12 Gjërat të Cilat Vazhdojmë t’i Bëjmë Gabim Çdo Ditë

©depositphotos

Detajet e vogla na përcaktojnë në shumë mënyra. Për shembull, në disa vende, është e zakonshme të hani ndërsa shikoni TV ndërsa në vende të tjera, ngrënia kërkon një gjendje të vetëdijshme totale.

Dhe në vende si Greqia apo Turqia, është rreptësisht e ndaluar të hidhni në bide letrat higjienike. Ne as nuk i mendojmë këto gjëra sepse i shohim ato kaq të zakonshme, por siç rezulton, ne mund t’i kemi bërë detyrat e përditshme gabim gjatë gjithë kësaj kohe.

Shikoni pjesën tjetër të këtyre gjërave të zakonshme të përpiluara për ju që mund të keni qenë duke i bërë gabim pa e vënë re.

Një gotë ujë pas një vakti të bollshëm

© depositphotos.com

Megjithëse teoria popullore se uji hollon lëngjet e stomakut është një mit, të pish një gotë me ujë mund të mos jetë ideja më e mirë, veçanërisht pas një vakti të bollshëm. Është e vërtetë që uji mund të ju ndihmojë të humbni peshë pasi ju bën të ndjeheni më pak të uritur, por pas një vakti të madh, konsumimi i një gote me ujë mund të rezultojë në një ndjenjë të rëndë fryrje.

Pirja e ujit ngadalë gjithashtu mund t’ju ndihmojë të shmangni gazrat dhe burburimet e shkaktuara nga gëlltitja e ajrit.

Pirja e ujit të ftohtë me akull

© depositphotos.com © depositphotos.com

Pirja e ujit mund të jetë gjëja më e natyrshme në botë, dhe natyrisht, një gotë uji e ftohtë është aq freskuese gjatë verës, pra sa e keqe mund të jetë? Sipas një studimi, pirja e ujit të ftohtë përkeqëson simptomat e problemeve të tretjes siç janë akalazia. Megjithëse uji i ftohtë nuk do t’ju sëmurë, ai mund të shtrëngojë enët e gjakut.

Ruajtja e domateve në frigorifer

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas pyetjes së vjetër: a duhet t’i mbani domatet në frigorifer apo në banak? Kjo varet nga ajo se sa janë pjekur domatet. Por në mënyrë ideale, ju duhet t’i bëni të dyja.

Temperatura ideale e ruajtjes është rreth 13ºC. Edhe pse frigoriferi do të parandalojë domatet të zhvillojnë myk, domatet e pjekura do të humbasin aromën. Për fat të mirë, lënia e domateve tuaja të pjekura të pushojnë për dy ditë në banak, pasi t’i ftohni, do t’u rikthejë aromën.

Lani fytyrën tuaj me ujë të nxehtë ose akull

© depositphotos.com © depositphotos.com

Edhe pse mund të duket e dobishme të lani fytyrën gjatë dushit, nëse bëni dush me ujë të ngrohtë, kjo mund të jetë potencialisht kundërproduktive. Nga njëra anë, mund të bëjë që lëkura juaj të prodhojë më shumë vaj për të kompensuar dhe përfundimisht ta bëjë atë të thatë. Mënyra më e mirë për të larë fytyrën tuaj është me ujë të vakët apo edhe me ujë të ftohtë pas dushit pasi do të bëjë që fryrja të largohet.

Shkarkimi i ujit me kapakun hapur

© depositphotos.com © depositphotos.com

Një gjë e tillë e thjeshtë, si të mbyllja e kapakut gjatë shkarkimit mund të ketë një ndikim dramatik në shëndetin tuaj. Sa herë që ju shkarkonu ujin, në thelb është sikur tualeti juaj teshtin. Kështu bakteret mund të hidhen deri në disa centimtra mbi tualet, madje edhe furça e dhëmbëve tuaj rrezikon të kapë pikla të materieve fekale.

Mos ruajtja e bimëve sipas llojit të tyre

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Nëse mendoni se të gjitha bimët e freskëta duhet të ruhen në të njëjtën mënyrë, rezulton se është pak më e komplikuar se kaq. Bimët (si rigoni, rozmarina, trumza, etj.) ruhen më mirë në një kavanoz me kërcellin e tyre në ujë. Ju mund të vendosni për ta ruani kavanozin në frigorifer.

