10 Këshilla për Veshjet që do t’ju Bëjnë të Dukeni 10 Vite më të Reja

© BG004/Bauergriffin.com / MEGA/Mega Agency/East News, © KELA/Broadimage/Broad Image/East News

Njerëzit që janë të rinj në shpirt në të vërtetë kanë një tru që plaket shumë më ngadalë, zbulon një studim. Dhe ne padyshim që duam të dukemi ashtu siç ndihemi edhe për moshën tonë, kështu që rrobat luajnë një rol mjaft të rëndësishëm.

Sidoqoftë, nuk mund të jetë aq e lehtë për të zgjedhur siç duhet stilin ideal duke kontrolluar vetëm koleksionet e reja që dyqanet kanë për të ofruar.

Pra, ne do ju njohim me disa këshilla praktike se pikërisht asaj që duhet t’i kushtoni vëmendje kur bëni pazare për një pamje perfekte.

Mos zgjidhni printime të guximshme.

© Jordan Strauss/Invision/AP/East News, © PMC/Sipa USA/East News

Gjetja e printimeve të këndshme që do të duken si rinore dhe të sofistikuara është jashtëzakonisht e vështirë. Për më tepër, nëse printimi është me madhësi të madhe, kjo do t’ju bëjë të dukeni më të gjera në përgjithësi, dhe kjo do t’i shtojë një farë moshe pamjes tuaj. Në të kundërt, printimet më të vogla ose teksturat e thjeshta do t’ju bëjnë të dukeni më të holla dhe më rinore.

Vishni xhinse të ngushta.

© Photographer Group/MEGA/Mega Agency/East News, © Rachpoot/MEGA/Mega Agency/East News

Heqni qafe të gjitha xhinse që duken të buta dhe të çuditshme. Në vend të kësaj, merrni një palë xhinse të ngushta. Ato gjithmonë duken elegante, dhe lehtësisht bashkohen me bluza të stilit të ndryshëm. Për më tepër, ato nxjerrin në pah figurën tuaj dhe ju do të dukeni më të holla dhe më të reja në to.

Jini të vetëdijshme për rrobat pa formë.

© MEGA/Mega Agency/East New, © Chris Victorio/imageSPACE / MEGA/Mega Agency/East News

Rrobat e mëdha mund të duken si një zgjidhje e mirë, veçanërisht nëse doni të fshihni zonën e barkut. Sidoqoftë, ato mund të funksionojnë kundër jush dhe t’ju bëjnë të dukeni edhe më të mëdha. Një xhaketë më e shkurtër që përfundon në mesin e kofshës suaj dhe përcakton belin tuaj do të jetë më hijeshuese dhe do të dukeni më e re.

Theksoni belin.

Ndërsa plakemi, busti dhe barku ynë duket se bashkohen në një. Pra, theksimi i belit tonë sa herë që është e mundur është sekreti për t’u dukur më të reja dhe më mirë. Zgjidhni një rrip të gjerë, një xhaketë sportive të hapur ose një triko që lidhet në bel për të marrë këtë efekt.

Zgjidhni syze dielli me kujdes.

© EVERETT COLLECTION/EAST NEWS, © Fred Duval/MEGA/EAST NEW

Syzet e diellit të zgjedhura në mënyrë korrekte mund të modernizojnë shumë pamjen tuaj. Për shembull, syzet mund të korrigjojnë problemin me uljen e këndeve të jashtme të syve dhe të ju bëjnë të dukeni më të rinj.

Zgjidhni bizhuteri me pamje të thjeshtë.

© Gilbert Flores /Broadimage/Broad Image/East News, © Mary Evans/Allstar/Graham Whitby Boot/East News

Ndërsa brezat e vjetër janë adhurues të bizhuterive që duken luksoze dhe masive, të rinjtë preferojnë pajisje më minimaliste. Pra, në vend që të grumbulloni rrathë dhe gjerdanë, konsideroni të hiqni disa copa dhe të vendosni diçka të thjeshtë kur dilni.

Mos vishni shumë të zezë.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

E zeza përfundimisht përshkruan figurën dhe mund të jetë e përshtatshme për pothuajse çdo rast. Sidoqoftë, ndërsa plakemi, lëkura jonë ka tendencë të bëhet më e zbehtë, kështu që veshja e zezë mund të krijojë një kontrast të ashpër – posaçërisht në fytyrën tuaj. Mund të theksojë rrudhat dhe të nxjerrë në pah hijet e errëta poshtë mjekrës dhe rreth syve.

Vishni sytjena me madhësinë e duhur.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Të vishni sytjenat e gabuara nuk është vetëm e pakëndshme, por gjithashtu mund të shtojë më shumë se 10 vjet në pamjen tuaj. Për shkak se ndikon në mënyrën se si përshtaten rrobat, dhe, nëse zgjidhni gabim, do të bëjë që figura juaj do të duket më e dallgëzuar.

Kushtojini vëmendje vijës së qafës.

© Mario Santoro/AdMedia/Sipa USA/East News, © AFP/EAST NEWS

Ju mund të përpiqeni të fshehni një qafë të plakur nën rrobat tuaja, por në fakt, një dekolte e hapur do t’ju bëjë të dukeni më të reja dhe më tërheqëse. Provoni një triko, xhaketë ose fustan me qafë V me një jakë të ngushtë.

Mos vish pantallona shumë të shkurtër.

© GAC / MEGA/Mega Agency/East News, © Invision/Invision/East News

Pantallonat që janë shumë të shkurtër kanë tendencë të shkurtojnë këmbët dhe ato nxjerrin në pah pulpat e gjera ose muskulorë. Në vend të kësaj, duhet të zgjidhni një palë pantallona që përfundojnë në pjesën më të hollë të këmbës suaj.