11 Gjëra Krejt Normale Për të Cilat Nuk Keni Pse të Jepni Shpjegime

©Megan Mahoney Photography/shutterstock,© Alena Ozerova / Shutterstock

Bota moderne duket mjaft e lirshme, por kjo është vetëm një përshtypje e parë. Në fakt, ashtu si 100 vjet më parë, njerëzit nuk i pëlqejnë vërtet ata që duan të bien në sy.

Disa njerëz ndonjëherë i thonë vetes: “Ku është parë kjo që të bredhësh rrugëve me mace në duar? Ajo do të kishte qenë më mirë të kishte fëmijë”; “Ajo i bleu vetes një pallto kaq të shtrenjtë lesh, por udhëton me autobus? Qesharake”; “Ajo urdhëroi një pastrim shtëpie? Oh, princesha”.

Ne sigurisht që thjesht mund t’i injorojmë ato që fqinji murmurit ose nënqeshjet prapa shpinës sonë, por të jesh ngacmuar nga këto mendësi mbetet ende shumë e keqe.
Emri im është Marie, dhe unë kam krijuar një listë të gjërave shumë të zakonshme për të cilat disa njerëz ende fajësojnë veten dhe të dashurit e vet. Dhe do të doja t’u tregoja lexuesve pse nuk kam turp të jetoj kështu.

Telefonat inteligjentë në duart e mamave

© depositphotos, © depositphotos

Thuhet se një nënë e mirë duhet të ruajë vazhdimisht fëmijën e saj në park lojërash, si një mace që ruan një mi, dhe të mos i ngulisë sytë në telefonin e saj. Personalisht, unë jam larg perfeksionit dhe shpesh shpërqendrohem nga lodra ime ndërsa djali im po luan me miqtë e tij. Mbase duhet të turpërohem nga vetja, por aspak. Së pari, një fëmijë 5 vjeç nuk ka nevojë për aq vëmendje sa një foshnjë një vjeçare, dhe së dyti, një nënë moderne ka qindra arsye të rëndësishme për lundrimin në internet.

Për shembull, unë duhet të përdor telefonin tim për t’iu përgjigjur mesazheve në lidhje me punën time, ose atyre të dërguara nga zonja e djalit tim në bisedën e prindërve tanë, apo edhe t’i përgjigjem thirrjes telefonike nga dërgesa që më informon se ai do të mbërrijë për një orë për të dorëzuar porosinë time (që do të thotë se duhet të shkojmë shpejt në shtëpi).

Veshje të bukura … për në shtëpi

© depositphotos

Shumë njerëz janë mësuar të vishen për të huajt në rrugë, por zgjedhin rrobat e vjetra të shtrira kur kthehen në shtëpi, ku të dashurit mund t’i shohin ato. Me sa mbaj mend, nëna ime gjithmonë mbante një robdishan kur ishte në shtëpi, dhe për shumë vite veshjet e mia përbëheshin nga bluza të venitura dhe pantallona të shtrira. Po, është me të vërtetë shumë komode dhe nuk duhet të kesh frikë të njollosësh rrobat, por nuk është shumë bukur ta shohësh.

Këtë pranverë fillova të punoja në distancë dhe tani kaloj 90% të kohës time brenda mureve të banesës sime. Kështu që burri im, djali im dhe unë jemi të vetmit që më shohin në rrobat e mia të përditshme. Unë e ndryshova strategjinë time dhe urdhërova disa veshje shumë të lezetshme dhe të rehatshme që të vishnin në shtëpinë time. Kur nëna ime erdhi të na vizitonte, ajo bërtiti, “Ato janë të reja, nuk është turp t’i veshësh ato në shtëpi?” Aspak. Më mirë të dal me një fustan që nuk është i ri fringo sesa të vesh përsëri një palë tuta të venitura.

Prerjet dhe lyerjet e flokëve në sallone bukurie me famë

© depositphotos, © depositphotos

Kohët e fundit, u ndesha rastësisht me fqinjen time. Ajo dukej e mrekullueshme: sytë i shkëlqenin dhe dukej 10 vjet më e re. Unë nuk e kuptova menjëherë se çfarë kishte ndryshuar, por pastaj kuptova se prerja e saj e re dhe ngjyra e pazakontë e flokëve e transformuan Anën e rregullt në një Anne të guximshme dhe me stil. Doli që fqinja ime i dha vetes një dhuratë për ditëlindjen e saj të 40-të dhe prenotoi një seancë në parukerinë më në modë të qytetin tonë. Një prerje e re, një ngjyrë komplekse me disa nuanca … E gjitha i kushtoi 250 euro, por ia vlejti.

