16 Gjëra të Brezit të Kaluar me të Cilat Duhet të Ndaheni pa Keqardhje

©Depositphotos.com,©Pixabay

Shumë truke dhe teknika të gjysheve dhe nënave tona janë akoma të rëndësishme sot. Ne i mbrojmë me kujdes dhe planifikojmë t’ia kalojmë brezit të ardhshëm. Ide të tjera mund të lihen për filmat dhe librat historikë.

Për shembull, blerja e artikujve ushqimorë për përdorim në të ardhmen, hekurosja e gjithçkaje që është e mundur… Të jetosh me qëndrime të tilla në botën moderne mund të jetë e pakëndshme.

Ne gërmuam në kujtesën tonë dhe shikuam me kujdes postimet në internet. Dhe tani jemi gati t’u themi lamtumirë disa sjelljeve.

Prerje e shkurtër e flokëve vetëm për dembelet

Përgjithësisht pranohet që prerjet e shkurtra të flokëve janë më shumë për ato zonja të reja që nuk duan të kalojnë shumë kohë me kujdesin e flokëve dhe janë përgjithësisht indiferente ndaj pamjes së tyre të jashtme.

Në fakt, shpejtësia e krijimit të një stili flokësh është plotësisht e pavarur nga gjatësia e flokëve. Prandaj, prerja e flokëve duhet të zgjidhet jo bazuar në aspekte të caktuara të moshës, por duke ndjekur preferencat tuaja. Në këtë rast, mos harroni t’i kushtoni vëmendje formës së fytyrës.

Kur kisha flokë të gjatë, duheshin rreth 10 minuta në mëngjes për t’u kujdesur për to. Tani modeli i flokëve është i shkurtër dhe më duhen të paktën 20 minuta për t’i sjellë ato në pamjen hyjnore. Tani po rris flokët. © Jo Wicks / Quora

Sigurohuni që t’i lyeni flokët gri

© Depositphotos

Me shfaqjen e flokëve të para gri, zonjave të reja u duket se jeta fillon të rrokulliset në mënyrë të qëndrueshme drejt perëndimit të diellit. Disa i tregojnë pa problem provat e moshës, të tjerat përpiqen t’i fshehin ato. Por a ia vlen t’i kushtohet vëmendje?

Së pari, rrënjët gri shfaqen mjaft shpejt, kështu që përpjekja për t’i fshehur ato thjesht mund të shkatërrojë flokët tuaj. Flokët e lyer nuk i bëjnë zonjat shumë të reja. Shkalla e hirtë tani hyn në modë, në mënyrë që dikush lehtë të dallojë një ngjyrë natyrale të flokëve.

I kam lyer flokë gri për 25 vitet e fundit. Dhe tani me të vërtetë pendohem. Ka pothuajse një vit që kur flokët e mi janë kthyer në ngjyrën e tyre natyrale gri të errët. Dhe më pëlqen shumë. Do të ishte më mirë ta linim këtë zakon më herët. Kjo do të kursente shumë para dhe, më e rëndësishmja, kohë. © Katie Emery / Quora

Në siklet për blerjen e artikujve higjienik

© 27century / Wikipedia

Turpin mbytës kur në një dyqan duhet të vendosësh një pako lines në arkë përpara tërë rradhës së krijuar, ndoshta çdo grua e mban mend. Objekte të tilla duket se janë diçka intime, dhe shfaqja e tyre para të tjerëve është tepër e turpshme. Në vitet e fundit, situata ka ndryshuar, dhe vajzat moderne jo vetëm që fitojnë me qetësi gjërat e nevojshme, por gjithashtu dërgojnë të rinj për ti blerë. Ata që ende shqetësohen për blerjen e artikujve higjienik mund t’i porosisin ato në internet.

