhe vendosni mocarela sipër.
 • Shtoni gjethet e borzilokut nëse dëshironi, dhe plotësoni sanduiçët me bukën e mbetur.
 • Nxehni tiganin dhe skuqni paninet në gjalpë për 3 minuta në secilën anë.

Panna Cotta

©shutterstock

Kjo ëmbëlsirë është festa e vërtetë e shijes e bërë me krem, sheqer dhe vanilje. Emri i kësaj ëmbëlsire do të thotë “krem i zier” në italisht, dhe është një pjatë që është tipike e Italisë Veriore.

Përbërësit:

 • 1 L pana
 • 150 g mjedra të bluara (jo e detyrueshme)
 • 20 g xhelatinë
 • 20 mjedra shtesë (jo të detyrueshme)
 • 2-3 lugë sheqer
 • 1/2 lugë çaji vanilje

Si ta gatuajmë:

 • Hidhni kremin në një tigan të vogël, vendoseni në një zjarr të ngadaltë dhe shtoni sheqer dhe vanilje.
 • Holloni xhelatinën me një sasi të vogël të ujit të ngrohtë, pastaj derdheni atë në kremin e nxehtë. Përziejeni mirë derisa të qetësohet – xhelatina duhet të hollohet. Hidhni ëmbëlsirën në tasa ëmbëlsirash.
 • Vendosni mjedra në secilën tas.
 • Vendoseni në frigorifer për të paktën 4 orë që të ngurtësohet.
 • Aplikoni salcë ëmbëlsirë me mjedra të bluara ose ndonjë salcë tjetër me manaferra dhe shërbejeni.

Parmixhana pule

©shutterstock

Një nga pjatat më të njohura në Campania dhe Sicili, është bërë po aq e famshme në SH.B.A. Fileto pule, e pjekur në salcë domatesh me parmixhano – a nuk është ajo një partner i përsosur për spagetit aq të dashura?

Përbërësit:

 • 1/2 lugë çaji piper i zi
 • 2/3 gotë me copa buke
 • 1 lugë çaji kripë
 • 1/2 filanxhan piper i kuq djegës
 • 50 g parmixhano
 • 1 gjoks pule
 • 1/2 gotë miell i situr
 • 1 tufë borzilok
 • 3-4 lugë vaj ulliri
 • 4 feta mocarela
 • 1 vezë
 • 4 thelpinj hudhre pranverore
 • 3-4 domate të mëdha
 • 1-2 qepë të vogël

Si ta gatuajmë:

 • Pastroni gjoksin e pulës nga lëkura dhe kockat, lajini dhe thajini. Pritini gjoksin përgjysmë për së gjati.
 • Hidhni një sasi të vogël me kripë, piper të zi, hudhër të shtypur dhe borzilok.
 • Shtoni 1-2 lugë vaj ulliri, përzieni dhe futeni në frigorifer për një orë.
 • Përgatitni salcën. Për ta bërë këtë, skuqni një qepë të prerë në kubikë të imët në 2 lugë vaj ulliri derisa të jetë e tejdukshme, pastaj shtoni hudhër të shtypur dhe gatuajeni për 5 minuta. Shtoni domate (të grira) dhe spec djegës.
 • Ziejini për 10-15 minuta derisa të avullojë lëngu i tepërt. Shtoni borzilok të copëtuar në salcë.
 • Përgatitni 3 tasa. Përdorni të parin për miell, thyejeni një vezë në të dytën dhe shtoni pak ujë, dhe përzieni thërrimet e bukës me parmixhano të grira imët në enën e tretë.
 • Zhytni secilën copë fileto në tre tasa (miell, pastaj vezë, pastaj përzierje me thërrime buke) një nga një, dhe shtrojeni pulën e veshur në një fletë pjekje ose tavë me vaj.
 • Piqeni në 350 për 15 minuta.
 • Nxirrni filetot nga furra, shtoni salcë domate dhe një fetë mocarela në secilën.
 • Vendosini përsëri në furrë dhe i piqni për 5 minuta të tjera.
 • Dekorojeni me një degëz borziloku dhe shërbejeni.

