10 Gjëra për të Cilat Stafet e Hoteleve Nuk e Kanë me Qejf të Flasin

©depositphotos

Hoteli është një nga përbërësit më të rëndësishëm të udhëtimit. Mbi të gjitha, edhe një gjë e vogël si një shtrat i thyer ose një dhomë e papastër mund të prishë përshtypjen e gjithë udhëtimit.

Prandaj, për t’u përgatitur paraprakisht, ne do të ndajmë me ju disa truke të vogla që do t’ju ndihmojnë të kurseni para dhe të kaloni një kohë të mrekullueshme në pushime.

Rezervoni një dhomë 1-2 ditë para check-init.

© pixabay.com

Çmimet për hotelet mund të ndryshojnë çdo ditë, dhe gjithçka varet nga sezoni dhe ngjarjet e ardhshme. Prandaj, është më mirë të rezervoni një dhomë më afër datës së mbërritjes për të kursyer deri në 50%.

Nëse nuk ju pëlqen dhoma juaj, mund ta ndryshoni falas.

© depositphotos, © depositphotos

Për shembull, nëse keni rezervuar një dhomë me pamje nga deti dhe keni marrë një pamje të një vendi ndërtimi, ju keni të drejtë të kërkoni dhomën që keni porositur fillimisht. Nëse nuk ju pëlqen dhoma për arsye subjektive (e vendosur në katin e sipërm / të poshtëm), atëherë mund të kërkoni ndryshimin e dhomës. Nëse ka dhoma të lira, stafi i hotelit do t’ju tregojë atyre. Nuk duhet të merren tarifa shtesë për ndërrimin e dhomave.

Zgjidhni një hotel sipas vlerësimeve për të, jo sipas numrit të yjeve.

© booking.com

Një hotel me 3 yje mund të jetë shumë më i mirë se një hotel me 5 yje, prandaj lexoni komentet para se të rezervoni një dhomë. Mos harroni se njerëzit i shkruajnë komente negative me shumë dëshirë. Për të mos u hutuar, kushtojini vëmendje atyre nuancave të përmendura nga shumica.

Ju mund të merrni me vete shampon, xhel dushi dhe produkte të tjera kozmetike.

© depositphotos, © depositphotos

Mos mendoni se keni bërë diçka të keqe. Mbi të gjitha, kjo është arsyeja pse stafi i hotelit vendos të gjitha këto gjëra të disponueshme në një dhomë. Megjithatë është më mirë ta lini peshqirin në dhomë.

Portierët me stemën “çelësi i artë” do t’i përgjigjen çdo pyetjeje.

© American Empirical Pictures

Ata gjithashtu mund t’ju marrin një biletë për një koncert dhe t’ju ndihmojnë të organizoni një turne me guidë. Portierët me simbole të tilla janë anëtarë të një organizate të veçantë publike të quajtur “Les Clefs d’Or”.

Rezervoni dhoma me zbritje direkt me hotelin.

© depositphotos, © depositphotos

Hotelet duan të shesin sa më shumë dhoma në ditë. Prandaj, ata paguajnë një tarifë në site të ndryshme në mënyrë që të ofrojnë dhoma të caktuara, dhe ju nuk merrni dhomat më të mira me zbritje. Telefononi drejtpërdrejt hotelin dhe thoni se keni gjetur dhomën e tyre me zbritje në një faqe tjetër dhe doni ta rezervoni. Stafi i hotelit ka shumë të ngjarë të plotësojë kërkesën tuaj sepse në këtë rast ata nuk do të duhet të paguajnë tarifa në sit.

Fotografitë e një hoteli mund të ndryshojnë nga realiteti.

 

Ju prisnit të merrni një dhomë luksoze dhe kur mbërritët, patë një dhomë të vogël me një tryezë gjysmë të shkatërruar dhe një shtrat të vogël. Për të shmangur këtë situatë, kërkoni fotot e hotelit në Internet. Vizitorët shpesh postojnë foto reale të dhomave dhe vetë hotelit.

Kontrolloni minibarin.

© depositphotos

Një minibar është një vend magjik që përmban produkte të ndryshme të shijshme me çmime të çmendura. Dhe për të mos paguar para për kënaqësitë e dikujt tjetër, kontrolloni që shishet të jenë të mbyllura. Mbi të gjitha, i ftuari i mëparshëm mund të kishte pirë lehtë një pije dhe në vend të saj të ketë hedhur ujë çezme në shishe.

Lexoni kontratën para se të lini makinën tuaj në vend.

Kontrata zakonisht thotë që hoteli nuk është përgjegjës për makinat e parkuara në vend.

Si të anuloni një rezervim në momentin e fundit para check-in dhe të mos paguani një gjobë për të.

© depositphotos

Në vend që të anuloni rezervimin menjëherë, kërkoni që ta zhvendosni atë një javë më përpara.