Anne më tregoi në fshehtësi se si ata që ishin afër saj i perceptuan këto ndryshime të papritura: të ftuarit në ditëlindjen e saj admironin pamjen e saj derisa zbuluan se kush ishte autorja e këtij modeli të ri që të prenotonin për veten. Vjehrra e saj mërmëriti: “Unë i preva flokët te Gaël për 12 euro dhe kjo është më se e mjaftueshme për mua!”. Kunata e saj shtoi: “Ne mund t’i lyejmë flokët shumë mirë në shtëpi, është më se e lehtë”. Dhe, së fundmi, shoqja e saj Clémence psherëtiu: “Ju mund të kishit jetuar një muaj të tërë me këto para!”.

Fqinja ime tha se për një kohë të shkurtër ajo madje kishte turp që kishte shpenzuar kaq shumë para, por më pas ajo kaloi pasqyrën, pa reflektimin e saj “të ri” dhe kuptoi se ishte ajo, festa, paratë, flokët dhe jeta e saj. Nuk ka asgjë të keqe të kënaqesh vetveten herë pas here, veçanërisht nëse ndodh një herë në 40 vjet. Asgjë nuk e bën një grua më të bukur se një buzëqeshje e madhe dhe të jesh e vetëdijshëm për bukurinë tënde.

Mbrojtja e të drejtave tona

© nelen / Shutterstock

Unë shpesh dëgjoj miqtë dhe të njohurit e mi të më thonë: “Nuk ke asgjë tjetër për të bërë apo çfarë?” Por mua, unë thjesht dua të jetoj në një ambient të rehatshëm që duhet të më garantohet me ligj, me sa di unë. Kjo është arsyeja pse unë gjithmonë mbaj me vete një tub me qeska plastike të cilën ua ofroj pronarëve të qenve kur u kërkoj të pastrojnë bëmat e kafshëve të tyre.

Kur shefi im (të cilin askush nuk guxon ta kundërshtojë) më detyron të qëndroj vonë në punë ose më kërkon të punoj gjatë fundjavës (sigurisht falas), nuk e konsideroj të domosdoshme ta toleroj, sepse ai kështu vjedh kohën time personale. Kolegët e mi më thonë: “Me këtë ritëm, shumë shpejt do të mbetesh pa një punë”. Ju mund të keni menduar në heshtje tashmë, ”por puna nuk është skllavëri, apo jo?”

Unë preferoj të shihem si një punonjës konfrontuese që është më mirë të mos punësosh, sesa një punonjëse “e rehatshme” që rregullisht i këndon lavde shefit të saj dhe shpesh është përgjegjëse për të bërë punën e të tjerëve sepse ajo është “një punonjëse e mirë”. Unë kam të drejtë të pushoj dhe të eci në rrugë të pastra. Dhe unë synoj të përdor të gjitha këto mundësi duke respektuar qartë detyrimet e mia.

Këpucë cilësore

© YoulaAngel / Shutterstock

Dy vjet më parë bleva vetes disa çizme të reja me gëzof dimri për 400 euro. Në atë kohë, paga ime ishte 1.000 euro në muaj, pa përfshirë taksat, kështu që unë duhej të kurseja për disa muaj që të isha në gjendje t’i përballoja ato. Unë gabova që sinqerisht iu përgjigja pyetjeve që nënat e tjera më bënë në parkun e lojërave: “Ku e gjete këtë mrekulli dhe sa pagove për të? Uggis janë shumë më të lira dhe janë po aq të përshtatshme për dimër. Pse të shpenzosh shumë para?”

Tani jam mbi 30 vjeçe dhe kam kuptuar që këpucët cilësore nuk janë aspak humbje parash, por vëmendje e veçantë për shëndetin tuaj. Gjatë këtyre dy viteve të fundit të veshjes së çizmeve të mia të shtrenjta dhe veçanërisht shumë të nxehta, unë kurrë nuk rashë në rrugët e ngrira, kurrë nuk u ftoha, dhe kështu që potencialisht kurseva shumë para në ilaçet kundër ftohjes, mbrova shpinën, si dhe nyjet e mia.