Akullore (gelato)

©shutterstock

Asnjë akullore tjetër nuk mund të krahasohet me shijen e Gelato-s origjinale italiane. Me të drejtë konsiderohet si kuzhina e ëmbël dhe e mirë e Italisë.

Përbërësit:

 • 250 ml qumësht i ngopur
 • 250 ml krem ​​33-35%
 • 4 të verdha veze
 • 150 g sheqer
 • 1 lugë çaji ekstrakt vanilje

Si ta gatuajmë:

 • Hidhni qumësht, krem ​​dhe 1/2 e sheqerit në një tigan që nuk ngjit. Vendoseni në nxehtësi të ulët, dhe ngroheni derisa të shfaqen flluska të vogla, duke i trazuar herë pas here. Mos e zieni! Hiqeni nga nxehtësia dhe shtoni ekstrakt vanilje.
 • Ndani të verdhat nga të bardhat dhe tundni të verdhat me kujdes.
 • Shtoni pjesën tjetër të sheqerit dhe vazhdoni ta rrihni. Hidhni pak përzierje të nxehtë dhe e rrihni për 1-2 minuta.
 • Hidhni përzierjen e të verdhës së vezës dhe sheqerit në tas me qumësht dhe krem ​​dhe vazhdoni ta rrihni. Ngrohni përzierjen në nxehtësi të ulët, duke e përzier vazhdimisht.
 • Matni temperaturën e përzierjes duke përdorur një termometër. Është jashtëzakonisht e rëndësishme të mos e nxehni shumë. Kremi juaj i ëmbëlsirave është gati kur fillon të trashet dhe arrin 85 ° C.
 • Sapo kremi juaj të fillojë të gurgullojë, fikni zjarrin. Kremi është gati kur të jetë i trashë dhe mjaftueshëm i fortë për të mbuluar pjesën e pasme të një lugë ose shpatulle.
 • Vendosni kremin tuaj në një tas të thellë të ftohu. Mbajtja e tasit mbi akull lejon që përzierja të ftohet më shpejt.
 • Kur kremi të jetë mjaft i ftohtë, hidheni atë në makinerinë për ngrirjen e akullores.
 • Konsultohuni me udhëzimet për të njohur kohën e ngrirjes; zakonisht duhen 20 minuta deri në gjysmë ore.
 • Pas kësaj, vendosni akulloren në një enë hermetike dhe vendoseni në një frigorifer për 30 minuta të tjera.

Rizoto

©shutterstock

Përkrah spagetit, rizoto italiane konsiderohet si një nga pjatat më të njohura italiane. Meqenëse orizi është përbërësi kryesor, kjo pjatë ju lejon të eksperimentoni pafund me mbushje dhe të shtoni çdo përbërës që dëshironi.

Përbërësit:

 • Fileto pule 1 kg (gjinj dhe kofshë)
 • 1 brinjë selino
 • 2 qepë
 • 1 karotë
 •  100 g gjalpë
 • Verë e bardhë e thatë 200 g
 • 200 g oriz Arborio
 • 50 g parmixhano
 • kripë dhe piper për shije

Si ta gatuajmë:

