11 Gjëra të Vogla që Mund të Përmbysin Rezultatin e Takimit për Punën e Re

©Depositphotos.com

Faza e kërkimit të punës zakonisht kërkon shumë kohë dhe energji. Pra, kur na caktohet një intervistë pune të shumëpritur, emocioni dhe dëshira për të lënë një përshtypje të mirë shpesh na pushtojnë mendjen.

Ndërsa ne po mendojmë se për çfarë do të pyetemi dhe cilat janë anët tona pozitive, gjëra të vogla si vendosja e telefonit në modalitetin e heshtur dhe rikthimi i kufjes në kuti fluturojnë plotësisht nga koka jonë.

Ne nuk duam që gëzimi apo stresi i tepërt të ndikojë negativisht në rezultatin e intervistës suaj. Prandaj, përgatitëm disa pika të thjeshta për kujtesë për gjërat që në momentin e shumëpritur shqetësoheni më pak por që ndikojnë shumë në rrjedhën e intervistës.

Modaliteti i heshtur në telefon

Është më mirë të siguroheni paraprakisht që kënga juaj e preferuar të mos dëgjohet në mes të intervistës dhe nuk do t’ju duhet të kërkoni furishëm telefonin tuaj për ta fikur sa më shpejt të jetë e mundur. Për ta bërë këtë, sigurohuni që ta kaloni telefonin në modalitetin e heshtur dhe është më mirë ta fikni përpara se të filloni një bisedë me punëdhënësin. Në këtë mënyrë do të jeni të sigurt që thirrja nuk do të shpërqendrojë asnjërin prej jush dhe rrjedha e intervistës suaj nuk do të kthehet në drejtim negativ.

Stili i veshjeve tuaja

Zgjedhja e veshjeve sigurisht që ndikon të paktën në përshtypjen e parë për ju. Sot, shumë punëdhënës po refuzojnë kodin zyrtar të veshjes së zyrës, por kjo nuk do të thotë që ju mund të shkoni në intervista me xhinse të grisura dhe një këmishë të rrudhosur. Stili i biznesit të veshjeve ju lejon të përqendroni vëmendjen në kualifikimet tuaja, jo në atë se si dukeni.

Sasia e parfumit

Parfumi është pjesë e pandashme e imazhit për shumëkënd, por para intervistës këshillohet të mos abuzoni me parfumin tuaj të preferuar. Në fund të fundit, nëse punëdhënësi është alergjik ndaj kësaj apo asaj ere – shkruani. Dhe do të jetë turpëruese nëse aroma juaj e preferuar merr të gjithë vëmendjen e të tjerëve.

Bizhuteritë tuaja

Nëse bizhuteri juaj është krijuar për të tërhequr vëmendjen e të tjerëve, atëherë nuk do të funksionojë për intervistën. Dashamirëset e bizhuterive të mëdha, të ndritshme ose me shkëlqim, është më mirë t’i zëvendësojnë ato me opsione më të vogla dhe më diskrete.

Lloji dhe stili i getave

Po, getat tuaja do të ndikojë gjithashtu në rrjedhën e intervistës. Prandaj, nëse vendosni të vishni një fustan ose një fund, do t’ju duhet të zgjidhni një palë të përshtatshme: përpiquni të përmbaheni nga getat me rrjetë ose një palë e blerë së fundmi nga dyqani juaj i preferuar me diamantët e rremë dhe vizatime të bukura – sepse do të duket joserioze. Por getat ngjyrë mishi që përputhen me ngjyrën e lëkurës tuaj, ose të zeza, por jo shumë transparente, do të duken perfekte. Dhe po, është më mirë të zgjidhni një palë më të qëndrueshme – në mënyrë që të shmangni situata të vështira.

Tatuazh & Piercing

Jo të gjithë punëdhënësit mund ta kuptojnë se tatuazhet dhe piercings janë një çështje personale dhe nuk ndikojnë në profesionalizëm në asnjë mënyrë. Ju gjithashtu ndoshta nuk dëshironi të punoni për një kompani shumë konservatore që vë në dyshim mënyrën tuaj të të shprehurit të vetes. Por nëse zgjedhja bie ende në industri të tilla si banka apo ligji, gjatë orarit të punës do t’ju duhet të hiqni shpimin (nëse është në fytyrë) dhe të fshehni tatuazhet nën rroba.

Zgjedhja e këpucëve

Loafersat ose mokasat janë të shkëlqyera për një intervistë pune, në krahasim me sandalet, çizmet e ashpra ose nallanet e çuditshme. Nëse punoni në industrinë e modës, ndjenja juaj e stilit me siguri do të vlerësohet. Por për një intervistë në një bankë ose zyrë avokatie, duhet t’u jepni përparësi klasikëve.

Vonesa ose mbërritja në kohë

Menaxhimi i kohës është një aftësi shumë e rëndësishme dhe vlerësohet nga punëdhënësit. Nëse e dini që nuk jeni shumë të mirë në menaxhimin e kohës, atëherë është më mirë të paraqiteni herët, sepse të qenit vonë gjithmonë i prish përshtypjen e parë kandidatit. Ka situata kur vonesa nuk mund të shmanget. Në këtë rast, është më mirë të paralajmëroni intervistuesin se nuk do të arrini në kohë.

Gjuha e trupit

Gjuha e trupit në një intervistë është shumë e rëndësishme. Kjo është arsyeja pse është më mirë të përgatiteni paraprakisht dhe të lexoni për disa nga teknikat që mund t’ju ndihmojnë të jeni sa më të sigurt në veten tuaj. Për shembull, nëse një person përkul shpatullat gjatë një interviste, kjo mund të perceptohet si një gjest pasigurie dhe madje vetbesim i ulët.

Kafe në dorë

Të gjithë ne adhuruesit e kafesë kanë stilin e tyre të kafesë-për-shpejt. Megjithatë, nuk duhet të paraqiteni në një intervistë me një filxhan kartoni në dorë. Punëdhënësit mund të mos e vlerësojnë këtë paraqitje dhe mund të vendosin që kandidati nuk po e merr seriozisht procesin e intervistës. Për më tepër, kafeja ka një aromë të fortë që do të shpërqendrojë intervistuesin.

Kufja nuk është hequr

Me ardhjen e kufjeve me bluetooth, shumë njerëz preferojnë të mos ndahen kurrë me çiftin e tyre të dashur në veshë. Prandaj, nëse intervista juaj nuk zhvillohet në internet, atëherë punëdhënësi definitivisht nuk do t’i vlerësojë kufjet.