11 Këshilla të Modës që Bëjnë Dallimin Midis Elegancës dhe Ekstravagancës

Kur përpiqemi që veshja jonë të duket e shkëlqyeshme, ne shpesh kemi tendencë t’i kujtojmë nuancat e vogla në momentin e fundit ose nuk u kushtojmë aspak vëmendje atyre.

Sidoqoftë, janë detajet që zakonisht i japin pamjes së një personi ndjesinë e kompletimit si dhe demonstrojnë sensin e përsosur të veshjes së një personi.

Ne kemi zgjedhur disa gjëra që duhet t’i kushtoni vëmendje për të fituar admirimin e publikut.

Perlat

© Elle Florence / Youtube © standing_o_accessories / Instagram

Një fije perlash është një aksesor i bukur që ka një disavantazh – një gjerdan elegant me perla të rralla duket modern dhe ka tendencën ta bëjë personin që e ka vendosur të duket më e vjetër. Kjo është arsyeja pse vetëm parmendët e vërtetë të modës mund të zgjedhin dhe ta kombinojnë saktë këtë lloj aksesori.

Sidoqoftë, ka një lajm të mirë për të gjithë ata njerëz që admirojnë shkëlqimin e butë të perlës. Dizajnerët e aksesorëve vazhdojnë të krijojnë mundësi gjithnjë e më interesante dhe moderne.

Sot gjëra si retro-perlat në forma sferike jo ideale, ose perlat barok janë rikthyer në modë. Aksesorët me këto perla duken dhe moderne. Nëse keni dëshirë të eksperimentoni me ta, filloni me vathët.

Orat

© inadia_aa / Instagram © patigiemza / Instagram

Një orë është një nga aksesorët më të dobishëm. Ato forcojnë një dore të hollë femërore dhe plotësojnë pamjen e një gruaje që nuk e humb kohën e saj. Sipas ekspertëve të Harper’s Bazaar, aksesorët e sotëm me një rrip transparent, ku mekanizmi është i dukshëm, janë në modë, si dhe një orë me rripa të gjatë që mund të mbështillet rreth dorës disa herë dhe orët me stil për meshkuj.

Duke pasur parasysh larminë e stileve dhe numrin e markave, ky aksesor mund të zgjidhet për çdo veshje dhe në një gamë të gjerë çmimesh. Nëse jeni duke kërkuar një orë për përdorim të përditshëm dhe dëshironi që ajo të përputhet me veshjet tuaja, zgjidhni një rast me një sasi minimale të detajeve dhe një rrip në një ngjyrë neutrale.

Orat me dizajne komplekse mund të jenë një shtesë e mirë për një pamje për në mbrëmje dhe janë perfekte për disa ngjarje ku mund të merrni pjesë.

Shall mëndafshi

© billinishoes / Instagram © dimodascarves / Instagram

Nuk është e lehtë të vendosësh një shall mëndafshi dhe të dukesh e re. Lajmi i mirë është se ky aksesor i jep butësi figurës dhe tërheq vëmendjen për disa pjesë të trupit.

Siç thotë Vogue, sot është në modë të përdorni një shall si një zbukurim për belin, një çantë, flokët tuaj, si bluzë, apo edhe si një byzylyk për dorën apo kyçin e këmbës.

Nëse preferoni të lidhni një shall në qafë, zgjidhni një ngjyrë që do të përmirësojë tonin e lëkurës së fytyrës dhe do të theksojë ngjyren e syve dhe flokëve tuaj.

Rroba me printime kafshësh

© eusuntbabs / Instagram © martitamgd / Instagram

Sipas Vogue, printimi i lëkurës së kafshëve është një tipar i shpeshtë i koleksioneve të modës dhe është jashtëzakonisht i popullarizuar këtë vit. Përdoret për të dekoruar fjalë për fjalë gjithçka – nga palltot dhe fundet deri tek fustanet dhe getat.

Sidoqoftë, ky model mund të jetë i ndërlikuar – mund të krijojë një pamje të guximshme dhe të gjallë ose të prishë gjithçka.

Shumë shpesh, një veshje elegant dhe harmonike mund të krijohet nëse ekziston vetëm një artikull me një printim nga lëkura e kafshëve. Gjithashtu, mbani mend se modeli në vetvete është mjaft delikat, që do të thotë se nuk duhet të përpiqeni të përmirësoni figurën tuaj me një stil jashtëzakonisht të ngushtë, me futjen e transparentes ose me një mini fund. Përndryshe, ju mund të përfundoni duke u dukur vulgare në vend që të dukeni thjesht bukur.

Kimono

© ajisai_kimono / Instagram © ajisai_kimono / Instagram

Stilet Kimono janë ende të njohura. Ato janë të famshëm për pasurinë e printimeve të tyre të ndritshme dhe strukturën e pëlhurave të tyre. Ky artikull mund të përdoret jo vetëm gjatë verës, por madje mund të bëjë që një pamje më konservatore të ndihet e freskët.

Ekspertët në Vogue janë të sigurt se ju mund të krijoni stilin tuaj duke e veshur një kimono në vend të një fustani ose mund ta vishni atë me xhinse dhe një bluzë të thjeshtë. Sidoqoftë, përpiquni të mos e teproni me shumë detaje.

Syzet

© eaglevisioneesti / Instagram © beezors / Instagram

Ndonjëherë ne i vendosim syzet nga nevoja, herë të tjera – si një pajisje shtesë. Në të dy rastet, zgjedhja e një skeleti të bukur është mjaft sfidues. Sidoqoftë, përpjekja për ta kapërcyer atë sfidë nuk do të jetë e kotë sepse syzet tërheqin vëmendjen nga sytë, mund të korrigjojnë tiparet e fytyrës dhe mund të japin një deklaratë në lidhje me sensin e mirë të stilit të pronarit të tyre.