Sidoqoftë, bimët e buta si cilantro, majdanozi, selinoja (me kërcell dhe gjethe vetëm), ose nenexhiku mbahen më mirë në qese letre në frigorifer ose mbështillen në letër dhe në një qese plastike në frigorifer.

Një dush i ngrohtë në mëngjes

Një pyetje tjetër është nëse është më mirë të bëni dush në mëngjes ose natën. Duke bërë një dush në mëngjes ju zgjon. Por, për të pasur efekte pozitive, është më mirë të keni një dush disi më të ftohtë, ose të paktën të vakët.

Sidoqoftë, nëse preferoni të bëni dush natën, atëherë jo vetëm që do t’ju ndihmojë të relaksoheni para se të shkoni në shtrat, por mund t’ju ndihmojë të mbani një mjedis më të pastër në shtëpi.

Në këtë rast, ju mund të përdorni ujë të vakët, por kurrë shumë të ngrohtë për të shmangur tharjen e lëkurës tuaj. Një kompromis i mirë mund të jetë që të bëni 2 dushe më të shkurtra çdo ditë në temperatura të ndryshme.

Ringrohja e enëve plastike

© depositphotos.com © shutterstock.com

Në varësi të llojit të plastikës që përdorni, ngrohja në mikrovalë mund të lëshojë kimikate të ndryshme në ushqime ose lëngje që po ngrohni. Edhe pse disa plastikë vlerësohen të sigurta për ngrohje, mund të jetë më mirë të gaboni nga ana e kujdesit nëse nuk jeni të sigurt për përbërjen e saktë të kontejnerëve tuaj. Edhe plastika e aprovuar nuk garanton ushqim pa kimikate pasi i ngroh ato.

Mos larja e kanaçes prej kallaji përpara se t’i hapni

© depositphotos.com © depositphotos.com

Përkundër besimit të zakonshëm, larja e pulës së papjekur mund të jetë kundër-produktive pasi mund të kontaminojë ushqime të tjera, veglat e gatimit, etj. Kanaçet, nga ana tjetër, vështirë se janë larë më parë. Rekomandohet t’i lani ato grimca të dëmshme që të mos bien në ushqim.

Përdorimi i Teflonit me nxehtësi të lartë

© depositphotos.com © depositphotos.com © depositphotos.com

Tiganët që nuk ngjiten mund të bëhen çështje shëndetësore nëse nuk përdoren në mënyrën e duhur. Ngrohja e Teflon mbi 260ºC mund të çojë në lëshimin e grimcave dhe gazrave që mund të ju dëmtojnë.

Kjo, natyrisht, nuk do të thotë që ju nuk mund ta përdorni, por përkundrazi, që nuk mund ta përdorni për çdo gjë.

Kur gatuani mish, për shembull, zgjidhni tiganë prej gize. Ju gjithashtu mund të zgjidhni gurin e granitit për temperatura mesatare të larta, por kini kujdes që veshja e tij të mbetet e paprekur.

Ushqeheni shumë shpejt

Ngrënia ngadalë në mënyrë që të jeni plotësisht të vetëdijshëm për ushqimin tuaj është një zakon japonez që mund të jetë një pjesë e asaj që i ndihmon ata të qëndrojnë të dobët.

Rezulton se ngrënia ngadalë mund t’ju ndihmojë të hani më pak dhe gëlltitja e ushqimit na bën ta teprojmë sepse i duhen trurit tonë 20 minuta për të regjistruar atë që përmban stomaku ynë. Shkopinjtë gjithashtu luajnë një rol vendimtar në këtë çështje.

© depositphotos.com © cottonbro / Pexels

Vetëm në rast se çështja jonë e mëparshme nuk u theksua mjaftueshëm, të qenit i vetëdijshëm për ushqimin tuaj është e rëndësishme. Për ta thënë atë në terma të ndryshëm, ngrënia e hutuar mund të çojë në mbipesha, sipas Harvardit, sepse kjo ju bën të hani më shumë në një vakt.

Shuarja e sheqerit me lëvizje rrethore

Edhe pse trazimi për shuarjen e sheqerit me lëvizje të dorës në formë rrethore të bën të dukesh më elegante dhe i jep harmoni dorës, në fakt, lëvizja drejtvizore edhe pse jo aq elegante apo praktike, lëvizja drejtvizore e shuan më mirë kubin e sheqerit dhe nuk lejon krijimin e flluskave.