13 Rregulla të Thjeshta që Çdo Person i Sjellshëm i Respekton sa Herë e Ftojnë në Festë

© AnnaTamila / Shutterstock , © Depositphotos.com , © aongogo / Shutterstock

Çfarë mund të jetë më mirë sesa të kalosh një mbrëmje apo fundjavë me miqtë?

Shumë prej nesh do të dëshironin që mbledhje të tilla të ndodhin më shpesh. Ndonjëherë mbingarkesa ose distanca pengojnë, dhe nganjëherë ne thjesht nuk i mendojmë gjatë disa veprime që bëjmë në shtëpinë e mikpritësit.

Por rregullimi i situatës është aq i lehtë – thjesht ndiqni rregullat e thjeshta të mirësjelljes së përditshme.

Ne zbuluam se cilat rregulla duhet të ndiqni në mënyrë që të jeni një mysafir i mirëpritur në çdo shtëpi.

Sillni këpucë zëvendësuese

Vetëm disa njerëz kujtohen të marrin një palë këpucë për t’i ndërruar gjatë një vizite, por ky është një vendim i arsyeshëm, veçanërisht nëse planifikohet një festë e madhe. Nuk rekomandohet të vishni shapkat e dikujt tjetër, të cilat shpesh u ofrohen vizitorëve, për arsye të higjienës. Përveç kësaj, shtëpia thjesht nuk mund të ketë numrin e duhur të palëve me madhësinë e duhur.

Ju mund të sillni shakpkat tuaja në takime miqësore, dhe këpucë ose çizme. Ecja pa këpucë është e padëshirueshme: një palë elegante kompletojnë pamjen.

Përgjigjuni me takt incidenteve

© Depositphotos.com

Ne të gjithëve mund të na ndodhë të njollosim mbulesën e tavolinës, mobiljeve, veshjeve tona ose të dikujt tjetër me një lëvizje të papritur. Në momente të tilla, ia vlen të përmbahemi nga pasthirrmat dhe ndjenjat e fajit.

Është më produktive të bëni një shaka dhe të përpiqeni të eleminoni njollën sa më shpejt që të jetë e mundur. Nëse dëmi është serioz, duhet të ofroni me kujdes kompensimin e sendit të dëmtuar.

Mos kërkoni të merrni ushqim me vete, edhe nëse keni sjellë diçka vetë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ndonjëherë nikoqiri dhe të ftuarit diskutojnë për vaktin paraprakisht, dhe të gjithë sjellin diçka festive në tryezë. Sidoqoftë, është e padurueshme të të kërkohet të mbështillet pak sallatë – si dhe të marrësh një paketë ëmbëlsirash të pahapura. Pasi të keni dorëzuar dhuratën tek pronarët, ajo nuk ju përket më.

Si me çdo rregull, ka edhe përjashtime: kur vetë pronari ofron të merrni diçka me vete, oferta duhet të pranohet. Nëse mysafiri solli ushqim, ushqimi duhet të transferohet në enën tuaj dhe pjata duhet të merret në shtëpi.

Konsultohuni me pronarët nëse doni të merrni kafshën tuaj me vete

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Ne mund t’i duam kafshët shtëpiake dhe përpiqemi të kalojmë sa më shumë kohë me ta. Prandaj, nganjëherë dikush tundohet për ta çuar shokun e tij shtëpiak te një mik. Veçanërisht nëse ai jeton në lagje – pse të mos takoni një mik për një orë pas një shëtitje në mbrëmje me një kafshë shtëpiake?

Bërja e kësaj është e lejueshme vetëm nëse shoku e ka të mundur. Mund të ketë shumë arsye për refuzim: alergji ndaj leshit, parehati pranë kafshëve, lindja e një fëmije të vogël dhe të tjera si këto. Dhe një mjedis i panjohur mund të shkaktojë ankth për kafshën tuaj. Pra duhet të merrni “pëlqimin e të dyjave palëve”.

Përpiquni të jeni të dobishëm

© Pexels

Jo të gjithë mendojnë për rregullat e mirësjelljes, por njerëzit kanë një instikt. Ju mund ta përdorni këtë për ta bërë mbrëmjen më të ngrohtë, dhe në të njëjtën kohë të fitoni disa pikë në favorin tuaj.

A tha zonja e shtëpisë darka është gati? Vizitori i sjellshëm do t’u tregojë butësisht mysafirëve se është koha të ulen në tryezë.

Mos i ndërroni filmat dhe muzikën vetë

© Unsplash

Disa njerëz e marrin fjalën “ndihu si në shtëpi” shumë fjalë për fjalë dhe ndihen shumë të qetë në territorin e dikujt tjetër, duke përdorur në mënyrë jozyrtare një TV, kompjuter dhe pajisje të tjera. Nuk ka nevojë të ndërroni filma ose muzikë, të uleni në kompjuterin e pritësit, edhe nëse kolona zanore nuk ështe për shijen tuaj ose papritmas ju duhet të kontrolloni rrjetet sociale.

Dini se ku dhe si të uleni

© Alexander_Safonov / Shutterstock , © Depositphotos.com

Pas një dite të vështirë, unë me të vërtetë dua të shpërbëhem dhe të bëj një bisedë të vogël me miqtë. Por ata nuk kanë gjasa të vlerësojnë pozën imponuese në një kolltuk, divan ose mobilje të tjera. Nuk rekomandohet të mbani këmbët tuaja larg, për t’u treguar të tjerëve çorape dhe detaje të tjera të veshjeve, të cilat zakonisht janë të fshehura nga sytë kureshtarë.

