13 Rregulla me të cilat do t’i mësoj vajzës sime të jetojë jetën

©shutterstock

Shumë kohë më parë i kam premtuar vetes t’i shkruaj një letër krenare vajzës sime ku do të mbledh gjithë mençurinë e jetës sime dhe do t’i tregoj të gjitha gjërat që do të doja që dikush të më shkruante, kështu që ja ku po e mbaj atë premtim.

Ti nuk ke nevojë për një burrë për të qenë e lumtur

Bota do të përpiqet t’ju tregojë se si keni nevojë për dikë që të ndiheni të plotë.

Ata do të përpiqen t’ju bëjnë të ndiheni më e paktë nëse nuk keni një djalë pranë jush. Ata ju thonë se lumturia dhe suksesi juaj jetësor varet nëse një mashkull ju dëshiron.
Unë do t’ju them se këto janë gjepura. Ju nuk keni nevojë për një burrë për të qenë e lumtur.

Unë të linda si një qenie e tërë njerëzore – ti je më se e mjaftueshme për veten tënde.

Ti je përgjegjëse për lumturinë tënde

Lumturia jote nuk varet nga vëmendja e djemve apo nga mënyra se si ju shohin të tjerët.

Ju jeni e vetmja që keni fuqi mbi ndjenjat tuaja, mbi jetën tuaj dhe mbi lumturinë tuaj. Pra, të lutem zgjidh të jesh e lumtur.

Zgjidhni të buzëqeshni dhe të qeshni, të kërceni dhe të kafshoni buzët dhe t’i lini flokët kaçurrela dhe të shikoni të gjithë sezonin e një shfaqjeje brenda një dite.

Zgjidhni të largoheni nga marrëdhëniet toksike dhe njerëzit toksikë. Mund të mos jem gjithmonë aty për t’ju bërë të lumtur, por do të mësoj ta bësh veten të lumtur.

Njerëzit janë të thyer dhe mund të mos ju japin dashurinë që meritoni, duajini ata gjithsesi.

Mos u mbyll në vetvete. Mos i largo njerëzit. Mos u bëj i tillë.

Jepni dashuri pa kushte. Sepse kur jep dashuri pa pritur asgjë në këmbim, vetëm atëherë mund të thuash se ke dashur vërtet.

Nuk do t’ju mungojë dashuria, sepse unë do t’ju mësoj ta doni veten, pavarësisht nëse njerëzit e bëjnë këtë apo jo.

E gjithë bota është e jotja.

Ndjehuni të lirë për ta pushtuar atë. Çfarëdo që të pëlqen të bëhesh, mua më ke pas shpinës duke të ruajtur.

Dëshironi të jesh balerinë, astronaute, veterinere, mjeke apo ndoshta këngëtare?

Dëshironi të bë zhytje në oqean, dëshironi të blesh një motor, dëshiron të paketosh valixhet dhe të udhëtosh nëpër botë?

Është vendimi juaj dhe unë do t’ju mësoj se e pamundura është vetëm një opsion.

Bukuria është aty ku ju zgjidhni për t’u parë.

Ju nuk keni nevojë të vendosni një lëkurë shtesë për t’u vënë re dhe për të qenë të bukur.

Buzëkuqi i kuq është i bukur dhe ju mund ta hiqni atë. Pantallonat sportive janë të bukura, po ashtu edhe kapuçat.

Mund ta heqësh atë të sipërme. Mund të jesh më e bukur me atlete sesa ato vajza që nuk mund të ecin me taka të larta, por vendosin t’i veshin gjithsesi.

Flokët kaçurrelë janë të mahnitshëm, flokët e drejtë janë mahnitës.

Burrat topolakë mund të jenë tërheqës, si dhe ata djem të gjatë dhe ‘trup palestër’ gjithashtu.

Është bukuria e brendshme ajo që ka rëndësi. Është e rëndësishme se si gjërat të bëjnë të ndihesh, jo ajo që të tjerët thonë se është e bukur. Unë do të të mësoj të zgjedhësh të bukurën tënde..

Ec me kokën lart

Mos lejo asgjë ose askënd të të rrëzojë.

Mos lejoni askënd t’ju thotë se nuk jeni e denjë.

Ju do të takoni një mijë ngacmues gjatë gjithë jetës suaj – në kopsht fëmijësh, shkollë të mesme, në vendin e punës, në stacionin e autobusit, në intervistën tuaj- ngado.

Ajo që ata ju thonë ka rëndësi vetëm nëse e besoni.

