13 Detaje të Vogla që e Kthejnë Çdo Vajzë në Një Ikonë të Modës

©depositphotos

Rrobat e njerëzve mund të thonë shumë për to. Veshja është komunikim. Ndonjëherë gjithçka që ju duhet është të bëni pak përpjekje në pamjen tuaj, si larja e rrobave tuaja, hekurosja e tyre dhe të siguroheni që jeni duke veshur madhësinë e duhur për të ndryshuar plotësisht mënyrën se si dukeni.

Por disa gra bëjnë një hap më tej dhe përdorin truke të zgjuara që i bëjnë ato të duken tejet të bukura me shumë pak përpjekje.

Ne jemi plotësisht të bindur se është e mundur të dukeni shkëlqyeshëm, edhe nëse keni një buxhet të kufizuar. Sidoqoftë, keni nevojë për disa truke për këtë ne do t’ju tregojmë rreth tyre në këtë artikull.

Vendosni një rrip rastësor

© picture alliance / Runway Manhat / East News

Edhe rripi më normal mund të ndryshojë tërësisht mënyrën si dukeni. Për shembull, një rrip me gjerësi të mesme shkon shkëlqyeshëm me xhaketa të modës me madhësi të madhe. Këtu është një mashtrim i thjeshtë që mund ta çojë pamjen tuaj në një nivel krejt tjetër: aksesori duhet të duket sikur e keni vendosur në minutën e fundit, si në foton më lart.

Vishni këpucë shumëngjyrëshe.

© Bauergriffin.com / East News © GONZALO / Bauergriffin.com / East News

Këpucët e ndritshme mund të shtojnë detaje interesante në pamjen tuaj. Ato nuk duhet të jenë tejet të ndritshme, vetëm sigurohuni që ato të duken mirë me rrobat tuaja të përditshme. Ju mund të vishni këpucë me çmim mesatar, nuk keni nevojë të blini ndonjë gjë shumë të shtrenjtë. Xhinset dhe bluzat e rregullta do të duken krejtësisht ndryshe me shtimin e këpucëve me ngjyra.

Vendosni syze dielli në formë katrore.

© ASSOCIATED PRESS / East News © PacificCoastNews / East News

Ky aksesor elegant duhet të jetë në veshjet tuaja sepse kjo formë duket e shkëlqyeshme tek pothuajse të gjithë. Ata ju bëjnë të dukeni më misterioze dhe elegante. Dhe nuk duhet të prisni deri në verë për të vendosur një palë – të vendosni syze dielli në dimër është e mirë për sytë tuaj. Përdorni syze dielli për të mbrojtur sytë tuaj dhe të dukeni të freskëta në të njëjtën kohë.

Filloni të përdorni rroba të bardha.

© W8Media / MEGA / Mega Agency / East News © Rocky / WENN.com / agefotostock / East News

Veshja me ngjyrën e bardhë ju bën të dukeni të freskëta dhe të reja – dhe të krijosh një pamje krejt të bardhë është vërtet e lezetshme. Sigurisht, nuk është shumë praktike dhe rrobat e bardha kërkojnë shumë kujdes, por ia vlen plotësisht.

Përdorni pajisje shtesë të ndritshme.

© LGjr-RG, PacificCoastNews / East News © Wagner Az, PacificCoastNews.com / East News

Rrobat me ngjyrë të rregullt do të duken vërtet të freskëta nëse shtoni diçka interesante në ta, si një kuletë ose një shall që nuk është shumë i zakonshëm.

Vendosni 1 palë vathë ose edhe 2 të ndryshëm.

© DDNY/Broadimage / East News

Ju mund të vendosni një palë vathë të thjeshtë gjatë gjithë kohës dhe të zgjidhni një palë vathë më të mëdhenj sipas gjendjes shpirtërore. Në fakt, është e shkëlqyeshme nëse ka një ndryshim në ngjyrën, stilin dhe madhësinë midis vathëve.