Në apartamente të vogla, dhoma gjumi dhe dhoma e ndenjes shpesh kombinohen. Nëse pronarët kanë një shtrat, konsiderohet formë e keqe për t’u ulur në të.

Zgjidhni me shkathtësi një dhuratë për të zotët e shtëpisë

© Depositphotos.com , © Mike Mozart / flickr

Dhënia e një dhuratë të vogël është një shenjë e sjelljes së mirë. Shumë vijnë për vizitë me lule, por pa marrë parasysh sa e bukur është buqeta, është më mirë të përmbaheni prej saj. Mikpritësja do të duhet të gjejë me ngut një vazo të përshtatshme, të presë kërcellin dhe të zgjedhë një vend për një surprizë të bukur.

Por ju ende keni nevojë të takoni mysafirë – në një nxitje të tillë, mund të harroni diçka të rëndësishme. Nëse vërtet dëshironi të dhuroni lule, është më mirë ta bëni të nesërmen, në shenjë mirënjohje për mbrëmjen ose një ditë më parë.

Gjithashtu nuk rekomandohet të sillni suvenire, figurina dhe gjëra të tjera të ngjashme të ngjashme që janë të përcaktuar të mbledhin pluhur në raftet. Në vend të kësaj, ju mund të dhuroni një libër në lidhje me hobet e personave që ju kanë ftuar. Ose diçka që mund të përdoret nga të gjithë: xhel dushi, shampo ose krem trupi – sende që nuk do të hidhen apo dhurohen.

Vendosni çadrën e lagur në mbulesë nëse keni ardhur në një ditë me shi

©unsplash

Shumë njerëz e dinë që është më mirë të thahet çadra e mbyllur në mënyrë që të mos konsiderohet një sjellje e keqe. Por, ç’të themi për të qenit mysafir? Mbi të gjitha, një aksesor mbrojtës i vendosur në një grep ose varëse mund të lagë lehtësisht rrobat. Përgjigja është e thjeshtë: pothuajse çdo çadër vjen me një mbulesë, të cilën shumë e hedhin ose e vendosin në një xhep të largët.

Mjafton ta keni me vete: mbulesa është bërë nga materiali i papërshkueshëm nga uji. Prandaj, sapo të jeni në një vizitë, mund të vendosni një çadër të lagur atje, dhe pastaj ta vendosni në një qese pa frikë për përmbajtjen e saj. Një mundësi tjetër është të kontrolloni me pronarët se ku mund të vendosni një çadër.

Komentoni gjërat përreth për të shmangur heshtjen mes bisedave

© Pexels

Një pauzë e vështirë është një nga gjërat më të pakëndshme. Sidomos nëse janë mbledhur shumë të huaj dhe ai që i ftoi të gjithë mungoi për një kohë të shkurtër. Në një situatë të tillë, teknika e “mbështetjes në realitet” do t’ju ndihmojë: duhet të shikoni përreth dhe të flisni për atë që është përreth.

Për shembull, ka një pikturë në mur që përshkruan bregdetin. Pse nuk e diskutojmë me të ftuarit? Një tjetër mundësi është të flasim për pjatat në tryezë, emrat e tyre dhe të vlerësojmë aftësitë e kuzhinës së pronarëve. Mos harroni t’i bëni pyetje bashkëbiseduesit tuaj.

Diskutoni paraprakisht me fëmijën rregullat e sjelljes në një party

© Unsplash

Nuk rekomandohet të merrni fëmijët në ngjarje për të rriturit: i pari do të ndiejë siklet dhe i dyti nuk do të jetë në gjendje të relaksohet plotësisht. Nëse po flasim për një festë ose ditëlindje për fëmijë, është më mirë të diskutojmë me fëmijën paraprakisht se si të sillet dhe cilat rregulla duhet të ndiqni: në cilat dhoma mund dhe nuk mund të futen, cilat gjëra mund dhe nuk mund të preken dhe gjëra të tjera të rëndësishme.

Largohuni në kohë

© Depositphotos.com

Është vetëm gjysma e betejës për të ardhur në festë në kohë, sepse gjithashtu duhet të dini kur ta lini atë. Një opsion i mirë është të largoheni pasi të jenë larguar një ose dy mysafirë, ose të shkoni me njerëzit që po dalin në përgjithësi. Shtëpia ndoshta ka një rutinë, dhe pronarët gjithashtu duhet të pastrojnë lokalet pas vizitës së mysafirëve. Qëndrimi më gjatë është i lejueshëm vetëm nëse keni ftuar miq të ngushtë ose e keni diskutuar këtë moment paraprakisht.

Bindjuni rregullave të shtëpisë

© Depositphotos.com

Ndonjëherë pronarët ju kërkojnë të ndiqni disa rregulla të shtëpisë. Për shembull, disa nga ata nuk i mbajnë dritaret hapur ose nuk përpiqen të prekin një kafshë shtëpiake. Ndoshta nuk keni nevojë të hyni në disa dhoma, ose duhet ta mbyllni me kujdes derën që kafsha të mos dalë pa dashje në hyrje.