15 Këshilla Brilante për t’i Jetuar në Maksimum Ditët në Pushime

Njerëzit e pandershëm gjithmonë përpiqen të përfitojnë nga turistët dhe nëse nuk jeni të kujdesshëm, është shumë e lehtë të bëheni viktimë e mashtrimit të tyre.

Këto këshilla do t’ju ndihmojnë të kurseni para dhe kohë dhe të qëndroni të sigurt gjatë eksplorimit të botës. Në përgjithësi, këto truke do të ndihmojnë në lehtësimin e surprizave të padëshiruara dhe të përfitoni më shumë nga pushimet tuaja.

Ne i duam pushimet dhe kemi bërë disa hulumtime se si t’i realizojmëë ato pa u zhgënjyer.

Nuk mund të presim që t’ua tregojmë këtë lexuesve tanë! Sigurohuni që të kontrolloni edhe bonusin në fund.

Mos harroni, gjërat falas shpesh nuk janë falas

© ci.chill / instagram © vespula.luggage / instagram

Ju ndoshta i keni parë artistët që interpretojnë në rrugë dhe disa prej tyre janë me të vërtetë të pabesueshëm. Por kini kujdes kur ju ofrojnë për të bërë fotografi me ju, disa prej tyre mund të kërkojnë pagesë pas kësaj.

Një tjetër mashtrim i zakonshëm bëhet me me “byzylykët e miqësie”. Mashtruesit thonë, “Është falas”, lidheni rreth dore dhe më pas ju kërkojnë para. Ata shpesh vijnë në një grup dhe njëri prej tyre tashmë po përpiqet të mbajë dorën.

Eshtë e panevojshme të thuhet se shumë prej nesh do të shqetësoheshin pak dhe do të ndiheshin shumë në siklet duke thënë: “Jo”. Por duhet të thoni “jo” dhe mos i lejoni ta lidhin atë.

Merrni rezerva

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Karsten | Expert Vagabond (@expertvagabond) in data:

Merrni me vete pasaportat, kartat e debitit dhe të kreditit, bateritë e kamerës – të gjitha këto gjëra nuk zënë shumë hapësirë, por mund të shpëtojnë pushimet tuaja nga një katastrofë në një situatë emergjence.

Fshihni paratë e emergjencës.

© slotflops.com

Të kesh një vend të fshehtë për të ruajtur paratë e emergjencës ose kartat mund të jetë vërtetë e përshtatshme. Dhe mund t’ju duhet atëherë kur më pak e prisni.

Njihuni me vendasit

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Karsten | Expert Vagabond (@expertvagabond) in data:

Njihuni me njerëzit lokalë për të krijuar një ndjenjë për vendin. Mos gjykoni nëse mënyra e jetesës së tyre është ndryshe nga ajo me të cilën ju jeni mësuar. Jini mendje-hapur.

Mbani mend, motoçikletat e marra me qera mund të vjedhen ose të dëmtohen.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da STORM (@stopstorm) in data:

Marrja me qira e një motoçikletë ose skuteri mund të jetë shumë e përshtatshme. Megjithatë, ekzistojnë disa mashtrime dhe mund të zbuloni se motoçikleta apo skuteri që keni marrë me qira është dëmtuar ose vjedhur dhe tani duhet të paguani për riparimin ose të gjithë gjënë.

Për të shmangur këtë, përdorni çelësat tuaj, pasi që mashtruesit mund të kenë një grup të dytë çelësash dhe zgjidhni një vend të sigurt për të lënë mjetin.

Kujdes nga dëmtimi i skive.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Can-am Renegade (@hunagarian_atv_team) in data:

Një tjetër mashtrim i zakonshëm përfshin gjëra të shpejta si motorët e skive, biçikletat, ose snowboard-et që janë kënaqësi e madhe për t’i përdorur në pushime. Por kur e ktheni, djaloshi ju tregon gërvishtjet dhe plasaritjet, këmbëngul që ju jeni ai që e keni bërë atë dhe thonë se tani jeni të detyruar të paguani për riparime.

Merrni fotografi të gjitha shenjat e krijuara para se të përdorni ndonjë pajisje.

