14 Gjëra për Shtëpinë që Dikur Ishin “Elitë”, Por që Sot Janë të Papërshtatshme

© youla.ru, © youla.ru

Të gjithë duan të kenë një vend komod për t’u relaksuar në shtëpi pas një dite të gjatë pune.

Por kur përpiqemi të dekorojmë shtëpitë tona, ndonjëherë përpiqemi pak më shumë sesa duhet, duke bërë gabime të mëdha që janë vërtet të vështira për t’u rregulluar.

Ne përpiqemi të gjurmojmë tendencat, jo vetëm në modë, por edhe në dizajnin e brendshëm. Sot, ne po ju prezantojmë një përmbledhje të gjërave që mund ta bëjnë edhe apartamentin më të mirë të duket si i lënë pas dore.

Pjesë masive të mobiljeve në korridor

© youla.ru, © youla.ru

Korridoret janë shpesh vendi i parë në një shtëpi ose apartament që një person sheh kur hyn. Kjo do të thotë se ato shërbejnë si përshtypja e parë e shtëpisë tuaj. Mobiljet e lira dhe masive duken të vjetruara dhe mund të prishin përshtypjen e përgjithshme rreth shtëpisë tuaj.

Një alternativë e shkëlqyeshme do të ishin grepa të shpuara drejt në mure ose një panel dekorativ. Për më tepër, varëset e zakonshme që mund të lëvizin janë të shkëlqyera për pothuajse çdo skemë të dizajnit të brendshëm.

Tavane me shkëlqim

© youla.ru, © youla.ru

Tavanet me shkëlqim të shtrirë konsiderohen të jenë një gjë e së kaluarës. Dizajnerët nuk rekomandojnë përdorimin e ngjyrave të ndritshme ose ndërtimin me shumë nivele. Tavanet e thjeshtë, të bardhë, mat janë zgjidhja më e mirë. Për më tepër, thjeshtësia do ta bëjë rinovimin tuaj shumë më të lirë.

Dorezat e dyerve që duken sikur janë të mbuluara me ar

© cocoparisienne / Pixabay

Sipas stilistëve, derdhjet prej ari ose kristali janë shenja të shijes së keqe. Në ditët e sotme, sa më e thjeshtë, aq më mirë. Pra, është më mirë të zëvendësoni dorezat e derës me të vërtetë të ndritshme me ato metalike me pamje neutrale. Nëse doni ta bëni brendësinë pak më kreative, mund të shtoni pulla antike nëse ato duken mirë me elementë të tjerë në shtëpinë tuaj.

Mbrojtës plastikë në mure

© Stroyka v stroyke / Youtube

Njerëzit instalojnë mbrojtës plastikë sepse duan që skajet të duken më të pastra. Sidoqoftë, kjo vetëm e bën përshtypjen e përgjithshme më artificiale.

Dollap ndarës me fotografi mbi të

© youla.ru, © youla.ru

Disa stilistë besojnë se dollapët e ndarjeve, në përgjithësi, janë të vjetëruar. Sidomos ato me modele dhe fotografi të ndryshme mbi to. Nëse mundeni, është më mirë të blini një dollap veshjesh klasike me dyer normale. Nëse keni një apartament të vogël, mos blini dollapë masivë.

Pjesë të tepërta të mobiljeve të buta

© youla.ru, © StockSnap / Pixabay

Në të kaluarën, divanet e rënda masive ishin një simbol i stabilitetit financiar dhe luksit. Por tani, gjithçka është ndryshe. Mbështetëset masive të krahëve po zëvendësohen me forma të thjeshta dhe dizajne më të vogla. Dizajnerët thonë se kolltuqet moderne duhet të jenë të rehatshme dhe ekonomike. Dhe mobilje të tilla nuk duhet të zënë gjysmën e dhomës! Mos harroni: sa më e vogël dhoma, aq më të vogla janë mobiljet.

Komplete mobiljesh në dhomën e ndenjes

© youla.ru, © luxorta / Pikabu

Këto grupe monumentale të mobiljeve nuk duken më moderne. Është e vështirë të bësh mobilje të tilla të duken të natyrshme dhe është praktikisht e pamundur t’i lëvizësh ato, edhe kur dëshiron. Nuk ka absolutisht nevojë të blini grupe të tëra sot. Raftet e hapura dhe raftet e librave elegante do ta bëjnë dhomën tuaj të ndenjes më të lehtë dhe më estetike. Dhe kur doni të ndryshoni diçka, do të jetë shumë e lehtë për ta bërë këtë.

Printimi i fotografive në muret e kuzhinës

© youla.ru, © youla.ru

Projektuesit rekomandojnë fuqimisht heqjen e printimeve të fotografive në muret e kuzhinës. Lule gjigante, fruta, kokrra kafeje, krijesa nënujore dhe peizazhet e qytetit natën i bëjnë kuzhinat të duken të lira. Është më mirë të zgjidhni material mat që do të shtojë një prekje të këndshme në pamjen e përgjithshme të zonës.

Tavolina me këmbë metalike

Kishte një kohë kur të kishit banak me këmbë metalike ishte me të vërtetë në modë. Por sot, është më shumë një pamje e drejtpërdrejtë e viteve ’90. Duket e vështirë dhe e bën kuzhinën të duket e çrregullt. Ka shumë pjesë banaku me pamje minimaliste që duken më moderne.

Dush me prag të lartë

© youla.ru, © youla.ru

Tezgat e dushit me pragje të larta janë një tjetër anti-trend. Jo të gjithë mund ta bëjnë këtë lart dhe nuk është shumë e rehatshme. Për më tepër, nëse kabina është bërë prej plastike, ajo duhet të pastrohet më shpesh. Së fundi, pajisje të tilla zënë shumë hapësirë ​​dhe mund të mos dukeni shumë moderne. Pajisje të thjeshta të bëra prej qelqi janë më të njohura tani.

Pllaka të modës së vjetër në banjo

© youla.ru, © youla.ru

Në ditët e sotme, stilistët rekomandojnë zgjedhjen e pllakave me ngjyra më natyrale, si ato prej guri, druri ose betoni, në vend të ngjyrave të gjetura në lule dhe modele të tjera.

Tuba të dukshëm për peshqir

© sommersby / Depositphotos

Tubat e dukshëm mund të prishin edhe modelet më të lëmuara. Për disa arsye, tubat e lidhur me ngrohësit e peshqirëve shpesh lihen në sy. Ato duhet të fshihen për ta bërë dhomën më të pastër.

Një xhakuzi

© youla.ru, © ErikaWittlieb / Pixabay

Vetëm rreth 10 vjet më parë, xhakuzi ishte një simbol i pasurisë. Por sot, ato janë një sinjal i shijes së keqe. Një pjesë e tillë masive merr shumë hapësirë ​​dhe kërkon kujdes të veçantë. Përsëri, vaskat me pamje më minimaliste të formave të thjeshta (si ovale, të rrumbullakëta dhe drejtkëndëshe) janë më të njohura tani.

Llamba të ndërtuara në tavan

© youla.ru, © ural_expo / Twitter

Dikur ishte e modës për të bërë llamba të ndërtuara në tavan. Por tani, ky është një anti-trend. Kjo mund të bëjë që një dhomë të duket më shumë si një zyrë sesa një vend për të jetuar. Për ta bërë një dhomë më komode, është më mirë të përdorni llamba tavoline ose dyshemeje ose llambadarë të vetëm në tavan.