5 Ushqime që të Ngrenë Humorin, Sipas Shkencës

©Shutterstock

Për shkak të varësisë digjitale, në ditët e sotme, shumë publikime janë aq të ekzagjeruara saqë është e pamundur të mos na ndikojnë, duke na bërë të ndjehemi inferiorë, dhe mbrapa të tjerëve me jetën që kemi, e për rrjedhojë duke na shtyrë kështu, me dashje apo padashje në humbje të humorit, apo rënie të tij.

Nëse po, do të jeni të interesuar të dini se ka disa ushqime që mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më të lumtur.

Ka një sërë ushqimesh që mund t’ju ngrenë humorin. Kjo është për shkak të përbërjeve fitokimike brenda tyre. Për këtë arsye, do ta keni të dobishme t’i përfshini ato në dietën tuaj.

Në fakt, disponimi juaj ka të bëjë shumë me dietën tuaj dhe stilin e jetesës. Për shembull, një ndryshim i mikrobiotës suaj të zorrëve mund të gjenerojë një rrezik më të madh të zhvillimit të depresionit dhe ankthit. Për këtë arsye, është thelbësore të kujdeseni për bakteret që jetojnë në zorrën tuaj.

Kosi ju ngre humorin

I pari në listën tonë të ushqimeve për t’ju ngritur humorin është kosi. Ky ushqim përmban baktere probiotike. Në fakt, një studim i botuar në revistën Nutrients deklaroi se probiotikët janë në gjendje të përmirësojnë shëndetin mendor. Ato mund të përdoren ose si masë parandaluese ose si trajtim.

Shumica e ekspertëve të ushqyerjes rekomandojnë marrjen e rregullt të ushqimeve të fermentuara. Në fakt, pothuajse të gjitha ato përmbajnë baktere të dobishme që ndihmojnë në rritjen e densitetit dhe diversitetit të mikrobiotës. Përveç kësaj, duhet të siguroni praninë e fibrave adekuate në dietën tuaj pasi kjo lejon rritjen e këtyre mikroorganizmave.

Çokollata përmirëson shëndetin tuaj mendor

Në supermarket, do të gjeni një sasi të madhe të çokollatës me cilësi ushqyese shumë të ulët. Sidoqoftë, çokollata që përmban nivele të larta të kakaos mund të ketë një efekt pozitiv në shëndetin tuaj. Kjo për shkak se përmban antioksidantë. Këto janë të afta të neutralizojnë formimin e radikaleve të lira.

Në të vërtetë, ky ushqim është i aftë të përmirësojë disponimin tuaj. Kjo është për shkak të efektit të saj në sintezën tuaj të serotoninës. Megjithatë, për të marrë përfitimet e çokollatës, duhet ta përfshini atë në një dietë të ekuilibruar dhe të larmishme.

Arrat ju ngrenë humorin

Arrat përmbajnë një aminoacid të quajtur triptofan në sasi të konsiderueshme. Ky element vepron si një pararendës i serotoninës. Ky është një nga neurotransmetuesit e përfshirë në rregullimin e humorit tuaj. Për më tepër, konsumimi i rregullt i arrave përmirëson cilësinë e gjumit dhe të pushimit tuaj.

Në përgjithësi, pothuajse të gjithë ekspertët rekomandojnë përfshirjen e arrave në dietën tuaj. Sidoqoftë, duhet të moderoni konsumin tuaj të tyre. Kjo sepse ato janë ushqime me një densitet të lartë të energjisë. Në fakt, nëse hahen me tepricë, mund të përjetoni një çekuilibër energjie. Kjo mund të çojë në një rritje të peshës.

Specat lehtësojnë dhimbjet

Mekanizmat inflamatorë të trupit, në shumë raste, janë përgjegjës për shqetësimet emocionale. Për këtë arsye, përfshirja e ushqimeve me veti anti-inflamatore shpesh mund të jetë një zgjidhje e mirë për këto lloj problemesh shëndetësore.

Specat djegës përmbajnë një substancë që është në gjendje të ushtrojë këtë efekt. Ajo quhet kapsaicinë. Kjo është ajo që i jep aromën e tyre karakteristike djegëse. Ajo gjithashtu shkakton një lloj të caktuar analgjezie. Kjo është arsyeja pse ekspertët ndonjëherë rekomandojnë përfshirjen e tyre në dietë për të përmirësuar menaxhimin e dhimbjeve të forta.

Salmoni përmirëson shëndetin tuaj mendor

Të gjithë peshqit blu shquhen për profilin e tyre të lipideve. Në fakt, ato përmbajnë acide yndyrore nga seria Omega-3. Këto janë komponime që janë të nevojshme për të garantuar zhvillimin dhe funksionimin e duhur të trurit tuaj.

Përveç kësaj, salmoni ka një efekt të rëndësishëm anti-inflamator. Prandaj, mund të ndihmojë në parandalimin e episodeve të stresit dhe ankthit.

Shtoni përbërës që përmirësojnë humorin në dietën tuaj

Përveç kësaj, mos harroni se duhet të promovoni edhe zakone të tjera të shëndetshme për të shmangur çdo ndryshim emocional që mund të ndikojë në shëndetin tuaj. Për shembull, është e domosdoshme që të ushtroheni çdo ditë, të flini të paktën 7 orë çdo natë dhe të kultivoni marrëdhënie të shëndetshme.