10 Ushtrime të Thjeshta që e Bëjnë Mendjen Tuaj të Mprehtë në Çdo Moshë

©shutterstock ©depositphotos

Është shumë e zakonshme që ne të harrojmë. Ne kemi një tendencë për të harruar ndodhitë e përditshme si çelësat e makinës ose kujtimi i emrit të dikujt. Por a thua mos po e bëjmë ne me qëllim?

Sigurisht qe jo. Ndërsa plakemi, ne priremi të humbasim pak nga ky “materiali gri”. Dëshironi ta ruani atë për pak më gjatë? Ky artikull mund të jetë me të vërtetë i dobishëm!

Ne kemi dashur gjithmonë të ju sjellim këshillat dhe truket për një jetë më të lumtur dhe më të shëndetshme. Përmbledhja e këshillave të mëposhtme meriton të mbahet mend.

Përdorni dorën tuaj jo-mbizotëruese.

© Pixabay

Nëse jeni një person i cili përdor dorën e djathtë, provoni të përdorni dorën tuaj të majtë një herë në një kohë për të ngrënë, shkruar, për të zgjedhur gjëra, etj. Mund të duket e vështirë në fillim, por me praktikë, mund të bëni të paktën një minimum detyrash të përditshme me këtë mënyrë.

Ideja është të përdorni anën tuaj jo aktive të trurit. Kjo do të ndihmojë në shpejtimin e zgjerimit të pjesëve të korteksit që janë përgjegjëse për përpunimin e informacionit me anë të prekjes me dorë.

Bëni disa nga punët tuaja ditore me sy të mbyllur.

© Depositphotos

Cilat lloje të gjërave i bëni çdo ditë pa menduar fare për to? Sa hapa bëni për të ecur nëpër shkallë? Apo sa pjata ka në dollapin tuaj të kuzhinës? Ekziston një arsye pse ne nuk i kujtojmë këto përgjigje menjëherë. Ne shpesh bëjmë detyrat tona të rregullta, të përditshme pa vëmendje.

Kjo është arsyeja pse këshillohet që t’i bëjmë disa nga detyrat tona të rregullta me sytë mbyllur. Kjo përfshin dushin, rrugën nga një dhomë në tjetrën dhe më shumë. Do të prekni një objekt dhe më pas do të dërgoni sinjale në trurin tuaj në lidhje me objektin që po ndjeni.

Ndryshoni aktivitetet tuaja në mëngjes.

© Depositphotos

Ne të gjithë në përgjithësi kemi një orar të caktuar duke filluar që nga momenti kur zgjohemi. Sidoqoftë, risia është çelësi për një tru më të mprehtë. Është e rëndësishme që t’i jepni trurit tuaj risinë e një rutine të freskët për ta mbajtur atë aktiv dhe vigjilent.

Nuk ka të bëjë me bërjen e gjërave të komplikuara, por thjesht ndryshimin e orarit tuaj të përditshëm. Për shembull, vishuni pasi të hani mëngjes për një ndryshim, bëni një rrugë të re vrapimi, ose madje shikoni një karikaturë në vend të lajmeve të mëngjesit.

Shikoni objektet e përditshme me kokë poshtë ose mbrapsht.

© Depositphotos

Ju gjithmonë i keni shikuar gjërat në mënyrën në të cilën supozohet të shihen. Por a keni menduar ndonjëherë pse një fëmijë mund të shohë një TV të largët me kokë poshtë ose të fillojë të dallojë forma dhe ngjyra të ndryshme në të? Po sikur të gjithë të bënim të njëjtën gjë?

Jo vetëm që mund ta bëni këtë me një telekomandë TV, por përpiquni të vendosni gjëra si foto familjare në tryezën tuaj, orën ose një kalendar në një mur tjetër; ose edhe të vendosni orën tuaj me kokë poshtë. Në këtë mënyrë, sa herë që do t’i shikoni këto gjëra, truri juaj do të përqendrohet në to për t’i interpretuar ato, duke rritur kështu gatishmërinë e tij.

Luani me monedha.

© Depositphotos

A keni parë ndonjëherë braille? Është një mënyrë për të verbrit për të lexuar dhe është e vështirë të shihet nga njerëz që kanë vizion të mirë. Sidoqoftë, duke e prekur atë ju kuptoni se si njerëzit e verbër lexojnë nepërmjet saj. Ata prekin dhe ndiejnë shkronjat e shtypura në të. Kështu, në vend që të përdorin sensin e tyre të shikimit, ata i kërkojnë trurit të tyre t’i lexojë shkronjat për ta.

