10 Këshilla të Veshjes që Duhet t’i Keni Parasysh në Çdo Kohë

©depositphotos

Siç e dini tashmë, rrobat tona mund të thonë shumë se kush jemi. Dhe zakonisht është përshtypja e parë që u përcakton njerëzve të tjerëve se si jemi dhe si ata do të dëshironin të komunikonin me ne. Pra, për të mos e dëmtuar atë përshtypje të parë, është gjithmonë më mirë të ndiqni disa rregulla të thjeshta që mund t’ju ndihmojnë të dukeni më mirë në çdo situatë.

Ne kemi mbledhur 10 parime universale të veshjes që mund t’ju ndihmojnë të shmangni gabimet në pamjen tuaj.

Zgjidhni madhësinë e duhur të të brendshmeve

Nëse mbathja juaj është shumë e ngushtë, mund t’ju japë një top kifle. Për të shmangur këtë, përpiquni të zgjidhni një madhësi më të madhe panty.

Vishni çizme deri tek kyçi i këmbës me rrobat e duhura.

© Bob Fidgeon / Capital Pictures / East News © SM / MEGA / East News

Veshja e çizmeve deri tek kyçi i këmbës me një fund të shkurtër mund të shkurtojë vizualisht këmbët tuaja. Kjo është arsyeja pse është më mirë t’i vishni me xhinse, pantallona ose funde të gjata.

Zgjidhni proporcionet e sakta

Ndajeni figurën tuaj vizualisht në 3 pjesë. Pjesa e sipërme duhet të jetë 1/3 e gjithë gjatësisë së trupit tuaj, dhe 2/3 e mbetura duhet të lihen për pantallonat ose fundin.

Mbërtheni rrobat me masë të madhe.

© MEGA / East News © Berzane Nasser / ABACA / East News

Rrobat e mëdha duken më mirë kur futen para. Kjo do të theksojë belin dhe do ju bëjë të dukeni më të dobëta.

Kushtojini vëmendje gjatësisë së mëngës.

© MR O.K / Unsplash © Jonas Gustavsson / Sipa USA / East News

Mënga e një xhakete duhet të përfundojë afër kockës së krahut. Dallimi midis mëngëve të këmishës dhe xhaketës duhet të jetë 1.5-2 cm.

Zgjidhni ngjyrën e duhur për shaminë e xhepit.

© East News

Nëse keni dyshime për ngjyrën e shamisë tuaj të xhepit, zgjidhni një të bardhë. Është një ngjyrë universale që i përshtatet të gjithëve. Është gjithashtu më mirë të mos e kombinoni me ngjyrën e kravatës tuaj. Përkundrazi, ata duhet të plotësojnë njëra-tjetrën.

Mos e teproni me aksesorë përreth fytyrës tuaj.

© Depositphotos.com © Bigpicturesphoto.com / East News

Nuk duhet të ketë më shumë se 3 artikij. Mund të jenë syze, një gjerdan, një kapelë, një karficë zbukurimi, vathë ose shall. Zgjidhni 3 që ju pëlqejnë më shumë dhe kombinojini ato.

Zgjidhni getat që përputhen me lëkurën tuaj.

© LFI / Photoshot / Reporter © East News

Getat tuaja duhet të jenë të padukshme, pa efekte për rrezitje ose shkëlqim. Getat e zeza duhet të zgjidhen bazuar në trashësinë e rrobave tuaja. Sa më të trasha të jenë rrobat, aq më të dendura janë getat.

Kushtojini vëmendje gjatësisë së pantallonave tuaja.

© East News

Ju duhet të zgjidhni gjatësinë më të zakonshme dhe klasike. Kjo do të thotë që 1/2 – 2/3 e buzës së pantallonave tuaja duhet të mbulojë këpucët. Kjo do t’ju ndihmojë të dukeni më të pjekur.

Kini kujdes me veshjet me një ngjyrë.

© Laurent Vu / SIPA / Sipa Press Russia / East News © CPD+DFY / KCS / East News

Nëse vërtet dëshironi të visheni vetëm me një ngjyrë, është më mirë të zgjidhni hije të ndryshme të saj.