Nuk vihem aspak në siklet nga situata kur duhet të blej tamponë për gruan time. Ka qenë vetëm një rast kur kam blerë peceta në vend të tyre: bashkëshorti im e kishte shkruar në mënyrë të palexueshme. Tani unë shënoj markën dhe gjithashtu nëse më duhet një produkt higjene dite apo nate. © Khrys Tapang / Quora

Blerja e ushqimit për përdorim në të ardhmen dhe mbushja e dollapëve me to

© Guanaco / Wikipedia

Blerja e sasive të mëdha të ushqimit për përdorim në të ardhmen duket si një ide e mirë. Ju nuk keni pse të shkoni shpesh në dyqan, dhe vetë produktet në paketim të madh janë më të lira. Por kjo strategji nuk jep gjithnjë rezultat. Njerëzit fillojnë të konsumojnë më shumë ushqim nëse kanë një furnizim të mirë. Për ruajtje, duhet të caktoni hapësirë dhe të blini kontejnerë të veçantë për këtë, gjë që çon në kosto shtesë. Për më tepër, menuja bëhet disi monotone. Kur ka shumë inventare, gjithmonë ekziston mundësia që një produkt të mbarojë afatin e ruajtjes dhe të prishet.

Nëna ime gjithmonë blen ushqime në disa sasi fenomenale. Prindërit madje duhej të blinin një frigorifer shtesë për të ruajtur furnizime të pafundme. Si rezultat, gjysma përfundon në koshin e plehrave. Dhe ata gjithashtu kanë një tufë me tenjën më të majme që kam parë në jetën time. ©Lynn/Quora

Ruajtja e rrobave për vite me radhë duke mos i veshur ato

© Depositphotos

Të heqësh qafe veshjet e tepërta mund të jetë më e vështirë sesa duket në shikim të parë. Ne kujdesemi për gjërat që nuk na përshtaten as në stil dhe as në madhësi. Në fund të fundit, paratë për blerjen e tyre janë shpenzuar tashmë, kështu që është për të ardhur keq për të hedhur thesaret.

Papritmas do të kalojnë edhe disa vjet, dhe ne do të na pëlqejnë sërish. Nëse ndonjë send i tualetit nuk është hequr nga veshjet për më shumë se një vit, duhet t’i jepni lamtumirë. Dhe mos ruani rroba shumë të ngushta, duke ëndërruar të humbni peshë. Kjo nuk do të frymëzojë vepra heroike, por vetëm do të ju mërzisë.

Çdo gjashtë muaj, dhe nganjëherë çdo 4 muaj, unë marr të gjitha gjërat e mia nga dollapët. Unë zgjedh ato që nuk do t’i vesh dhe i vendos në 2 grumbuj. E para janë rrobat e mira, të cilat nuk i vesh për një arsye apo për një tjetër. Në të dytën – sendet e tualetit të konsumuara dhe të prishura. Pastaj u dërgoj sende të dobishme të gardërobës organizatave bamirëse dhe pjesën tjetër e hedh në plehra. © Monika Sveet / Quora

Hekurosni të gjitha gjërat që mundeni

© Colin / Wikipedia

Dikur ishte zakon të hekurosësh gjithçka që ishte e mundur. Edhe çorapet dhe të brendshmet. Sidoqoftë, kohët po ndryshojnë, dhe gjithnjë e më shumë hekuri po mbulohe me pluhur diku në pjesën e prapme të kabinetit. Mijëvjeçarët kryesisht refuzojnë të përdorin këtë pajisje, duke blerë rroba që nuk kanë nevojë të hekurohen. Asgjë e keqe nuk u ndodh gjërave për shkak të përdorimit të hekurit. Thjesht, shumica e njerëzve në ditët e sotme u vjen keq për humbjen e kohës për këtë.

Unë hekurosja gjëra. Unë nuk e bëj më këtë. Dhe nuk pendohem aspak. © sood /Reddit

Miqtë më të mirë të vajzave janë takat e larta

© Depositphotos , © Depositphotos

Këpucët me takë të lartë janë të domosdoshme për çdo zonjë të re. Zgjatin vizualisht këmbët, i japin hir ecjes dhe imazh – feminiteti. Në fakt, taka fillimisht ishte domeni i modës për burra.

