14 Gjëra të Vogla që edhe Pamjen më Elegante e Bëjnë të Duket e Rëndomtë

© George Rogers Pool / Sipa / Sipa Press Russia / East News, © Andrew Parsons / I-Images /Ii-images / East News

Një çrregullim i lehtë në dukje është i modës në ditët e sotme, por ka gjëra që nuk kanë asnjë lidhje me këtë model që thjesht kufizohet me një rrudhosje ose përthyerje.

Edhe një grua me një pamje të bukur mund të duket jo estetike nëse ndalon së kërkuari për detajet e vogla që prishin plotësisht çdo imazh.

Ne dalluam disa detaje të parëndësishme në pamje të parë në një pamje të përgjithshme mund të dëmtojnë plotësisht përshtypjen e parë për dikë.

Rrudhat në geta

©unsplash

Thuhet një rrudhë në fytyrë është më e mirë se një rrudhë në geta. Për të shmangur krijimin e kësaj të fundit, duhet t’i kushtohet vëmendja e duhur madhësisë së getave.

Getat që janë shumë të mëdha do të rrëshqasin poshtë, duke krijuar rrudha në zonat e gjurit dhe kyçit të këmbës. Gjithashtu, sigurohuni që të shqyrtoni përbërjen. Nëse ka më pak se 5% elastan, kofshët do të bien sepse elastani është vetëm në zonën e belit.

Të brendshme të zgjedhura gabimisht

© East News

Rregulli kryesor i veshjeve të brendshme është që ato të qëndrojnë nën rroba dhe të mos jenë të dukshme për ata që na rrethojnë. Sa më e dendur pëlhura në shtresën tonë të sipërme të veshjeve, aq më dekorative mund të jenë detajet në sytjena dhe mbathje. Për rroba të ngushta, duhet të zgjidhni të brendshmet e lëmuara dhe të lehta. Për rrobat me shpinë të hapur, ju mund të zgjidhni transparente.

Njollat në lëkurë të lëna nga bizhuteri të lira

© Depositphotos.com

Nëse e dini që bizhuteritë tuaja lënë njolla dhe vija të gjelbërta ose të zeza në lëkurën tuaj, sigurohuni që të mbuloni aksesorët me manikyr transparent nga brenda. Kjo do të mbrojë lëkurën të mos njolloset.

Qepje të pabarabarta në rroba

Duhen vetëm disa sekonda për të kontrolluar vendndodhjen e saktë të shtresave para se të dilni nga shtëpia. Këmbët e pantallonave, getat ose mëngët e përdredhura jo vetëm që duken jashtëzakonisht keq por gjithashtu shkaktojnë shqetësime sepse ato formojnë palosje në vende që nuk supozohet se janë palosjet. Për më tepër, qepjet e përdredhura në xhinse i bëjnë këmbët të duken më të lakuara dhe më të pabarabarta.

2 çanta vëllimore të bartura së bashku

© Anthony / AD, PacificCoastNews.com / East News, © Liam Goodner, Pacific Coast News / East News

Është e modës të mbani 2 çanta njëkohësisht në ditët e sotme. Ato mund të jenë në një stil, por me madhësi të ndryshme, ose madje mund të jenë të barabarta. Sidoqoftë, çantat me ngarkesë nuk janë të destinuara për veshje të përditshme si një çantë shtesë. Ato mund të shërbejnë për një qëllim të mirë kur bëjmë pazar, për shembull.

Mbajtja e një çante si kjo çdo ditë krijon një pamje të paqartë. Nëse keni nevojë të merrni shumë gjëra me vete çdo ditë, duhet të konsideroni të merrni një pajisje të madhe dhe të gjerë.

Zakoni për të bërë shumë rregullime në veshjen tuaj

© Xavier Collin / Image Press Agency /BWP Media / East News

Nëse nuk ndiheni rehat duke veshur rroba të caktuara, nuk duhet t’i përdorni ato jashtë shtëpisë tuaj. Veshja e vazhdueshme me këto rroba krijon përshtypjen se ndiheni jashtëzakonisht nervoz.

Maja të ndara

© Allstar / Graham Whitby Boot / Mary Evans Picture Library / East News, © Dee Cercone / Everett Collection / East News

Shumë vajza e hasin këtë çështje. Kjo mund të jetë për shkak të mungesës së vitaminave, tharjes së tepërt ose kushteve të këqija të motit. Disa vajza e injorojnë faktin që majet e flokëve të tyre nuk duken bukur dhe nuk i presin ato, duke u përpjekur t’i bëjnë flokët më të gjatë. Sidoqoftë, fijet që dalin në drejtime të ndryshme krijojnë një pamje të paqartë. Flokët e shkurtër por të shëndetshëm me një prerje të këndshme duken shumë më mirë.

Rrobat e bardha që kanë humbur ngjyrën

© Phillip Massey / FilmMagic / Getty Images

Edhe rrobat e bardha borë priren të marrin një nuancë të verdhë ose gri me kalimin e kohës. Kjo mund të shihet në të gjithë artikullin ose sendi mund të ketë njolla të verdha të rastësishme.