Lërini udhëtimet për në mëngjes, për më pak turbullira gjatë rrugës

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Sergi López (@pilotsergi94) in data:

Shumica e stuhive priren të zhvillohen në pasdite dhe mbrëmje, prandaj fluturimet në mëngjes janë më pak të prirura për turbullira.

Zgjohuni më herët.

© michelecucci / instagram © saharcyra / instagram

Zgjohuni herët dhe shmangni turmën. Koha e mëngjesit zakonisht është më e mira për të bërë fotografi, profesionistët e quajnë atë “ora e artë”.

Zgjidhni kohën më të mirë të vitit.

© gaia.vella / instagram © greatwallmylove / instagram

Pushimet shkollore janë e vetmja kohë për familjet me fëmijë që të shkojnë në pushime. Nëse nuk keni fëmijë të moshës shkollore, mendoni të shkoni në pushime gjatë afatit të shkollës dhe kur vendet ku shkoni nuk do të jenë aq të zëna.

Ndonjëherë mund të jetë një ide e mirë për të udhëtuar jashtë sezonit për t’i bërë edhe më të bukura pushimet tuaja.

Mësoni disa fjalë të huaja

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Karsten | Expert Vagabond (@expertvagabond) in data:

Nuk ka nevojë të flisni rrjedhshëm në një gjuhë të huaj kur të udhëtoni në një vend tjetër, por duke ditur vetëm disa fraza mund të bëni një ndryshim të madh në përvojën tuaj të udhëtimit. Njerëzit zakonisht e vlerësojnë kur turistët mund të thonë disa fjalë në gjuhën lokale.

Merrni një përshtatës për pajisjet tuaja elektronike.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Vespula – Handluggage Travel (@vespula.luggage) in data:

Ne të gjithë kemi shumë pajisje këto ditë dhe secila prej tyre vjen me ngarkues dhe kabllo. Para se të niseni për pushime, merrni një përshtatës që do të punojë në vendin ku po udhëtoni. Kjo do t’ju kursejë shumë kohë dhe dhimbje koke për të gjetur atë që ju nevojitet kur të jeni atje.

Paketoni me mençuri.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Karsten | Expert Vagabond (@expertvagabond) in data:

A keni vërtetë nevojë për 10 palë këpucë kur shkoni me pushime për një javë?

Zbuloni një sarong si një artikull me shumë qëllime.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Sarong Social Club (@sarongsocialclub) in data:

Një sarong është një domosdoshmëri për një pushim. Përveç përdorimit të saj me modesti duke e mbështjellur atë rreth belit, mund të përdoret si mbrojtje nga dielli, mbrojtje nga pluhuri, një shall, një batanije, një flamur sinjali dhe madje edhe një filtër uji.

Hani ushqim lokal

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Jojo 吴俐璇 (@gojojojojogoh) in data:

Ndiqni vendasit kur kërkoni një vend për të ngrënë. Normalisht, është shumë më e lirë dhe ju merrni një shije të vërtetë të vendit ku keni qëndruar.

Lexoni për vendin ku po shkoni.

Bëni pak kërkime dhe zbuloni se çfarë nuk duhet të bëni. Disa tradita mund të jenë shumë të ndryshme nga ajo që ju keni mësuar dhe mund të bëni diçka të papërshtatshme ose madje fyese pa e kuptuar atë.

Për shembull, shenja OK, kur gishti i madh prek gishtin tregues, është një mënyrë e përsosur në shumë vende por shumë ofenduese në Turqi.

Bonus: Merrni maksimumin.

 

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Matt Karsten | Expert Vagabond (@expertvagabond) in data:

Këshilla më e mirë për një pushim të mahnitshëm është që të jeni mendje-hapur. Provoni ushqime që nuk i keni provuar më parë, bëni gjërat që nuk i keni bërë kurrë, mos kini frikë të takoni njerëz të rinj dhe shijoni dhe çmoni çdo moment të çdo dite për t’i bërë pushimet tuaja më të paharrueshme.

Cilat këshilla do të përdorni gjatë pushimeve tuaja të ardhshme? Ose ndoshta keni truket tuaja, shkruani për to në seksionin e komenteve më poshtë.