Ju mund të bëni një kombinim të këndshëm duke përdorur vathët që i keni tashmë sepse asnjë person tjetër nuk do të ketë të njëjtin set. Dhe nëse keni humbur njërin vath, është një shans i shkëlqyeshëm për t’i dhënë atij një jetë të re.

Përdorni çanta dore me një përbërje të fortë.

© Pedro Andrade, PacificCoastNews.com / East News © MEGA / East News

Lëkura e butë lodhet shpejt dhe kur ndodh, çantat fillojnë të duken të çrregullta. Nëse blini një çantë të bërë nga materiale më të ngurta, ajo do të mbajë formën e saj, edhe kur është bosh.

Kombinoni ngjyrat gri dhe kafe.

© RGK, PacificCoastNews / East News

Ngjyra kafe e bën blunë të duket më e ngrohtë. Dhe në të njëjtën mënyrë, hija e devesë së bashku me grinë duken shumë elegante. Edhe Giorgio Armani e do këtë kombinim.

Vendosni aksesorë të pazakontë.

© PacificCoastNews.com / East News © PacificCoastNews.com / East News

Në mënyrë që të dukeni elegante, mos vendosni shumë ar, veçanërisht në grupe. Mundohuni të gjeni aksesorin “tuaj” – mbase nëna juaj ose gjyshja juaj kanë një unazë të vjetër ose keni diçka të pazakontë që e gjetët gjatë një udhëtimi.

Ju mund të blini rrathë të veçantë që mbajnë pjesët që ju zgjidhni drejtë mbi to. Nëse nuk doni ta teproni, është më mirë të dekoroni vetëm një zonë – për shembull, kyçet dhe gishtat, qafën dhe veshët.

Tërheqni mëngët

© TED, PacificCoastNews / East News © JS/Thibault Monnier, PacificCoastNews / East News

Ju duhet të tërhiqni mëngët lart, jo t’i rrokullisni ato. Ata mund të bien poshtë, kështu që është më mirë të rregulloni mëngët deri pak poshtë nën sqetull. Pamja duket lozonjare dhe e freskët. Ju madje mund t’i ktheni ato brenda, vetëm pak, për t’i bërë ato të duken sikur janë bërë vetë ashtu.

 

Nuk ka rëndësi nëse vishni një xhaketë apo këmishë – mëngët e tërhequra e bëjnë pamjen më argëtuese.

Vendosni disa çanta dore në të njëjtën kohë.

© Liam Goodner, PacificCoastNews / East News

Çdo vajzë ka disa çanta të preferuara dhe këtu janë disa lajme të mira: sot, përzierja e aksesorëve të tillë është në modë. Ata madje mund të jenë madhësi dhe ngjyra të ndryshme. Kjo duket vërtet e shkëlqyeshme në jetën e zakonshme.

Blini kamosh.

© Miguel Aguilar/JS, PacificCoastNews / East News © ROMA / MEGA / East News

Nëse nuk mund të blini këpucë të bëra prej lëkure natyrale, është më mirë të blini kamosh. Cilësia e bën materialin shumë më të shtrenjtë dhe tërheqës se lëkura natyrale. Ky mashtrim mund të funksionojë si me këpucët, ashtu edhe me rrobat – është vërtet e vështirë të shihet ndryshimi midis kamoshit natyral dhe kamoshit faux.

Jini pak të çrregullta.

Nëse neglizhoni të gjitha standardet e modës dhe ndaloni së vishuri bluza dhe bluza si “duhet”, rezultatet mund të jenë mjaft interesante. Ju mund të lini pjesën anësore ose pjesën e përparme të bluzës suaj të lirë dhe të rregulloni pjesën tjetër. Mund të duket e çuditshme për njerëzit që e duan pamjen klasike, por kjo është, në të vërtetë, diçka e freskët dhe e guximshme.