 • Përgatitni gjoksin dhe kofshët e pulës, por mos i hidhni kockat.
 • Vendosni kockat e pulës, selino, karrota dhe 1 qepë në një tigan.
 • Shtoni piper, kripë dhe 1.5 litra ujë. Djegini dhe zieni në nxehtësi të ulët për gjysmë ore.
 • Kulloni lëngun e supës dhe hidhni 500 ml në një tigan të pastër, dhe më pas lëreni të ziejë.
 • Shkrini 65 g gjalpë në një tigan, shtoni 1 qepë të copëtuar dhe mish pule. Skuqeni në nxehtësi të ulët për 10 minuta, duke e përzier herë pas here, derisa pula të marrë ngjyrë kafe të artë.
 • Shtoni verë, kripë dhe piper, pastaj zieni 12-15 minuta që të avullojë lëngu.
 • Shtoni orizin dhe gatuajeni për 2 minuta, duke e përzier vazhdimisht, derisa orizi të jetë i tejdukshëm.
 • Shtoni lëngun e supës sa të mbulojë orizin dhe, duke e trazuar vazhdimisht, gatuajeni derisa lëngu i supës të avullojë. Pastaj, shtoni përsëri lëngun e supës dhe vazhdoni gatimin, duke trazuar herë pas here.
 • Vazhdoni këtë proces për rreth 20 minuta derisa rizoto të jetë gati, pastaj hiqeni nga nxehtësia. Ndërsa rizoto është akoma e nxehtë, shtoni gjalpin e mbetur dhe parmixhano të integruar. Mbulojeni dhe prisni për 5-7 minuta. Rizoto është gati!

Lazanja

©shutterstock

Kjo pjatë tradicionale është bërë nga shtresat e brumit dhe mbushjes, të mbuluara me salcë (zakonisht Bechamel). Mbushja mund të jetë e ndryshme: mish i zier ose i grirë, domate, spinaq, perime të tjera dhe, natyrisht, parmixhano.

Përbërësit:

 • 400 g mish viçi i grirë
 • 40 g qepë
 • 100 g karota
 • Bishta selino 40 g
 • 40 g paste domate
 • 400 ml ujë
 • Miell gruri 40 g
 • 40 g gjalpë
 • 750 ml qumësht 3.2%
 • një majë luge pluhur arrëmyshk
 • 4 degëza borziloku të freskët
 • pak kripë
 • 1 lugë gjelle vaj ulliri
 • 80 g parmixhano
 • 8 petë lazanje

Si ta gatuajmë:

Përgatitja e salcës – Bolognese.

 • Përzieni paste domate me pak ujë të nxehtë. Grini qepë, karrota, dhe selino.
 • Shtroni perimet dhe viçin e grirë në një tigan, hidhni salcën e domates.
 • Shtoni kripë dhe piper, digjen, mbuloni dhe ziejini në zjarr mesatar për 30 minuta.
 • Shtoni borzilok të grirë hollë 2-3 minuta para se të bëhet salca.

Përgatitja e salcës – Bechamel.

 • Hidhni qumështin në një tenxhere dhe nxeheni pa e zierë. Qumështi duhet të jetë i nxehtë.
 • Shkrini gjalpin, shtoni miellin dhe skuqni për 2-3 minuta. Pastaj, derdhni gradualisht qumështin e nxehtë, duke e trazuar për të shmangur gungat.
 • Vazhdoni të trazoni dhe të ziejë, shtoni kripë dhe arrëmyshk. Pasi salca të jetë trashur, është gati. Hiqeni atë nga nxehtësia.

Shtrimi i lazanjës.

 • Djathin e grijmë. Ngroheni furrën në 220 ° C. Lyeni me vaj një enë tavë dhe hidhni pak salcë Bechamel për të mbuluar pjesën e poshtme, pastaj hidhni pak salcë Bolognese duke ndjekur të njëjtin parim.
 • Shtroni 4 petë lazanje me nyje të mbivendosura. Hidhni salcat sipër, dhe spërkatini me djathë. Përsëriteni këtë proces derisa përbërësit të zhduken.
 • Vendoseni enën në furrën e parangrohur për 20 minuta. Fikni furrën, mbuloni enën me fletë metalike dhe lëreni në furrë të nxehtë për 10 minuta të tjera. Shijojeni!

Tiramisu

©shutterstock

Kjo ëmbëlsirë e butë e butë ka një nuancë kafeje dhe gatuhet tradicionalisht me djathë mascarpone dhe biskota speciale Savoiardi.