“Sot skeletet e guximshme të zeza, klasike, plastike gjysmë transparente dhe ato gjeometrike” me tela “janë modë,” shkruan Italo Pantano, redaktor në Italian Vogue. Është koha e duhur për të filluar të eksperimentoni.

Veshjet e kokës

© isabellaracco / Instagram © s.nova_vintage / Instagram

Ekspertët e Vogue theksojnë se kapelet e gjëra, ato me shirita, Panamat, turbanët, Kepi, kapelet me rripa prej tekstili dhe shumë të tjera tani janë modë.

Kepi i Lartë do të shtojë më shumë gjatësi, një Panama do të duket çuditshëm, ndërsa një turban do ta bëjë pamjen tuaj më misterioze.

Mos kini frikë të provoni lloje të ndryshme të kapeleve për të zbuluar se cilat ju përshtaten më së miri. Sidoqoftë, është e rëndësishme të mbani mend se duhet të përputhet me të gjithë veshjen tuaj, si dhe formën e fytyrës tuaj.

Për shembull, një kapelë e plotë në rënie nuk duket mirë tek gratë me një fytyrë trekëndore – zgjeron fytyrën, duke “vizualizuar” sytë në qendër. Ai gjithashtu rrit formën e hundës, që mund të jetë paksa e papërsosur.

Braletët

© senisilva / Instagram © baddestt._b / Instagram

Siç vëren Glamour, një braletë po bëhet një element veshjeje që nuk po del më nga moda. Ju mund të krijoni imazhe tërheqëse dhe të guximshme me ndihmën e saj. Ju mund të kombinoni një braletë me një fund, xhinse ose pantallona me bel të lartë. Ju gjithashtu mund ta vishni me një bluzë ose triko, me një xhaketë lëkure, një xhaketë të thjeshtë ose një shami mbi të dhe do të shihni se si gjërat e zakonshme mund të ndryshojnë.

Nëse mund të arrini një kombinim provokues por të lehtë, një braletë do të bëhet sendi juaj i preferuar i veshjeve sepse do të jeni qendra e vëmendjes kudo.

Veshje me stilin e burrave

© lenaterlutter / Instagram © alexandralapp_ / Instagram

I pa imitueshmi Coco Chanel i tregoi botës së modës se veshjet me stilet e meshkujve mund të jenë të përshtatshme për çdo veshje moderne. Në pamje të parë mund të duket se kjo këmishë apo xhaketë sportive do të fshehë linjat tuaja, por në realitet, ajo mund të përmirësojë atraktivitetin e një gruaje në mënyrë mjaft efektive.

Kjo është ajo që thotë Sharon Graubord, një menaxher i lartë në një agjenci që parashikon tendencat e modës në New York.

Zgjidhni veshje sipas masës tuaj në mënyrë që të krijoni pamje të bukur. Dhe kombinoni veshjen me detaje mashkullore dhe femërore duke luajtur me kontrastin e ftohtësisë dhe ngrohtësisë së nfjyrave. Grimi i theksuar, aksesorët dhe çantat me shkëlqim dhe këpucët me takë të lartë mund të përmirësojnë në mënyrë të përkryer pamjen e veshjeve të stilit për meshkuj.

Veshje asimetrike

© gittabanko / Instagram © martitamgd / Instagram

Jo çdo grua do të ishte e gatshme të provonte një pamje me detaje asimetrike, sepse ato mund të ndryshojnë në mënyrë të konsiderueshme proporcionet e trupit. Sidoqoftë, nganjëherë mund të jetë e dobishme për ne sepse kjo prerje e pabarabartë tërheq vëmendjen në vendet e nevojshme, duke marrë vëmendjen nga gjërat që nuk janë në proporcion ose bga papërsosmëritë e tjera.

Për shembull, një fund asimetrik thekson këmbët, ndërsa një bluzë asimetrike tërheq vëmendjen te klavikula, qafa dhe gjinjtë.

Sarah Young, ekspertja e modës dhe bukurisë në “The Independent”, një gazetë britanike, përshkruan se bluzet asimetrike me lidhëse (chokers) në qafë dhe veshjet me një krah janë të përhapura në ditët e sotme.

Si një opsion për veshje zyre, ajo rekomandon të vishni një këmishë të ngjashme me një bluzë, e cila shkon mirë me pantallona të gjera ose funde me gjërësi të mesme.

Takat

© fashionsnag.typepad.com © wendyslookbook.com

Shumë shpesh gabimisht besohet se këpucët me platformë të lartë duken elegante dhe me stil. Sidoqoftë, është më mirë të shfaqni preferencën tuaj ndaj llojeve të tjera të këpucëve, si ato me një platformë të ulët ose pa ndonjë platformë fare. E gjithë kjo sepse këpucët me një platformë të lartë kanë tendencë ta bëjnë tërë trupin të duket disproporcional dhe t’i bëjnë këmbët të duken si “thundra”.

Vlen të përmendet gjithashtu se takat e larta janë gjithmonë në modë – ato duken elegante dhe të këndshme. Ata mund të përmirësojnë çdo pamje dhe ju bëjnë qendrën e vëmendjes së gjithkujt.

Cili prej këtyre artikujve të veshjeve ju pëlqeu më shumë? A keni duke përdorur ndonjë prej këtyre sekreteve të modës? Ju lutemi na tregoni për këtë në komente.