10 Rregullat Skandinave të Pastërtisë që të Mos Lodheni Gjithë Ditën Duke Pastruar

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Mënyra skandinave e jetesës po i tërheq që të gjithë ne gjithnjë e më shumë.

Ne përpiqemi të mos i ngarkojmë shtëpitë tona me gjëra të panevojshme, ne mësojmë të organizojmë siç duhet hapësirën dhe të mos nxitojmë për askund.

Kjo mënyrë jetese në Danimarkë, Norvegji dhe Suedi shoqërohet gjithashtu nga një qasje e veçantë për pastrimin dhe pastërtinë në shtëpi. Studimet kanë treguar se mjedisi në shtëpi ndikon drejtpërdrejt në mirëqenien e një personi: për shembull, një mjedis i rrëmujshëm mund të shkaktojë stres.

Ne e kuptojmë që njerëzit nuk kanë gjithmonë kohë të mjaftueshme për të pastruar, kështu që ne jemi të gatshëm të përvetësojmë përvojën skandinave në mënyrë që ta bëjmë jetën tonë pak më të lehtë. Dhe në bonus, ju do të mësoni se si Skandinavët rregullisht ndryshojnë brendësinë e tyre me kosto minimale.

Kombinoni pastrimin me aktivitete të tjera

© Depositphotos.com

Për të mos e ngarkuar veten me shumë orë pastrimi të përgjithshëm, vlen që hapësira të pastrohet gradualisht për një periudhë disa ditore. Ju mund t’i vendosni gjërat në rregull duke bërë paralelisht diçka më të këndshme. Për shembull :

  • nëse lëvizni nga një dhomë në tjetrën, gjatë rrugës, mblidhni dhe hiqni gjithçka që nuk është në vend;
  • ndërsa prisni të vlojë uji, fshini sipërfaqet e kuzhinës;
  • kur shikoni serialin, mund të hekurosni;
  • Fshini pluhurin, shkarkoni lavatriçen ose palosni rrobat ndërsa flisni në telefon.

Pastroni më shpesh në verë sesa në dimër

© Unsplash , © Unsplash

Siç e dini, dimrat skandinav nuk shoqërohen me shumë rreze dielli, gjë që nuk mund të thuhet për periudhën e verës. Në sezonin e ngrohtë, shtëpitë e norvegjezëve, danezëve dhe suedezëve janë të përmbytura me dritë pothuajse gjatë gjithë kohës.

Rebecca Tandi Norman, bashkëthemeluese e portalit skandinav të stilit të jetës, vëren se në verë ajo pastron më thjesht sepse rrezet e diellit përqendrohen në vendet me pluhur që dëshiron të pastrojë.

Në disa vende përdorni qilima

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një autor Suedez thotë se qilimat e mëdhenj në të gjithë zonën e dhomës janë një tabu e vërtetë për skandinavët. Kjo shpjegohet me mos higjenicitet, prandaj shpesh dyshemetë prej druri në shtëpi lihen pa ndonjë shtresë sipër. Në këtë rast, qilima të vegjël mund të përdoren në pjesë të ndryshme të dhomës. Ata jo vetëm që nuk rëndojnë hapësirën, por pastrohen shumë më lehtë, sepse ato mund të lahen jashtë ose të lahen.

Planifikoni përpara për hapësirën e magazinimit

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nëse nuk merrni parasysh shtëpitë që janë ndërtuar kohët e fundit, atëherë mund të themi se thjesht nuk ka hapësirë magazinimi në apartamentet skandinave. Nuk ka dhoma magazinimi, veshjesh ose rafte të pajisura. Sigurisht, njerëzit pajisin një apartament me gjithçka që u nevojitet, por një mënyrë jetese e bazuar në minimalizëm dhe mungesa e një tendence për rrëmujë bën të mundur që të bëhet pa detaje të panevojshme dhe të mendosh paraprakisht për të gjithë sistemin e ruajtjes. Si rezultat, skandinavët kanë më pak vende ku mund të grumbullohen papastërtitë.

Lëvizni jastëkët në ajër të pastër

© Benita Larsson / YouTube

Ndoshta shumë kujtojnë se si gjyshet në fshat shpesh mbanin batanije dhe jastëkë jashtë. Ne nuk jemi mësuar me këtë në kushtet moderne, por skandinavët po e praktikojnë këtë në mënyrë aktive. Ata jo vetëm që heqin pluhurin nga mobiljet, por gjithashtu dërgojnë të gjithë jastëkët e vegjël nga dhoma e ndenjes në ajrin e pastër në mënyrë që ato të thahen në diell dhe aroma e akumuluar të zhduket prej tyre. Pas kësaj, jastëkët pastrohen gjithashtu me një fshesë me korrent.