Përbërësit:

 • 500 g djathë mascarpone
 • 4 vezë
 • 5 lugë sheqer pluhur
 • 300 ml ekspres i fortë i ftohtë
 • 1 gotë marsala (ose raki, rum ose Amaretto – por vetëm disa lugë!)
 • 200 g Savoiardi (biskota Ladyfinger)
 • pluhur kakao të hidhur ose çokollatë të zezë për ta spërkatur sipër

Si ta gatuajmë:

 • Rrahni të bardhët e vezëve derisa të bëhen të forta. Për t’i bërë edhe më të ngurta, shtoni pak sheqer pluhur në fund të rrahjes. Sa më të ngurta të jenë, aq më i mirë do të jetë kremi juaj.
 • Trazoni të verdhat dhe sheqerin pluhur derisa të zbardhen.
 • Shtoni mascarpone dhe trazojeni mirë (është më mirë të përdorni një pirun të madh).
 • Shtoni përzierjen e të bardhëve lugë pas lugë dhe përzieni butësisht.
 • Përzieni ekspresin e ftohtë me alkoolin.
 • Zhyt çdo biskotë në një përzierje kafeje për 5 sekonda dhe shtrijeni në një tepsi.
 • Përhapni gjysmën e kremit Mascarpone në Savoiardi, pastaj zhytni gjysmën e dytë të biskotave në një përzierje kafeje dhe shtrojini sipër.
 • Përhapni pjesën tjetër të kremit Mascarpone sipër. Përdorni një shiringë ëmbëlsirash për të dekoruar tortën tuaj.
 • Vendosni tiramisunë në frigorifer për 5-6 orë për të lënë kremin mascarpone të trashet.
 • Sërkatni një sasi të vogël me pluhur kakao ose çokollatë të zezë para se ta shërbeni.

Tortellini

©shutterstock

Këto makarona italiane në formë unaze bëhen nga brumë i pa thartuar dhe mbushen me mish, djathë ose perime. Ato fillimisht erdhën nga rajoni i Emilia.

Përbërësit:

Brumi:

 • 2 gota miell
 • 1 e verdhë veze
 • 100 ml ujë të ngrohtë

Mbushja:

 • 2 tufa spinaq 200 g, të ngrirë ose të freskët
 • 200 g djathë Ricotta
 • 1 qepë
 • 0,25 lugë çaji kripë (ose për shijen tuaj)

Salca:

 • 100 g gjalpë
 • 1-2 thelpinj hudhër
 • parmixhano (ose ndonjë djathë tjetër i fortë) për shije

Si ta gatuajmë:

 • Përgatitni mbushjen. Nëse jeni duke përdorur spinaq të freskët, lajeni me kujdes, thajeni dhe copëtojeni. Nëse spinaqi është i ngrirë, atëherë shkrijeni atë, kullojeni dhe priteni.
 • Ngrohni pak vaj në një tigan dhe skuqni spinaqin për rreth 7-9 minuta, duke e trazuar herë pas here.
 • Qëroni dhe grijeni imët qepën. Lëvizni spinaqin e përgatitur në një tas të veçantë dhe shtoni pak vaj në tigan (1 lugë gjelle), dhe më pas kavërdisni qepën derisa të zbutet (rreth 5 minuta). Shtoni spinaq rikotën dhe qepën e zierë dhe përzieni. Mbushja është bërë!
 • Mbushni një tenxhere me ujë, shtoni kripë, vendoseni në nxehtësi në mes deri sa të vlojë.
 • Përgatitni brumin. Kombinoni të gjithë përbërësit duke ndjekur recetën, gatuajeni tërësisht për një kohë (së pari mund të përdorni një mikser, dhe pastaj rrahni brumin me duar). Pastaj, ndajeni brumin në gjysma dhe mbështillni secilin me mbështjellës plastik që të mos thahet.
 • Për 10-15 minuta (30 minuta do të ishin edhe më mirë), hapni brumin dhe hapeni në shirita të gjatë dhe të hollë drejtkëndësh. Sa më i hollë të jetë brumi, aq më mirë.
 • Përhapni mbushjen në një shtresë brumi, duke e bërë tortelinën me madhësinë e dëshiruar.
 • Mbuloni shiritin e mbushjes me një shtresë tjetër brumi. Shtypni poshtë me gishta atje ku bashkohen shtresat e brumit për të formuar secilën tortellini.
 • Kur tortelinat të jenë gati, vendosini menjëherë në ujë të kripur që vlon. Kur notojnë në sipërfaqe, gatuajini ato për 3-4 minuta më shumë dhe më pas tërhiqeni me një lugë të çarë në një pjatë.
 • Përgatitni salcën. Shkrini gjalpin dhe përzieni atë me hudhër të shtypur. Shtrojini tortelinit në një enë (hidhni pak salcë në fund që të mos ngjiten), shtrijeni salcën mbi tortelina, spërkatni me parmixhano të integruar dhe dekorojeni me ndonjë jeshile. Yum!

