12 Gjërat e Përditshme që i Bëjmë Gabim pa e Kuptuar

© 5-Minute Crafts / youtube

Pasi të zgjohemi në mëngjes, gjëja e parë që shumë prej nesh bëjnë është se pijnë një filxhan kafeje. Por siç rezulton, ne e kemi bërë këtë gjë gabim gjatë gjithë kohës. Dhe besoni apo jo, ka edhe më shumë zakone të përditshme që kanë nevojë për korrigjim, sipas ekspertëve.

Le të shohim se cilat janë ato.

Ne jemi mësuar gjithashtu të bëjmë shumë gjëra në një mënyrë të caktuar dhe dëshirojmë të ndajmë me ju disa sjellje të përditshme prej të cilave duhet të ndahemi njëherë e mirë.

Pirja e kafesë para orës 9:30 të mëngjesit.

© EvansHomeforBoys / reddit

Çdo trup është i ndryshëm por ekziston një cikël hormonal 24-orësh për të gjithë. Me fjalë të tjera, ne jemi të gjithë të programuar. Dhe hormoni i njohur si kortizol që na bën të ndjehemi zgjuar normalisht lëshohet nga ora 8 e mëngjesit në 9 të mëngjesit. Ne nuk kemi nevojë ta sforcojmë trupin tonë të ndjehemi zgjuar me gjëra të tjera, si kafeja, gjatë kësaj periudhe.

Kohët më të mira për pushimet e kafesë tuaj janë nga 9:30 në mëngjes në 5:00 pasdite. Kohët më të këqija janë midis orës 8 të mëngjesit deri në 9 të mëngjesit.; 12:00 në 13:00; dhe 17:30 në 14:30.

Vendosja e vezëve në ujë të ftohtë para se t’i ziejmë

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Nëse vendosnit vezë në ujë të ftohtë para se t’i zieni, këta ekspertë mund t’ju habisin. Rregulli i parë, në këtë rast, është të filloni në të nxehtë dhe të përfundoni në të ftohtë. Duke bërë gjëra të tilla, vezët bëhen më të lehta për t’u zhvishur.

Herën tjetër, përpiquni t’i vendosni vezët në ujë të valë dhe pastaj t’i vendosni në ujë të ftohtë menjëherë pasi të jenë bërë.

Hapja e ushqimit të konservuar gabimisht

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Nuk është e rrallë të pritni gishtin në skajin e mprehtë të një kanaçeje pasi ta hapni atë me një pajisje dore. Kjo ndodh sepse ne jemi mësuar ta bëjmë atë në një mënyrë të caktuar, por në të vërtetë ekziston një mënyrë e thjeshtë që mund t’ju ndihmojë të shmangni lëndimin.

Thjesht vendosni hapësin siç është treguar në foton e sipërme në të djathtë. Do të presë kanaçen, por pak më poshtë se zakonisht, dhe më pas mund të kapni buzën nga maja.

Lënia e një sfungjeri në dush

Sfungjerët janë baza për të rritur speciet bakteriale që mund të rriten fjalë për fjalë brenda natës, thonë studiuesit. Dhe kur e lini një të tillë në një dush të lagësht dhe të ngrohtë, kjo madje e përkeqëson situatën. Lëreni në një vend të thatë pasi të përdoret.

Mund ta hidhni në lavanderi ose ta lini të njomë në një zgjidhje të holluar zbardhimi për 5 minuta një herë në javë gjithashtu.

Rruajtja e këmbëve përkundër rrënjës, sapo të futeni në dush

© 5-Minute Crafts / youtube

Thjesht numëroni sa herë keni rruar këmbët tuaja dhe sa herë lëkura juaj është irrituar më pas. Ndoshta kjo ndodh sepse ju e keni bërë atë gabim. Para së gjithash, mos u rruaj sa më shpejt që të futeni në dush. Lëreni që lëkura dhe flokët të laget për të parandaluar tërheqjen e vazhdueshme të flokëve që mund të shkaktojnë acarim të lëkurës.