Pastrimi i shtëpisë

© depositphotos

Në fëmijëri, unë duhej të bëja punët e shtëpisë çdo të shtunë, kështu që e urreja me gjithë zemër krahasuar me gjashtë ditët e tjera të javës. Më vonë, fillova të jetoja vetë dhe pastroja shtëpinë sipas gjendjes shpirtërore, megjithëse nuk ndodhte shumë shpesh. Pas martesës fillova të ndihesha fajtore sepse zakonisht nuk e zbatoja këtë detyrë. Një ditë i lashë të gjitha këto dhe kontaktova një shërbim pastrimi shtëpie, dhe më pas u largova nga banesa ime për 4 orë. Kur u ktheva, u trondita: oxhaku im ishte me shkëlqim të pastër dhe dy zana nga shtëpia më buzëqeshën me mirësi kur panë reagimin tim. Nuk u pendova aspak për paratë e shpenzuara: kurrë nuk do të kisha pasur një pastrim kaq të përsosur, qoftë edhe për trefishin e çmimit. Tani, një herë në muaj, një ekip i veçantë pastron apartamentin tim.

Në fillim burri im përpiqej t’i rezistonte: “A nuk i ke duart apo çfarë? A nuk mund t’i bësh vetë punët e shtëpisë? Nëna ime, ajo …” Por kur pa rezultatin, ai e kuptoi se ia vlente plotësisht. Sidoqoftë, vjehrrës sime nuk i themi asgjë: nuk mund ta parashikosh reagimin e saj pa ndihmën e psikologut. Në fund të fundit, “ajo rriti tre fëmijë dhe kishte kohë për t’i bërë të gjitha pa ndihmën e askujt”.

Veshje dhe objekte “me status tjetër financiar”

© Aleksmfoto / depositphotos, © Alexey Kartsev / Shutterstock

Sinqerisht, unë gjithashtu më dukeshin qesharakë njerëzit që jetonin përtej mundësive të tyre: ata blejnë një iPhone të ri pasi marrin kredi ose kalojnë të gjithë pagën e tyre brenda një nate në një restorant të shtrenjtë, pastaj hanë petë për gjithë pjesën tjetër të muajit. Ndërsa ecin vitet, kam kuptuar që njerëzit kanë ëndrra që absolutisht duhet të ndiqen, cilado që të jenë ato.

Kolegia ime e vjetër, Sarah, ëndërronte të merrte një pallto të re leshi. Ajo e ëndërronte atë shumë më tepër sesa të takonte një princ simpatik mbi kalin e tij të bardhë. Sarah kurseu për një kohë të gjatë dhe më në fund bleu pallton e dëshiruar prej gëzofi. Ajo e vishte atë për të udhëtuar për në punë me autobus sepse nuk mund të ngiste makinën, dhe porositja e taksive çdo ditë do t’i kushtonte asaj një pasuri të vogël, kështu që vendosi të kalonte tre stacione autobusi nuk ishte aq e keqe. . Të gjithë qeshën me Sarën: të blesh vetes një pallto kaq të shtrenjtë kur nuk ke mundësi ta bësh është budallëk. Por Sara ishte vërtet e lumtur. Dhe nuk ishte aspak për mburrje, ishte një ëndërr.

Një martesë shumë e thjeshtë / shumë e shtrenjtë

© depositphotos

Logjikisht, vetëm nusja dhe dhëndri mund të vendosin se si do të jetë dita e krijimit të familjes së tyre, por jo: ka gjithmonë gjuhë të këqija përreth që nuk janë kurrë të lumtura. Burri im dhe unë dëshironim një martesë modeste, kështu që ftuam vetëm 12 persona, përfshirë prindërit tanë dhe ishin të lumtur me këtë. Nga ana tjetër, kushërinjtë tanë janë të një mendimi krejtësisht të ndryshëm: sipas tyre, ne ishim shumë kurrnacë dhe ata nuk dështojnë të na e kujtojnë herë pas here.

Përkundrazi, shoqja më e mirë e burrit tim organizoi një ceremoni të madhe në traditat më të mira dhe madje mori një hua për ta shlyer atë. Tani të afërmit e tij po e ngacmojnë sepse ai “bëri parti për tre ditë, pastaj kaloi tre vjet duke u penduar”. Po, kur bëhet fjalë për martesë është vërtet shumë e vështirë të kënaqësh të gjithë, dhe kjo është arsyeja pse zgjidhja më e mirë është të besosh dhe të ndjekësh vetëm dëshirat e tua.