Supë minestroni

©shutterstock

“Minestrone” do të thotë “supë me shumë përbërës të ndryshëm”. Tradicionalisht përgatitet në verë me perime të freskëta sezonale, makarona ose oriz. Mund ta shërbeni të nxehtë ose të ftohtë.

Përbërësit:

 • 2.5 L ujë
 • 200 g bizele të thata
 • 100 g oriz
 • 4 domate
 • 2 patate
 • 2 kunguj të njomë
 • 1 qepë
 • 1 karotë
 • 1/2 kokër lakër
 • fasule (1 kanaçe ose 200-300 g të thata)
 • 3 lugë vaj ulliri
 • erëza për shije (borzilok, borzilok, rigon, etj.)

Si ta gatuajmë:

 • Pritini lakrën në shirita, dhe grini kunguj të njomë, patate, karotë dhe domate. Prisni qepën në gjysmërreth dhe skuqeni në vaj.
 • Sillni ujë dhe vendosni të gjitha perimet (përveç qepëve dhe bizeleve) në ujë të valë.
 • Ziejini në një nxehtësi shumë të ulët për 1-1,5 orë, pastaj shtoni qepën, orizin e larë dhe bizelet. Gatuajini derisa të bëhen këto përbërës.
 • Para se të shërbeni supën, spërkateni me djathë të integruar.

Frittata

©shutterstock

Frittata është një omëletë tradicionale italiane me perime dhe djathë (rikota ose parmixhano). Zakonisht, frittata gatuhet fillimisht në sobë dhe më pas transferohet në furrë. Është një mëngjes perfekt dhe i thjeshtë.

Përbërësit:

 • 6 vezë
 • 1/4 filxhan krem
 • 2-3 suxhuk të vegjël
 • 6-7 domate qershi
 • 1/2 pako ricotta
 • majdanoz ose kopër të copëtuar imët
 • 2 lugë vaj ulliri
 • kripë dhe piper
 • borzilok për të dekoruar omletën

Si të gatuajmë:

 • Rrihni vezët me kremin, kripën dhe specin. Përziejeni derisa të përzihet në mënyrë të barabartë, pastaj shtoni jeshile.
 • Nxehni tiganin, dhe shtoni një lugë vaj ulliri. Skuqni salcicet në të dy anët. Kur të jenë të buta, ndani ato në copa me shpatull druri. Vazhdoni t’i skuqeni derisa të gatuhen.
 • Hidhni vajin e ullirit të mbetur në tigan. Vendosni gjysmën e suxhukut të gatuar në pjesën e poshtme, pastaj derdhni përzierjen e vezëve.
 • Përhapni fetat e domateve dhe ricotta (përdorni një lugë për të copëtuar ricotta midis domateve). Pastaj, vendosni sallamet e mbetura sipër.
 • Vendosni frittata në furrë për 20-25 minuta.
 • Kur pjata të jetë gati, lëreni të ftohet për 5 minuta. Sasi e vogël me borzilok dhe shërbejeni.