10 Mënyra për të Veshur Këpucë të Rehatshme dhe të Dukeni për Bukuri

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Takat dhe këpucët janë konsideruar prej kohësh një simbol i elegancës.

Këpucët e rehatshme shoqërohen më shpesh me gjyshet, nënat shtatzënë dhe ato që vlerësojnë komoditetin më shumë sesa bukurinë.

Ne vëzhguam për kuptuar këshillat e stilistëve dhe do t’ju tregojmë për nuancat kryesore që do ta bëjnë perfekte çdo pamje pa qënë nevoja të sakrifikoni bukurinë për rehatinë.

Xhinset e futura në çizme prishin imazhin dhe këpucët

© Depositphotos.com , © Michael Fenton / Unsplash

Chelsea është pothuajse këpuca perfekte për të shkuar me çdo veshje. Vetëm xhinset e futura brenda mund ta prishin atë. Së pari, një vendim i tillë do të shkatërrojë integritetin e veshjes, dhe së dyti, çizmet do të hapen dhe nuk do të ju bien më fiks.

Oxfords shkojnë më mirë me rroba të lirshme

© face to face / Reporter / Reporter / East News , © MEGA / East News

Këpucët klasike oxford janë perfekte me pallto të mëdha, xhinse dhe golf. Sidoqoftë, ato kombinohen edhe me fustane, megjithatë, preferohet një model me prerje të lirë.

Kyçi i këmbës së zhveshur duket më mirë kur vishet me këpucë

© Depositphotos.com

Këpucët të kombinuara me pantallona të shkurtra mund të plotësohen me një bluzë ose golf. Dhe pantallona të gjera do të duken perfekte me pjesën e sipërme, e cila ka një mëngë 3/4. Për një pamje më të lehtë, shkoni për këpucë të lehta dhe kremoze. Rekomandohet gjithashtu të mos vishni çorape – një kyç i këmbës i zhveshur duket më tërheqës.

Këpucët mules mund të shtojnë një ndryshim në çdo pamje

© face to face / FaceToFace / REPORTER / East News , © MEGA / Mega Agency / East News

Ato mund të vishen me pantallona të gjera, xhinse, funde midi, tuta, fustane rastësorë apo fustane mbrëmjesh dhe kostume. Dhe për ata që kanë guxim, dizajnerët ofrojnë këtë mundësi: këpucë me çorape rrjetë ose leshi. Sidoqoftë, është më mirë të zgjidhni një model me gishta të mbyllur.

Balerinat duken më mirë me funde dhe fustane me gjatësi mini dhe midi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Balerinat janë këpucë të gjithanshme që duken mirë si me fustane me vija, ashtu edhe me pantallona të shkurtra apo xhinse. Për një pamje sa më të freskët, përdorni balerina që kombinohen me pantallona të gjata vizualisht. Kështu shtoni centimetra shtesë edhe në këmbën më të vogël.

Sandalet do të plotësojnë imazhin e shtrirë vertikalisht

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Veshjet e hapura ose xhinset e shkurtra të shoqëruara me një triko të gjatë do t’i bëjnë sandalet të duken pak më elegante. Dhe rrobat me një printim vertikal shtrijnë vizualisht figurën.

Këmbët e hapura të kombinuara me çizme të larta duket mirë me gjatësi mini dhe midi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kur kombinoni çizmet me një fund të gjatë, është e rëndësishme të zgjidhni një gjatësi të tillë në mënyrë që të mos ketë hapësira të mëdha midis këpucëve dhe rrobave. Është gjithashtu e dëshirueshme që veshja të mos jetë e ngushtë: kjo mund ta bëjë figurën më të rëndë.

Brogues me të njëjtën gjerësi të shpinës dhe të pjesës së sipërme janë të përshtatshme për një pamje të ekuilibruar.

© East News , © East News

Nëse gjerësia e tabanit është më e madhe se pjesa e sipërme, atëherë këpucët do të duken vizualisht më voluminoze, dhe kjo do ta bëjë këmbën më masive. Anët e ngushta mund të shoqërohen me pantallona të ngushta dhe xhinse, funde dhe fustane.

Në një imazh me atlete, është e rëndësishme të mos tërhiqni shumë vëmendje me to.

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Sado komode të jenë atletet, duhet të mbani mend se ato tërheqin shumë vëmendje, prandaj është e rëndësishme të gjeni ekuilibrin e duhur në rrobat tuaja. Për të arritur harmoninë, mund të vishni një bluzë me ngjyra të ndritshme. Rekomandohet gjithashtu të fshihni çorapet e spikatura për një pamje më të bukur.

Kur kombinoni një fustan me një palë këpucë, duhet t’i kushtoni vëmendje lartësisë së këpucëve

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kombinimi i çizmeve dhe fustanve është bërë klasik. Sidoqoftë, është shumë e rëndësishme të zgjidhni këpucë më të larta që nuk do të përfundojnë mu tek kyçi i këmbës. Versioni i lartë nuk do të ndërpritet, por zgjat vizualisht këmbën. Nëse duhet të fusni xhinse në çizme të ngushta për shkak të pamjes, atëherë rekomandohet të vishni një çorape mbi xhinse. Kjo do të ndihmojë në shmangien e rrudhave të shëmtuara në këpucë.