Shumë fëmijë / pa fëmijë

© depositphotos, © Dr. Victor Wong / Shutterstock

Ekziston vetëm një gjë që është edhe më e vështirë se martesa: shumimi. Miqtë tanë, një çift i martuar, nuk duan të bëhen prindër, sepse të dy ndihen mirë. Sidoqoftë, nënat dhe baballarët e tyre i quajnë njerëz egoistë që mendojnë vetëm për veten e tyre. Këta të fundit ëndërrojnë të kenë nipër e mbesa, por Tatiana dhe Jules nuk e kanë në plan ta bëjnë këtë. Miqtë tanë u lodhën aq shumë me këto kërkesa të pafundme, saqë ata shpikën një sterilitet imagjinar. Tani të gjithë i mëshirojnë dhe nuk kërkojnë asgjë prej tyre.

Nga ana tjetër, njerëzit gjykojnë praninë e më shumë se tre fëmijëve në një familje gjithashut. Disa njerëz mendojnë më këtë formë: “Pse kanë nevojë për kaq shumë fëmijë? A e dinë se çfarë janë kontraceptivët?” Edhe pse këto familje të mëdha janë në gjendje të mirë dhe arrijnë të sigurojnë për të gjithë anëtarët në mënyrë të përsosur, shumë persona i shohin ato me një dyshim të caktuar: “Nuk është normale të kesh shtatë fëmijë në shekullin 21”. Sipas tyre, dy ose tre fëmijë, si gjithë të tjerët, janë më se të mjaftueshme. Dhe ata duhet të jenë të sekseve të ndryshme, përndryshe ju me siguri do të dëgjoni: “Dhe kur do vijë djali / po vajza?”

Refuzimi për të mirëpritur mysafirët

© depositphotos

Një herë, kur burri im dhe unë po jetonim në një studio të vogël, tezja ime më thirri me një kërkesë të çuditshme: vajza e saj dhe njerku kishin planifikuar të vinin në qytetin tonë për një javë dhe donin të ndaleshin tek ne. Unë nuk pranova. Së pari, kushëriri im dhe unë ishim parë një ose dy herë në jetën time dhe nuk kishim qenë kurrë afër. Së dyti, unë thjesht urrej të kem mysafirë.

Po, unë nuk jam një grua shumë mikpritëse dhe ata që prisnin t’i ftoja vetë për çaj ose darkë më kanë kritikuar më shumë se një herë. Por shtëpia ime është fortesa ime. Një fortesë që është e arritshme vetëm për familjen time më të ngushtë: Unë jam gjithmonë e lumtur t’i mirëpres. Sa për të tjerët, ka shumë territore neutrale ku mund të takohemi pa shkelur kufijtë e askujt.

Indiferenca ndaj standardeve të bukurisë

© depositphotos, © Alena Ozerova / Shutterstock

Idealet e bukurisë femërore ndryshojnë vazhdimisht, dhe ne vazhdon të na thuhet se çfarë është tani “normale” dhe çfarë nuk është. Më mirë kur të bëni 38-40: nëse vishni një madhësi më të vogël, ju supozohet se jeni pothuajse anoreksike, nëse vishni një madhësi më të madhe, “është koha për të bërë një dietë”. Nëse frekuentoni palestrën, më mirë formoni prapanicën tuaj, sepse krahët e fortë janë prerogativë e burrave. Flokët e gjata janë femërore; flokë shumë të shkurtër – yuck; flokë gri – çfarë tmerri. Dhe sigurisht, duhet të vishni fustane. Dhe thembra. Dhe akoma më mirë: kombinojini.

Më parë kisha shumë funde dhe xhaketa në gardërobën time, por tani preferoj xhinse dhe atlete, madje edhe gjatë verës. Ndihem shumë rehat kështu. Nëna ime, ndërkohë, ankohet se unë jam kthyer nga një grua në një mashkull. Personalisht, ndihem tepër femërore në çdo veshje, sepse për mua, feminiteti ka të bëjë me gjendjen e brendshme, jo me veshjen.

Cilat gjëra krejt normale ju qortojnë nga familja juaj ose krejtësisht të huaj… dhe a të bëhet vonë çfarë mendojnë të tjerët. Presim një mendim nga ty.