20 Gjëra që Duhet t’i Mësoni Përpara se të Shtypni Butonin e Kamerës

© Jeff Dlouhy / flickr , © CITAlliance / depositphotos

Nëse ndonjëherë mendoni se nuk dini të fotografoni fare, ka shumë të ngjarë që ju mungon njohuria për disa teknika të thjeshta.

Zotërojini ato dhe nuk keni pse të thoni: “Epo, dukej më bukur në realitet” kur u tregoni fotot të dashurve tuaj.

Ne kemi mbledhur disa këshilla për t’ju ndihmuar të çoni cilësinë e fotove tuaja në një nivel më lart.

Le të fillojmë me zhanrin më të përhapur – foton “Unë jam kundër këtij sfondi, unë jam kundër atij sfondi”. Të gjithë janë lodhur tmerrësisht prej tij, por kur doni një foto si suvenir, asgjë më e mirë nuk ju shkon në mendje.

  • Ndrojtja është armiku i një fotoje të mirë. Lëreni personin që fotografohet të buzëqeshë, apo të paktën të bëjë diçka në kornizë! Fotoja duhet të jetë e drejtpërdrejtë. Ju mund të krijoni iluzionin se personi nuk ka pritur të fotografohet. Disa njerëz mendojnë se janë shumë të ftohtë për të bërë grimazhe për hir të fotos, por më kot: shikoni sa e gjallë doli vajza në foton më sipër.
  • Një objekt në dorë ndihmon të dukesh natyrshëm në kornizë dhe të krijosh një histori. Bëni modelin tuaj të objektit ose të mbani një çantë shpine nga rripi.
  • Duhet të ketë më pak vija të drejta në pozë – do të ishte mirë nëse shoku juaj kryqëzon këmbët ose i përkul krahët.
  • Gjithashtu, personat në foto dalin më mirë kur janë ulur, sepse ne relaksohemi ndërsa jemi ulur.
© mimagephotos / depositphotos

Ekzistojnë ende mjaft rregulla për të fotografuar një person, nëse jo si një piktor i shkëlqyer i portreteve, të paktën brenda kufijve normalë: pasi që jeni bërë vullnetar për të fotografuar dikë, mos i prisni kokën dhe pjesët e tjera të trupit. Nëse nuk keni nevojë ta përshtatni plotësisht personin, gjëja kryesore nuk është të vendosni pjesët. Shikoni 3 fotot e mësipërme – e para shkakton ndjenjën e ç’harmonisë, ndërsa dy të tjerat jo. E njëjta gjë vlen për nyjet e duarve.

Lini hapësirë të lirë rreth personit, mos e ngulni. Nëse modeli juaj, për shembull, po shikon djathtas ose po tregon atje me dorë, lini edhe më shumë hapësirë në atë anë.

Blici i integruar zakonisht nuk ndihmon, por vetëm ndikon në marrjen e fotografive të ftohta (mbani mend këto fytyra të sheshta, të ekspozuara me sy të kuq), kështu që është më mirë të mos e përdorni fare. E njëjta gjë vlen edhe për blicin në kamerat DSLR. Për ta përdorur atë me shkathtësi, si rregull, duhet të jeni fotograf (i vërtetë).

© Mk2010 / wikipedia , © peakpx
  • Duhet të ketë diçka të rëndësishme në foto, diçka për të cilën po bëhet. Për shembull, në foton e sipërme, nuk është e qartë se çfarë ishte duke fotografuar. Dhe parku nuk është përgjigjja, ju mund të fotografoni një pemë, një sinagogë në një rrugë të mbuluar nga bora, një fqinj që doli për të pirë duhan, një vend me drita. Në foton e poshtme shohim se një person po fotografohej këtu.

Në përgjithësi, nëse jeni duke fotografuar natyrën ose një qytet, ju këshillojmë të shtoni njerëz në kornizë, ata japin gjallëri. Një tjetër mundësi e mirë është të fotografoni vendasit. Por si e bëni këtë nëse keni siklet të kërkoni leje? Provoni ta vendosni mikun tuaj pranë vendasve dhe bëni sikur e fotografoni. Ose shtireni sikur jeni duke dëgjuar muzikë në kufje, dhe fotografoni veten në celularin tuaj.

© vladacanon / depositphotos , © TTstudio / depositphotos

Nuk ka dyshim, fotografi të mira mund të merren pavarësisht nga koha e ditës, por ekziston një orë që rrit gjasat për një fotografi PERFEKTE në kohë. Fotografi i quan ata “ora blu” dhe “ora e artë”.