Renditja e gjërave, duke menduar për të ardhmen

© Unsplash

Një autor shkruan se kur po ndani një dollap ose rroba, duhet të pyesni veten: “Kush do të kujdeset për këto gjëra kur të shkoj diku?” Qëndrimi ndaj gjërave duhet të jetë i lehtë: nuk ka asgjë të përjetshme në botë, kështu që nuk ka kuptim të mbrohet ajo që nuk përdoret më.

Përdorim minimal i agjentëve pastrues

© Depositphotos.com

Nëse pastrimi kryhet çdo disa javë, atëherë duhet të përdoren mjete të ndryshme për të hequr qafe të gjithë papastërtinë dhe pluhurin e akumuluar. Sidoqoftë, Skandinavët janë mësuar të pastrojnë shtëpinë gradualisht dhe të përpiqen të mos e çojnë dhomën në ndotje të rëndë. Në një situatë të tillë, nuk ka nevojë të përdorni gjithmonë produkte, mjafton vetëm një leckë e lagur dhe e thatë mikrofibre. Ata përdorin mjete shtesë pastrimi vetëm kur është e nevojshme, të tilla si për të pastruar furrën ose dyshemenë.

Mos kini frikë nga gjërat e bardha

© Unsplash , © Depositphotots.com

E bardha në përgjithësi nuk është ngjyra më e popullarizuar kur bëhet fjalë për peshqirët dhe qilimat. Shumë njerëz nuk pranojnë të blejnë gjëra të kësaj ngjyre, sepse ndoten më shpejt. Por në fakt, të errëtat bëhen pis po aq shpejt, thjesht se papastërtia nuk është e dukshme aq shumë mbi to.

Stili skandinav karakterizohet nga një numër i madh i gjërave të bardha: peshqirë, qilima, çarçafë. Banorët e këtyre vendeve preferojnë të shohin njollat dhe t’i lajnë menjëherë, sesa të përdorin peshqirë me shumë ngjyra. Dhe në mënyrë që e bardha të mbetet e bardhë, ata lahen në 60 gradë me një larje paraprake.

Përdorni “teknikën e sapunit” tradicional për kujdesin ndaj

© Popular Woodworking / YouTube , © Popular Woodworking / YouTube , © Popular Woodworking / YouTube

Një sasi e madhe e mobiljeve prej druri përdoret në ambientet e brendshme skandinave. Preferencë u jepet produkteve të bëra nga ahu, hiri, pisha dhe thupra. Për ta bërë drurin të duket i mirë, përdoret një zgjidhje e veçantë, falë së cilës sipërfaqja e mobiljeve bëhet më e butë. Me këtë metodë, mobiljet janë të mbuluara me një shtresë me sapun, nuk e mbrojnë sipërfaqen aq shumë sa llaku ose vaji, megjithatë, ju inkurajon t’i kushtoni më shumë vëmendje produkteve dhe gjithashtu t’i pastroni ato më shpesh.

Mos u mërzitni veten me pastrimin e dhomës tuaj të gjumit

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Banorët e vendeve skandinave gjejnë rehati në papërsosmëri. Shumë njerëz janë mësuar të hekurosin çarçafët, të rregullojnë shtratin çdo ditë dhe të vendosin jastëkët në një rend të caktuar. Për njerëzit nga Norvegjia, Danimarka dhe Suedia preferojnë linjat e rrudhura dhe jastëkët e shpërndarë rastësisht. Kjo është arsyeja pse pastrimi i dhomës së gjumit pas gjumit zgjat disa minuta.

Bonus: azhurnoni ambientet e brendshme çdo sezon

©Depositphotos.com

Përkundër faktit se hijeT neutrale mbizotërojnë në shumicën e shtëpive skandinave, pronarët e shtëpive duan të krijojnë thekse të ndritshme. Për këtë, përdoren figurina, jastëkët, lule, mbulesa tavoline, vepra arti. Në të njëjtën kohë, Skandinavët nuk janë të lidhur me dekorin e zgjedhur. Gjatë pastrimit, ata lehtë mund të ndryshojnë çdo detaj në një që i përshtatet humorit të tyre, ose një që është më i përshtatshëm për sezonin aktual.