Nuk më pëlqejnë takat. Sa herë që i vesh këto këpucë, pendohem. Pastaj ju duhet të bëni ushtrime shtesë shtrirëse të shpinës gjatë yogas. Kam dëgjuar që thjesht duhet të mësohesh, por për mua është njësoj si të fashosh këmbët. Pra, jo faleminderit. © Anne Goldberg / Quora

Të shkosh në teatër është një justifikim për të treguar tualetin tuaj

© David Shankbone / Wikipedia

Të shkuarit në teatër dikur ishte një rast i veçantë. Ishte e domosdoshme të vishnit veshjen më të mirë dhe të zgjidhnit bizhuteri të duhura. Origjinat e kësaj tradite qëndrojnë në vetë historinë e teatrit, një vizitë në të cilën ishte privilegji i një klase të pasur dhe fisnike. Kështu që ata shkuan në shfaqje jo vetëm për shfaqjen, por edhe për të demonstruar shijen e tyre të hollë dhe mirëqenien materiale.

Gjithçka ndryshoi disa dekada më parë. Dhe vetë dashamirët e teatrit rekomandojnë të visheni rehat, jo festivisht, në mënyrë që asgjë të mos shkëpusë vëmendjen nga veprimi në skenë.

Unë vetë shpesh shkoj në teatër. Sipas vëzhgimeve të mia, spektatorët më elegantë janë zakonisht ata që vizitojnë teatrin mjaft rrallë. Dhe audienca e rregullt preferon xhinse dhe diçka të thjeshtë, por të rehatshme. © Erin Foster / Quora

Tatuazhet janë vetëm për të rinjtë

© Pixabay

Tatuazhe, piercing, fije flokësh me ngjyra – e gjithë kjo është ekskluzivisht për të rinjtë. Bërja e ndonjë ndryshimi të pazakontë në pamjen tuaj pas të 40-ave është një trill qesharak. Në fakt, vendime të tilla janë më mirë të merren jo në adoleshencë të hershme, por si një i rritur. Gruaja tashmë e di saktësisht se çfarë i pëlqen, dhe nuk ka gjasa të vendosë të dekoroj trupin e saj me një citim të çuditshëm ose një foto qesharake.

Ajo e bëri tatuazhin e saj të parë në moshën 39 vjeç. Ishte një dhuratë për veten e saj për 40 vjetorin e lindjes. © Jennifer Dagle / Quora

Vizitorët duhet të merren në shtëpi

© Depositphotos

Organizimi i të gjitha pushimeve të mundshme në shtëpi ka një efekt të mirë në buxhetin e familjes, por kjo mund ta bëje të zonjën e shtëpisë të lodhet plotësisht. Gruaja është përgjegjëse për pastrimin e banesës, përgatitjen e tryezës festive dhe planifikimin e gjithë ngjarjes. Dhe pastaj ju ende duhet të lani të gjitha enët dhe disi të akomodoni mysafirët që mbeten për natën. Si rezultat, pas festës, personi do të ndjehet më i lodhur se gëzim.

Ne gjithmonë kemi festuar ditëlindjet në shtëpi dhe me një shoqëri të madhe. Por pasi dikur arrita të dremitja në tryezën festive, sepse kisha gatuar, pastruar dhe dekoruar shtëpinë për gati një ditë, burri im dhe unë vendosëm të organizonim ngjarje të tilla në restorante. ©user434/Reddit

Përdorni divan të palosshëm në vend të një shtrati

© Depositphotos

Një krevat divan duket si një ide e shkëlqyeshme nëse keni nevojë të kombinoni dhomën e ndenjes dhe dhomën e gjumit. Merr pak hapësirë, gjatë ditës mund të ulesh në të me të gjithë familjen para televizorit, dhe pastaj shpejt ta zgjerosh dhe ta shndërrosh në një shtrat. Por kjo mobilje ka të meta të konsiderueshme. Struktura të tilla janë shumë të rënda dhe është e vështirë t’i lëvizësh ato në mënyrë të pavarur.