Ideja është të ndjekim të njëjtën metodë për të aktivizuar qelizat tona të trurit. Thjesht merrni një gotë uji në makinën tuaj dhe vendosni disa monedha në të. Tani, në çdo semafor kur ndaloni makinën, vendosni dorën në atë gotë. Çdo ditë, provoni të njihni emërtimin e monedhave pa i shikuar ato.

Eksperimentoni me ushqime të ndryshme.

© Depositphotos

Nëse jeni në mesin e atyre që porosisin gjithmonë të njëjtën pjatë sa herë që dilni për të ngrënë, është koha për një ndryshim.

Ka një arsye pas kësaj. Provimi i një pjate të re do t’i kërkojë trurit tuaj të nuhasë ushqimin e ri dhe të dërgojë sinjale në hundë për të aktivizuar receptorët e saj. Kjo erë e re gjithashtu do t’i japë trurit tuaj ndjesi dhe ndjenja të reja. Mund të shoqëroni edhe disa aroma me gjëra të caktuara.

Jo vetëm që duhet ta provoni këtë në restorante, por provoni të eksperimentoni edhe me gatimet tuaja të përditshme në shtëpi. Përdorni një përbërës të ri në një nga ushqimet tuaja të preferuara.

Lexoni me zë.

© Depositphotos

Të lexosh me zë të lartë nuk është gjithmonë e mundur. Por sa herë që të jetë, duhet ta provoni. Mund të duhen disa minuta më shumë se zakonisht për ta përfunduar atë lexim, por ia vlen plotësisht. Në njërën nga demonstrimet e imazheve të trurit, 3 zona të trurit aktivizohen sa herë që flisni fjalë me zë të lartë nga një libër.

Dëgjimi i audiobooks ka efekt ekuivalent në tru. Duke lexuar me zë të lartë, ne kemi tendencë të përdorim qarqe të ndryshme të trurit tonë njëkohësisht.

Mësohuni me pajisjet mnemonike.

© Depositphotos.com

Çfarë është një pajisje mnemonike? Është një mënyrë krijuese për të kujtuar listat. Mund të krijoni një frazë për të mësuar planetët e sistemit tonë diellor, ku shkronja e parë e secilës fjalë është shkronja e parë e planetit përkatës.

Ju gjithashtu mund të gjeni pajisje memnike të dobishme sot si i rritur. Kjo metodë mpreh hapësirat kryesore të trurit tuaj dhe rrit kujtesën tuaj gjithashtu.

Ushqeni trurin tuaj.

© Depositphotos

Kur themi: “ushqeni trurin tuaj”, nënkuptojmë të hani ushqime që dihet se rritin funksionimin e trurit. Është thelbësore të përfshini një sasi të mirë të vitaminave dhe yndyrnave për të ushqyer trurin tuaj.

Ushqimet që dihet se rrisin fuqinë e trurit janë arrat, vaji i arrës skokosit, shafran i Indisë, boronica, vezët, brokoli dhe avokado.

Përdorni të gjitha shqisat tuaja njëkohësisht.

Mundohuni të bëni aktivitete që kërkojnë përfshirjen e të gjitha shqisave tuaja njëherësh. Disa nga këto ushtrime përfshijnë udhëtimin, kopshtarinë, marrjen e shënimeve në një takim, kujdesin për fëmijët gjatë gatimit, etj. Një tjetër aktivitet i shkëlqyeshëm për të marrë pjesë është pazari ushqimor, pasi keni tendencë të përdorni shqisat tuaja, veçanërisht kur blini fruta dhe perime. Në përgjithësi prekni, nuhatni dhe herë pas here, shijoni edhe perimet.

Punët të cilat realizohen njëherësh zakonisht bëhen përmes këtyre detyrave të përditshme në mënyrë të maskuar. Konsideroni të luani një video-lojë për ta praktikuar këtë. Ju jo vetëm që do të përmirësoni hapësirën tuaj të vëmendjes, por gjithashtu do të përmirësoni aftësitë tuaja të përqëndrimit dhe realizimit të disa detyrave njëherësh.