  • Ora blu është një orë para lindjes së diellit dhe një orë pas perëndimit të diellit. Koha kur dritat do të fiken ose do të ndizen. Syri i njeriut nuk sheh asgjë të pazakontë në këtë ndriçim – vetëm një muzg të venitur. Por kamera shikon gjithçka pak më ndryshe – fotografitë do të rezultojnë të jenë një nuancë delikate e kaltëroshe.
  • Ora e artë është ora pas agimit dhe ora para perëndimit të diellit. Dielli në këtë kohë është poshtë horizontit dhe, si të thuash, vë prarim në gjithçka përreth. Një dritë e tillë e butë mund të transformojë çdo gjë, madje edhe rrugën më të zakonshme, e lëre më vendet me të vërtetë të bukura. Dhe një portret në këtë dritë do të duket më i lezetshëm.

Fotografët tani do të qeshin me ne që kemi dhënë një këshillë kaq të njohur, por ne prapë do ta japim atë. Fotot e një qyteti natën shpesh janë të paqarta, por çështja është kjo: për të bërë një fotografi, kamera duhet të marrë një “dozë” të caktuar drite në fraksion të sekondës. Në mbrëmje, ka pak dritë dhe kamera ka nevojë për më shumë kohë për të “bërë punën e saj”. Prandaj, kur shkrepni në mbrëmje, rregulloni kamerën, vendoseni në diçka, mbështetuni në mur dhe i thoni modelit tuaj të mos lëvizë më shumë se zakonisht.

© lumina stock / depositphotos , © lumina stock / depositphotos

Ekziston një këshillë e njohur – të mos fotografoni kundër diellit. Mos ngurroni të shkelni këtë rregull dhe rezultati do t’ju befasojë. Fotografët dinë për fuqinë e dritës së pasme – dritën që qëndron pas subjektit. Duket se e mbështjell një person me një aureolë të lehtë, jep theksime interesante dhe krijon një ndjenjë ajrosjeje. Meqë ra fjala, ju mund të përdorni dritën e pasme kur fotografoni ndonjë gjë.

Shikoni nga afër pellgjet, me ndihmën e tyre mund të krijoni pamje interesante me reflektime të arkitekturës dhe natyrës. Mos kini frikë të përkuleni dhe ta afroni aparatin tuaj ujë. Nëse keni një ekran rrotullues, jeni me fat.

Në përgjithësi, eksperimentoni me pikat e larta dhe të ulëta të qëllimit tuaj, ato nuk duhet të nënvlerësohen. Ato mund të jenë të shkëlqyera për të shtuar larmi në krijimet tuaja.

Ndonjëherë gjithçka që duhet të bëni për një shkrepje të shkëlqyer është vetëm të prisni. Prisni që turistët të largohen nga korniza ose të kalojë një tramvaj i ndritshëm. Mos kini frikë të gjeni kohë për të gjetur një ide sepse vërtet ia vlen.

© zhudifeng / depositphotos

Në ndjekje të fotove të ndritshme, ne aplikojmë filtra të ndryshëm, por shpesh ato duken artificialë. Për një efekt real, mos harroni të kontrolloni ngjyrën e bardhë – duhet të mbetet e bardhë. Për shembull, ngjyra e zebrës në kryqëzim ose ngjyra e borës.

Mos e neglizhoni shkarkimin e redaktorëve të fotove, ato me të vërtetë mund t’i bëjnë fotot tuaja më interesante. Nëse Photoshopi gjithmonë ju është dukur i frikshëm, provoni Adobe Lightroom – është krijuar për redaktim të shpejtë të fotografive dhe është intuitiv për të punuar me të dhe për këtë vlerësohet nga miliona fotografë në të gjithë botën. Për dashamirët e fotografisë në celular, ne rekomandojmë aplikacionet VSCO dhe Snapseed.

Ekziston edhe një këshillë e tillë: kur të keni redaktuar foton dhe të jeni gati ta ruani, zvogëloni intensitetin e të gjitha efekteve me rreth një të tretën. Kjo përsëri do t’i bëjë fotot tuaja të duken më natyrale.

© Jörg Hempel / wikipedia , © Iakov / depositphotos

Më në fund, këtu janë 2 fotografi të të njëjtit vend në Norvegji. Si ndryshon fotoja e poshtme nga ajo e sipërme? Do të ishte e çuditshme të mendosh se vetëm me koston e një aparati fotografik. Së pari, fotografi eci për një kohë dhe gjeti një kënd interesant: malet e largëta, një shkëmb më afër dhe shtëpitë e peshkimit u kapën në kornizë. Për më tepër, ai ende fotografonte shkëmbin dhe gjithçka tjetër shërbente ose si sfond ose si kornizë. Ai priti për kohën kur dielli ndriçoi në mënyrë efektive subjektin. Dhe ai e përfundoi procesin duke shtuar shkëlqim dhe ngjyra në krijimin e tij tashmë gjatë post-përpunimit.