25 Rregulla të Veshjes për Meshkujt që të Ndjehen Rehat për Çdo Rast

© Depositphotos.com , © Eva Rinaldi / Flickr

Veshja në mënyrë që pamja juaj të mos shkaktojë psherëtima mospëlqimi nga eprorët ose mysafirët në festë është një shkencë e tërë që nuk i nënshtrohet të gjithëve.

Dhe kjo është po aq e vështirë jo vetëm për gratë, por edhe për burrat.

Për shembull, rezultatet e një sondazhi mbi preferencat e veshjeve treguan se 81% e meshkujve kanë probleme me zgjedhjen e një gardërobë.

Ne jemi gati të japim rekomandime për këdo që dëshiron që pamja e tij të përputhet në mënyrë të përkryer me çdo situatë dhe mjedis.

Kostum klasik

Kërkesa kryesore për një kostum: duhet të përshtatet në mënyrë të përkryer për ju, kështu që ndihma e një rrobaqepësi në rregullimin e xhaketës dhe pantallonave për figurën tuaj nuk do të jetë e tepërt. Ka disa rregulla që duhen ndjekur kur vishni kostume klasike.

 • Kopsa e vetme e xhaketës nuk mbyllet kurrë.
 • Kopsa e poshtme i një xhakete me palosje të dyfishtë mund të lihet e mbyllur ose e zbërthyer sipas dëshirës tuaj.
 • Për pantallonat klasike, “rregulli i një palosjeje” është gjithmonë i rëndësishëm: fundi i pantallonave në pjesën e pasme arrin thembrën dhe një palosje formohet në pjesën e përparme.

Këmisha dhe Kravata

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Një këmishë dhe kravatë, si një kostum, është një kërkesë e shpeshtë në një kod veshjeje biznesi. Këtu janë disa këshilla stilistësh për t’ju ndihmuar në negociatat e biznesit ose kur intervistoni një punëdhënës të mundshëm.

 • Vetëm këmisha me mëngë të gjata vishen nën një xhaketë klasike, pasi një pjesë integrale e stilit të biznesit është mënga e këmishës, që shikon nga poshtë mëngës së xhaketës.
 • Këmishat me mëngë të shkurtra vishen pa kravatë dhe pa xhaketë.
 • Kravata duhet të arrijë deri tek shtrëngimi i rripit.
 • Zgjedhja më e mirë për një pamje të thjeshtë, klasike është një kravatë me ngjyra, e cila është gjithmonë më e errët se këmisha. Për një pamje joformale, modelet ultra-moderne janë të përshtatshme.

Çorapet

© osseous / Flickr , © Kurtis Garbutt / Flickr

Nuk është e zakonshme t’i kushtoni shumë vëmendje çorapëve, dhe ndonjëherë edhe një vrimë në thembër nuk do t’i pengojë disa njerëz t’i veshin ato. Por nëse ndiqni këshilla të thjeshta, mund të bëhen mishërim i stilit tuaj.

 • Çorapet duhet të përputhen me ngjyrën e pantallonave, jo me këpucët. Çorapet dhe çizmet që janë me një ngjyrë do të duken si një njollë e ngurtë e pakuptueshme dhe do të prishin plotësisht çdo pamje.
 • Stili joformal i biznesit lejon çorape të modeluara.
 • Çorapet me ngjyra të ndritshme duhet të vishen vetëm në një mjedis joformal (por nëse ato janë çorape të padukshme atëherë ngjyra e tyre është në diskrecionin tuaj).
 • Gjatësia e çorapit kur vishni pantallona duhet të jetë mjaft e gjatë në mënyrë që të mos ekspozoni këmbën kur jeni ulur.

Pantallonat e shkurtra

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Pantallonat e shkurtra janë një stil i veshjes rastësore. Por, përkundër gjithë informalitetit të tyre, kishte disa rregulla.

 • Stilistët rekomandojnë të shikoni me kujdes në pasqyrë dhe të përcaktoni llojin e figurës tuaj, dhe vetëm atëherë zgjidhni pantallona të shkurtra që janë proporcionale me strukturën e trupit tuaj.
 • Pantallonat e shkurtra nuk duhet të bien nën gju.
 • Pantallonat e shkurtra të pëlhurave sintetike janë të përshtatshme në mënyrë të përkryer për sporte – pëlhura e tillë është më pak e rrudhosur. Në jetën e përditshme, ju mund t’i jepni përparësi pëlhurave natyrale.
 • Pantallonat e shkurtra serioze ndonjëherë lejohen me kodin e veshjes, por nëse jeni në dyshime, zgjidhni pantallona të lehta.

Rrip dhe aksesorë veshjesh

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Gjithçka është e thjeshtë këtu: ose një rrip ose mbajtëse, por në asnjë mënyrë së bashku.

Xhinse

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Xhinset janë bërë prej kohësh pothuajse pjesa më e zakonshme e veshjeve. Por kjo nuk do të thotë aspak që ju mund të vishni të parat që ju dalin para.

 • Kur zgjidhni xhinse, duhet të udhëhiqeni nga i njëjti rregull si me pantallonat e shkurtra: modeli duhet të korrespondojë me proporcionet e trupit. Xhinset e gjera, për shembull, vizualisht u shtojnë kilogram atyre që tashmë janë mbipeshë.
 • Është e zakonshme të vishni xhinse me një rrip.

Këpucët

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com , © Alexander Image / Shutterstock

Është e lehtë të ndiqni rregullat e veshjes së këpucëve dhe të mos ngatërroheni në dhjetëra lloje sandalesh dhe atlete, vetëm një mësues i etikës së këpucëve mundet. Por ju duhet të dini rregullat themelore.

 • Kodi i veshjes së biznesit dikton që këpucët të përputhen me ngjyrën e rripit.
 • Përveç kësaj, këpucët duhet të jenë më të errëta se pantallonat.
 • Xhinset dhe këpucët prej lëkure të patentuara janë një kombinim mjaft i dyshimtë.
 • Sandalet dhe disa lloje të tjera të këpucëve tekstile tradicionalisht vishen me këmbë të zbathura. Për ata që përjetojnë siklet, çorape të shkurtra të padukshme që mbulojnë vetëm këmbën do të vijnë në shpëtim.

Pantallona plazhi

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kur zgjidhni veshje plazhi për burra, është e rëndësishme të mos nxitoni në ekstreme. Pantallona e shkurtra deri nën gju do t’ju privojnë nga nxirja, ndërsa mbathjet e notit që janë shumë të shkurtra mund të vendosin në siklet të tjerët.

 • Gjatësia optimale për pantallona të shkurtra noti për pothuajse të gjitha llojet e trupit është mesi i kofshës.
 • Pantallonat e shkurtra të gjata poshtë gjurit ua lini sërfistëve.
 • Këmbët nuk duhet të jenë transparente.
 • Të brendshmet nën rrobat tuaja nuk vishen për plazh dhe not.