Unë do t’ju mësoj të mos përkulni kokën për shkak të tyre, por në vend të kësaj, t’ua provoni atyre që e kanë gabim.

Unë do të të mësoj se sado të keqe ta kesh pasur një ditë, të mos ua hidhni fajin të tjerëve.

Bëhuni drita në fund të tunelit për të tjerët, sepse fjalët tuaja të mira mund të ndryshojnë jetën e dikujt.

Mos ndërtoni mure – ndërtoni rrugë për në zemrat e njerëzve të tjerë. Asnjëherë nuk e dini se kur do t’ju duhet e njëjta gjë.

Është në rregull të qash.

Unë do t’ju mësoj të mos i fshehni lotët.

Unë do t’ju mësoj të mos i mbytni ndjenjat tuaja dhe as t’i lejoni ato t’ju mbytin, sepse është mirë të qash dhe është mirë të ndjesh.

Harroni të jeni të ashpër dhe të mos lejoni askënd t’ju afrohet. Në vend që të rriteni rreth vetes, unë do t’ju mësoj se si të përballeni me thyerjet e zemrës, të qëndroni në shtëpi kur ndiheni keq.

Shumica e meshkujve janë idiotë, por ju do të gjeni atë që do t’ju dojë ashtu siç e meritoni.

Këtë do ta kuptoni vetë – meshkujt ndonjëherë nuk e kanë idenë se çfarë të bëjnë me veten, e lëre më me ju.

Por do të jetë dikush që do t’ju dojë ashtu siç e meritoni.

Do të jetë dikush që do t’ju zgjedhë dhe që do të vazhdojë t’ju zgjedhë për pjesën tjetër të jetës së tij – mos pranoni asgjë më pak dhe mos i nxitoni gjërat. Gjërat gjithmonë bien në vend përfundimisht.

Produktiviteti juaj nuk e përcakton suksesin tuaj

Do të ketë ditë ku do të jepni 150% të vetes dhe ndonjëherë bateria juaj do të jetë në modalitetin e kursimit, por kurrë mos dyshoni se nuk do të bëni asgjë të madhe në jetën tuaj.

Unë besoj në ty dhe e di që në mënyrën tënde do t’ia dalësh.

Do të ketë ditë kur nuk do të keni dëshirë të hani – është e pamundur të jeni produktiv në ato ditë. Nuk do të thotë se nuk keni lindur për gjëra të mëdha.

Nëse doni diçka, bëni për të me gjithë zemër.

Unë besoj se kur vërtet dëshiron diçka, i gjithë universi të ndihmon për ta marrë atë.

Asnjëherë mos besoni se jeni të padenjë ose se ka gjëra që nuk mund t’i arrini.

Nuk ka asnjë kufi të vetëm që nuk mund të kaloni, nuk ka asnjë qenie të vetme njerëzore ku nuk mund të arrini, dhe nuk ka asnjë mot të vetëm në të cilin nuk mund të mbijetoni. Pra, thjesht bëni për të!

Mos e zbeh zërin.

Asnjëherë mos e zbeh zërin – as nënës, as të dashurit, miqve, mësuesve apo shefave.

Nëse ajo që thoni ka kuptim, mos lejoni që t’ju bindin se e keni gabim.

Në vend të kësaj, gjeni një mënyrë për t’u treguar atyre se keni të drejtë.

Ju lejohet të bini, për sa kohë që ngriheni

Unë do t’ju mësoj se jeta është plot me ulje dhe ngritje dhe se nuk mund të qëndroni lart gjatë gjithë kohës, por gjëja e mrekullueshme është se as nuk mund të qëndroni të poshtë gjatë gjithë kohës.

Ju lejohet të keni gjunjë të mavijosur. Ju lejohet të bini nga biçikleta, të pushoheni nga puna dhe të keni vetëm 4,99 dollarë në llogarinë tuaj bankare.

Projektet tuaja do të dështojnë, do të ketë fluturime që do t’i humbisni dhe njerëz që do t’i lini të shkojnë shumë lehtë.

Do të falen të gjitha vetëm nëse nuk dorëzohesh dhe gjen një mënyrë për të qenë një version më i mirë i vetes çdo ditë. Sepse, e dashura ime, ti ke vetëm një jetë dhe unë do të bëj çmos që të të mësoj ta jetosh atë në maksimum.

Nëse don ta jetosh apo jo, më vonë kjo do të varet nga ti dhe vetëm ti.