13 Ndryshime të Thjeshta pa Shpenzime Për t’u Dukur më Mirë

© APEGA International/Everett Collection/Depositphotos.com, © Michael Germana/Everett Collection/Depositphotos.com

Ne të gjithë kemi një të njohur i cili duket në mënyrë perfekte për çdo rast.

Disa njerëz kanë stil të patëmetë, por nuk ka rëndësi forma e trupit apo madhësia e tyre. Janë gjërat e vogla që bëjnë që i bëjnë rrobat e tyre të përshtaten fiks.

Ne bëmë disa kërkime dhe jemi gati për të listuar disa këshilla dhe truke për ju, në mënyrë që të dukeni gjithmonë më mirë.

Pra, ja 13 ndryshime të thjeshta që mund të bëni në gardërobën tuaj sot.

Vishuni sipas moshës tuaj.

© Jaguar PS / Shutterstock.com, © chrissyteigen/Instagram

Ajo që ju duket mirë ndryshon me kalimin e moshës. Shiritat e rrjetës që dukeshin shkëlqyeshëm në adoleshencën tuaj dhe në të 20 -at tuaja, nuk duken aq mirë në të 40 -at, për shembull. Nuk ka të bëjë me mbulimin, por thjesht me rritjen e veçorive tuaja më të mira.

Ndërsa një fustan me rrip pa ngjyrë në të verdhë u duk mjaft mirë tek Chrissy Teigen një dekadë më parë, ajo tani vishet me një fustan me dantella dhe me pupla që duket po ashtu mrekullueshëm.

Zgjidhni gjatësinë dhe madhësinë e duhur për të shmangur rrotullat në anë të belit.

©Depositphotos.com

Tulet në anë shfaqen kur brezi juaj është shumë i ngushtë dhe çdo yndyrë në bel derdhet mbi rrip. Mund të prishë edhe veshjen më të mirë. Ne të gjithë vijmë në forma dhe madhësi të ndryshme. Pavarësisht nga kjo, është gjithmonë më mirë për t’iu përshtatur belit tuaj.

Kjo vlen edhe për burrat dhe gratë. Brezi i belit duhet të ulet i qetë në lëkurën tuaj dhe të mos gërmojë ose të shkaktojë ndonjë fryrje. Veshja e një bluze shumë të ngushtë gjithashtu mund të theksojë çdo devijim. Ju gjithashtu mund të zgjidhni një veshje me bel më të lartë për tu dukur mrekullueshëm nëse fryrjet e belit tuaj ju shqetësojnë.

Sytjena e gabuar nën veshjen e gabuar.

© MEGA/East News, © agefotostock/East News

Është krejtësisht mirë të vishni një veshje që tregon sytjenat tuaja në plazh, ose nëse jeni një personazh i famshëm që bën një deklaratë të modës në tapetin e kuq. Por zakonisht, për punën ose jetën e përditshme, sytjenat dhe veshjet e tjera janë për të siguruar mbështetje dhe për të ruajtur higjienën.

Mos harroni të siguroheni që të brendshmet dhe sytjenat të përshtaten siç duhet. Shiritat që janë shumë të ngushtë ose shumë të lirshëm, ose të brendshmet që mblidhen në mes, mund të prishin një veshje dhe t’ju bëjnë të mos ndiheni rehat.

Takat me majë janë të këqija për këmbët dhe modën tuaj.

© Adam Orchon/Everett Collection/Depositphotos.com, © Depositphotos.com

I gjithë qëllimi i këpucëve, apo takave, nuk është gjë tjetër veçse stil. Dhe mund të funksionojë në një premierë të tapetit të kuq, por kur bëhet fjalë për punën e përditshme dhe jetën personale, veshja e këpucëve me stil të hapur mund të jetë një dhimbje, fjalë për fjalë. Plus, mund të shkaktojë shumë dëm në këmbët tuaja.

Vishni taka dhe këpucë, por para se t’i blini, sigurohuni që të përshtaten mirë dhe të jenë vërtet të rehatshme për. Një majë e butë e rrumbullakosur dhe taka që i përmbahen formës së këmbës suaj janë më të mirat.

Rripi i gabuar mund të zvogëlojë një veshje.

© Michael Germana/Everett Collection/Depositphotos.com, © PopularImages/Depositphotos.com

Një rrip i hollë klasik shkon si aksesor për një veshje zyre, si për burrat ashtu edhe për gratë. Këto ka të ngjarë të jenë pak centimetër të trashë, zakonisht prej lëkure dhe që kanë një shtrëngim të hollë ari ose argjendi. Për gratë, ato mund të jenë metalike ose të përputhen me ngjyrën e veshjes.

Rripat e mbushur, më të trashë mund të përsoren për fundjavë dhe ahengje. Gjithashtu, mos u mundoni shumë për të shtuar kontrast me një rrip. Një rrip i zi në një fustan të zi funksionon, por një i verdhë i ndritshëm është i tepërt.

Shumë printime së bashku duken mirë vetëm në pasarelë.

© Cyril Pecquenard/KCS/East News, © Derek Storm/Everett Collection/East News

Ka një arsye pse moda e lartë zakonisht shihet vetëm në pasarela dhe në tapetin e kuq. Moda e çuditshme nuk e bën veshjen normale dhe gjithashtu, jo të gjithë ne jemi modele të cilët mund të shkëlqejmë me pothuajse çdo copë veshje.