Provoni të përdorni zbardhues, sodë buke me uthull, lëng limoni, pastë dhëmbësh ose aspirinë për të rifituar pamjen e bardhë borë të artikujve tuaj. Në mënyrë që t’i mbani rrobat të bardha më gjatë, sigurohuni që gjithmonë t’i lani veçmas nga rrobat me ngjyra të tjera.

Njollat dhe shenjat në syze

© Wachiwit / Shutterstock, © EugenePowers / Depositphotos.com

Efekti i një kornize elegante mund të prishet lehtë nga lentet e papastra. Sigurohuni që gjithmonë të keni në dorë një leckë mikrofibre dhe të fshini xhamat herë pas here. Nëse në lentet tuaja shfaqen gërvishtje të thella, është më mirë t’i zëvendësoni ato.

Rroba të mëdha të patheksuara

© Mega / Mega Agency / East News, © Mega / Mega Agency / East News

Rrobat e gjëra janë jashtëzakonisht të modës sot, por nëse anashkaloni zmadhimin e formave tuaja, këto rroba mund të bëjnë që çdo formë trupi të duket pa formë. Ju mund të fusni bluzat e mëdha në pantallonat tuaja, ose të shtoni një rrip për të theksuar belin tuaj dhe për të ekuilibruar proporcionet.

Përdorimi i fondatinës si buzëkuq

© East News

Vajzat shpesh preferojnë të vendosin fondatinë në vend të nuancës nudo të lapsit të buzëve, për të arritur efektin e grimit pa të në buzë. Sidoqoftë, ky produkt nuk është i përshtatshëm për tu aplikuar në buzë për shkak të strukturës së tij. Shpesh mbështillet dhe grumbullohet në rrudha. Rezultati ofron buzë me pamje të patrazuar. Për këtë lloj përbërjeje, duhet të përdorni buzëkuqë hidratues në hije nude.

Dollakë në vend të pantallonave

© Anthony J Causi @ACausi / Mega / Mega Agency / East News, © TM / Mega / East News

Dollaqet janë një mundësi e mrekullueshme për të luajtur sporte. Ato mund të vishen në vend të getave me një xhup të gjatë. Në fund të fundit, dollakë nuk janë pantallona, dhe veshja e tyre me një crop top dhe takë të lartë nuk është padyshim një ide e mirë. Do të dukeni sikur të jeni larguar nga shtëpija juaj pa e përfunduar pamjen tuaj të përgjithshme.

Mëngë shumë të gjata

© Allstar / Graham Whitby Boot / Mary Evans Picture Library / East News

Mëngët që janë shumë të gjata dhe që arrijnë tek gishtat e bëjnë pamjen e përgjithshme të duket e paqartë, ndërsa mëngët shumë të shkurtra duken pak fëminore. Opsioni më i mirë është kur një mëngë përfundon pak më poshtë se kocka e kyçit. Ato mund të mbështillen, gjë që do t’ju ofrojë një pamje më të hijshme ose mund të mësoni t’i ktheni ato në një mënyrë të lezetshmë.

Mëngë të rrudhura

© George Rogers Pool / Sipa / Sipa Press Russia / East News, © Andrew Parsons / I-Images /Ii-images / East News

Mëngët e mbështjella e bëjnë pamjen më të relaksuar. Mund të duket se nuk ka asgjë të vështirë – thjesht mund të rrudhni mëngët – është e lehtë dhe e thjeshtë. Sidoqoftë, ky lloj rrotullimi duket i çrregullt dhe për më tepër, mëngët do të vazhdojnë të rrëshqasin poshtë, përsëri në pozicionin e tyre fillestar. Në mënyrë që të mos ndodhë kjo, mund të palosni fundin, i cili do ta bëjë pëlhurën më të dendur dhe nuk do të rrëshqasë poshtë.

© AOU / Capital Pictures / East News

Deri në bërryl. Mbërtheni buzën e mëngës butësisht në anën e gabuar dhe rrotullojeni atë disa herë. Gjëja kryesore që duhet të keni parasysh është të mos palosni pëlhurën në mënyrë që ajo të bëhet shumë e trashë – kjo do të krijojë përshtypjen se pjesa e sipërme që mbani është shumë e vogël për ju.

© AP / East News

Stili italian. Zbërtheni mëngët dhe rrotullojini nga brenda, në mënyrë që kapja të jetë mbi bërryl. Tani palosni vetëm pjesën e poshtme të mëngës 2 herë pa e futur manshetën në të.

© Pool / I-Images / I-images / East News

J. Crew (emëruar pas markës me të njëjtin emër, e cila e bëri këtë metodë të popullarizuar). Teknikiteti është i njëjtë me metodën italiane. Ai ndryshon nga rrokullisja e mëparshme nga një mënyrë më e palodhshme e palosjes.

© Mega / Mega Agency / East News, © I-Images / Pool / I-images / East News

1 palosje e vetme. Kjo është e përshtatshme për këmisha, xhaketa dhe xhaketa xhinse. Kushtojini vëmendje saktësisë së rrotullës – kjo do ta bëjë pamjen e përgjithshme më fisnike.