Me përdorim të vazhdueshëm, divanet shpejt prishen dhe dysheku deformohet. Bërja e shtratit është e papërshtatshme dhe rrobat e shtratit, batanijet dhe jastëkët duhet të fshihen diku. Të flesh në të nuk është vetëm e pakëndshme, por ndonjëherë edhe të sëmur. Nëse dhoma gjumi dhe dhoma e ndenjes janë të vendosura në të njëjtën dhomë, atëherë është më mirë t’i ndani ato në mënyrë zonale dhe të vendosni një shtrat të plotë.

Shtretërit e divanit, për mendimin tim, kanë shkaktuar aq viktima sa fatkeqësi natyrore. Nëse e përdorni shpesh, duhet të ndryshoni dyshekun. Përndryshe, do të keni dhimbje të vazhdueshme në shpinë. © Jeremy Brookins / Quora

Blerja e një fustani të bukur për një rast të veçantë për ta veshur një herë

Disa gjëra janë blerë vetëm për të shkuar në një ngjarje të caktuar. Për shembull, për një martesë apo diplomim. Këto artikuj mund të kushtojnë shumë, por i vishni ato disa herë në jetën tuaj. Dhe pastaj ata mbledhin pluhur diku në thellësitë e errëta të dollapit.

Nëse vërtet ju pëlqen një gjë, atëherë nuk ju duhet një arsye për ta blerë dhe veshur. Nëse një vajzë nuk i pëlqen veshjet luksoze dhe i duhet vetëm një veshje e tillë për një ngjarje specifike, atëherë është më mirë të marrësh me qira një fustan.

Në ceremoninë e diplomimit, prindërit e mi më dhuruan një fustan të një vajze bavareze. Ishte simpatik dhe luksoz. Por në çdo vend tjetër përveç Oktoberfest, ai dukej i çuditshëm. Si rezultat, ai ka mbledhur pluhur në kat i ndërmjetëm prej shumë vite. Mua më vjen keq që ta hedh atë.©Nikky/Quora

Ballkoni është një vend për të ruajtur gjërat

© 0635925410 / Depositphotos

Ballkonet janë magnet i vërtetë për të gjitha llojet e hedhurinave. Gjithçka që nuk përshtatet në apartament ose duhet të shkojë në grumbullin e plehrave është e para atje. Në përgjithësi, kjo hapësirë është menduar për tubime të këndshme dhe të qeta, në mënyrë që një banor i qytetit të mund të kalojë disa kohë në natyrë pa dalë nga banesa.

Në apartamentin e mëparshëm, më pëlqente aq shumë ballkoni, saqë kaloja më shumë kohë atje se në çdo dhomë tjetër. © James Sorenson / Quora

Çantat dhe këpucët duhet të blihen si set

© evdoha / Depositphotos

Nuk ka nevojë të endesh nëpër dyqane për orë të tëra duke u përpjekur të gjesh një çantë dore që është plotësisht identike me këpucët e tua. Në fakt, kompletet e tilla janë një gjë e së kaluarës. Kjo nuk do të thotë që moda për ta nuk do të kthehet. Por kjo prirje nuk do të bëhet një rregull i rreptë. Është më mirë të zgjidhni gjëra që plotësojnë njëra-tjetrën, sesa të përkojnë absolutisht.

Dikur ky ishte një rregull i rreptë, tani nuk është. Vendosa kështu për veten time. Nëse dal me fustan dhe taka, atëherë çanta duhet të jetë në të njëjtin stil. Epo, ngjyra ka rëndësi gjithashtu. © Maude Coulombe / Quora

Gjithmonë mbani një unazë martese

© Pixabay

Mungesa e një unaze martese në gishtin e një gruaje të martuar ose një burri të martuar nuk tregon parime të dobëta morale ose gatishmëri për të shkuar në kërkim të aventurave. Personi mund të jetë alergjik ndaj metaleve. Ose thjesht nuk i pëlqen të vesh bizhuteri.

Pas martesës, fillimisht vura një unazë martese. Por pastaj duart e mia filluan të fryhen, kështu që unë e hoqa këtë bizhuteri. Burri nuk e vendos të vetën, sepse e ka humbur. Ne jemi të martuar prej 22 vjet dhe jemi shumë të lumtur. © jluvdc26 / Reddit