Përdorni një printim si një theks për veshjen. Një xhaketë e thjeshtë shkon me një bluzë me printime nën një kostum me pantallona të ngushta ose pantallona të gjera, ose thjesht një fustan me një print. Për burrat, kur bëhet fjalë për punën, printimet e pranueshme përfshijnë vija dhe nganjëherë pika. Çdo gjë tjetër është mirë të lihet për në fundjavë.

Këtu veshja e Diane Kruger në të majtë mund të jetë e modës së lartë, por duket shqetësuese, veçanërisht me çizmet. Veshja e saj në të djathtë është një pamje më e kombinuar.

Shtoni një theks të ndritshëm në një veshje njëngjyrëshe ose pastel.

Puna në një zyrë kërkon që ju të visheni hollësisht. Dhe pastelët dhe nudot janë në modë, por të veshësh shumë nga një ngjyrë mund të ju bëjë të dukeni paksa si shurdhër. Theksoni me një ngjyrë të ndritshme më afër fytyrës tuaj. Një shall i ndritshëm, një këmishë ose një bluzë, mund të bëjë ndryshimin në një veshje njëngjyrëshe.

Në foton e mësipërme, veshja e pantallonave nga Kate Hudson është e bukur, por janë xhaketa dhe buzët e kuqe të Cate Blanchett që duken më të gjalla.

Buzë të errëta ose sy të errët. Asnjëherë të dyja.

© meganfox/Instagram, © meganfox/Instagram

Grimi është më shumë një art, por me një parim shumë të fortë. Ju mund të bëni atë që ju pëlqen në ahengje dhe të tjera, por kur vjen puna te puna ose thjesht grimi normal i ditës, duhet të theksoni vetëm një gjë.

Nëse vendosni për buzëkuq të ndritshëm ose të errët, mbani sytë dhe faqet të ndritshme. Nëse janë sytë që dëshironi të theksoni, vendosni një nuancë pastel ose nudo në buzët tuaja. Në grim, mbani mend, më pak është gjithmonë më shumë.

Hidhni çorapet teke dhe kravatat kitschy.

© Friends/NBC/Netflix, © Friends/NBC/Netflix

Kravatat me dinosaur mund të jenë dukur mirë për Ross, në sitcom-in e suksesshëm Friends, por në jetën reale, ato i shqyejnë shqisat. Ashtu si çorapet shumëngjyrëshe, të papërshtatshme. Tregoni natyrën tuaj të çuditshme në mjedise të rastësishme, dhe për në punë, përmbajuni gjërave të provuara.

Mbajini çorapet e thjeshta dhe që të kombinojnë me pantallonat ose këpucët. Luani me modelet gjatë fundjavës, natyrisht. Dhe mbani mend, mbani nyjet e thjeshta dhe të mesme në madhësi, për raste zyrtare.

Vishni gjithmonë pëlhurën e duhur për motin.

© Friends/NBC/Netflix, © Friends/NBC/Netflix

Është një mbrëmje jashtë dhe keni një fustan që vërtet dëshironi të vishni. Vetëm se është zero gradë jashtë dhe fustani është i bërë prej dantelle. Ju vetëm duhet të prisni që moti të bëhet më i ngrohtë.

Pëlhurat tuaja duhet të përputhen me motin. Jo thurje ose pëlhurë grile për verë. Ndërsa Phoebe kishte veshur një fustan nusërie në dëborë, mbani mend xhaketat e veshura nga Monica dhe Rachel si shoqëruese të nuses, tek Friends.

Përdorni pëlhurë të grisur ose të trajtuar kimikisht me vetëm si një theks.

© Lee / Everett Collection/Depositphotos.com, © Kristin Callahan / Everett Collection/Depositphotos.com

Ne të gjithë i duam një xhaketë e bukura punk rock. Ose një palë xhinse me më shumë grisje sesa 3 të kërkuara. Ndërsa është mirë të vishni një pjesë të theksuar të grisur, të veshur ose të trajtuar ndryshe kimikisht, mos bëni një veshje të tërë prej saj. Përveç nëse do të shkoni në një festë kostumesh.

Edhe nëse blini rastësisht, pajisuni me masën e duhur.

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Një veshje e papërshtatshme, pavarësisht se sa e shtrenjtë ose e bërë mirë, nuk do t’ju bëjë të dukeni mirë. Sigurohuni që të keni gjithçka të përshtatur në trupin tuaj edhe nëse blini rroba të kushtueshme. Kjo vlen për burrat me kostume zyrtare dhe xhaketa, dhe gjithashtu për gratë, qofshin pantallona apo fustane.

Një kostum më i lirë që ju përshtatet mirë ka të ngjarë të duket më mirë sesa një që nuk ju rrin mirë nga Armani ose Gucci.

Sigurohuni që mëngët tuaja të ndalojnë në kyç.

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,

Mëngët që shkojnë përtej kyçit të dorës tuaj duken mirë për veshje plazhi ose si një fustan bohem. Për veshje zyrtare, është mirë që mëngët të ndalen në dore. Për format zyrtare, vijat e belit duhet të jenë të pastra, me kopsa dhe zinxhirë.