Së dyti, mos u rrini kundër drejtimit të rritjes së flokëve edhe nëse ju jep rezultate më të shpejta. Thjesht do të plagosni lëkurën tuaj.

Përdorni një thikë për të prerë gjalpë të ftohtë në feta

© TigerCreekFarm / youtube

Nëse jeni stërmunduar me prerjen e gjalpit të ftohtë, ka një zgjidhje më të mirë se si të bëni feta të përsosura. Përdorni një qërues të dizajnuar për prerjen e perimeve dhe frutave. Tani mund të vendosni lehtësisht gjalpë në bukë pa e lyer me thikë. I njëjti truk është gjithashtu i përshtatshëm për djathin.

Përdorni gishtat për të hapur rubinetin

Për të mos marrë përsëri baktere në gishta pasi të keni larë duart, përpiquni të ndryshoni rutinën tuaj. Hapni dhe mbyllni çezmën me dore siç tregohet në foto. Tani, edhe nëse prekni fytyrën, mikrobet shtesë nuk do të përhapen.

Karikimi i telefonit tuaj pa pastruar portën e karikimit

© 5-Minute Crafts / youtube

Kjo mund të ndodhë shpesh, veçanërisht nëse konstatoni se telefoni juaj nuk ngarkon ose ngarkohet ngadalë. Para se ta dërgoni atë në servis ose të blini një kabllo të re, pastroni portën. Ka një shans të mirë që disa papastërti ose pluhuri nuk po lejojnë që gjërat të funksionojnë si duhet. Por para se ta bëni këtë, mos harroni të fikni së pari telefonin tuaj.

Nuk pastroni perdet tuaja

Po, perdet gjithashtu mund të pastrohen me vakum pa pasur nevojë t’i lani ato çdo javë. Shumica e pluhurit është e përqendruar në pjesën e sipërme dhe në fund. Kështu që, herën tjetër kur pastroni shtëpinë tuaj, thjesht rifreskoni perdet tuaja me një pastrim të thjeshtë vakumi. Por ju duhet ta bëni rregullisht para se pluhuri të depërtojë në fibra.

Hapja e çipsave nga lart

© MargoBakes1228 / reddit

Kur keni një qese me patate të skuqura në duar, instinkti juaj i parë është ta hapni atë nga lart. Në vend të kësaj, provoni ta hapni atë nga fundi herën tjetër. Shumica e aromës dhe erëzave janë të vendosura atje dhe kur e ktheni paketën me kokë poshtë, ju lejoni që këto erëza të përhapen mbi patate të skuqura.

Duke mos e lënë mishin ose pulën të pushojë pasi ta keni gatuar

© battledragons / reddit, © Piratebrandito / reddit

Shpesh jemi në një nxitim për të shijuar një pjatë me erë të mirë, veçanërisht kur jemi të uritur. Por kur e lini mishin të pushojë pasi ta keni gatuar, gjërat krijojnë lëng.

Lëreni biftekun tuaj të pushojë për 5 minuta dhe vendosni mënjanë 20 minuta pasi të piqet mishi i pulës.

Përdorimi i sapunit antibakterial çdo herë që lani

© melvin3767 / reddit, © BoilerTMill / reddit

Nëse keni përdorur sapun antibakterial çdo ditë, me siguri duhet t’i ndërprisni. Para së gjithash, nuk ka asnjë provë që sapunët antibakterialë janë më efektiv në larje sesa sapunet e thjeshtë. Së dyti, produktet antibakteriale përbëhen nga triklosani, i cili është i ngjashëm me antibiotikët. Kur e përdorim shpesh këtë lloj sapuni, ne mësohemi me të dhe bakteret pastaj zhvillojnë mutacione që mund të ndikojnë në shëndetin e njerëzve.

Ekspertët rekomandojnë të përdorni sapun të thjeshtë çdo ditë.