8 Këshillat e Një Dekoruese me Famë për ta Zbukuruar Shtëpinë pa e Rinovuar

©usacasa/instagram

Në fund të një dite të lodhshme në punë, ajo që veçanërisht duam është të krijojmë një fole komode për të pushuar.

Sigurisht që mund t’i drejtoheni një profesionisti për të krijuar një ambient të bukur, elegant dhe “të ngrohtë”, por jemi të sigurt që me këshillën e Deborah Needleman, autores së librit Home Sweet Home, do të jeni të lumtur ta trajtoni vetë këtë çështje.

Ne i duam ndryshimet e këndshme. Veçanërisht për ju, ne kemi zgjedhur 8 këshilla që do ta kthejnë shtëpinë tuaj në vendin më të këndshëm në botë.

Hiqni mobiljet nga muret

 

View this post on Instagram

 

A post shared by casafix USA (@casafix_usa)

Shumë njerëz bëjnë gabim duke rregulluar mobiljet përgjatë mureve dhe përreth dhomës. Lëvizni objekte të mëdha (divan, kolltuqe) në mes të dhomës – kjo jo vetëm që do të krijojë kushte për komunikim, por gjithashtu do të bëjë vend për gjëra të tjera, për shembull, për një raft me libra, lule ose një tryezë me lojëra. Është gjithashtu një teknikë e shkëlqyeshme që zgjeron hapësirën.

Mos blini komplete mobiljesh

 

View this post on Instagram

 

A post shared by MOD•ish Mind (@modish_mind)

Mobiljet nuk duhet të kombinohen në mënyrë të përsosur me njëra-tjetrën: një kolltuk nuk duhet të jetë i njëjtë me një divan, ashtu si një tryezë mund të jetë ndryshe nga karriget. Mos ngurroni të eksperimentoni, provoni të luani me ngjyrat dhe materialin. Përshtatja e përsosur do të thotë mungesë e personalitetit, mos lejoni që kjo të ndodhë.

Imtësojeni simetrinë e përsosur të ambientit të brendshëm

© life__lover / instagram , © madisonstudio.ru/instagram

Shumë sende të brendshme (kolltuqe, llamba dhe tavolina anësore) duken mirë në çifte. Për shembull, karriget mund të rregullohen në mënyrë që ato të “përballen me njëra-tjetrën”. Kjo do t’i japë dhomës një ndjenjë harmonie dhe integriteti.

Por është e rëndësishme të mos rrëmbeheni shumë nga simetria, përndryshe dhoma mund të bëhet e mërzitshme dhe e ftohtë. Për të shmangur këtë, mjafton të shtoni një karrige të vetme me një stil ose formë të ndryshme në brendësi.

Mos kini frikë nga ri-rregullimet në shtëpi

Rregullimi i banesës shpesh ndihmon që gjërat e vjetra të marrin një pamje krejt tjetër. Dhe për një humor të mirë, një ndryshim i peizazhit është i rëndësishëm. Nëse po planifikoni të blini mobilje të reja, atëherë, para se të drejtoheni në dyqan, duhet të hartoni një plan mobiljesh. Kjo do ta bëjë shumë më të lehtë për ju të kuptoni se çfarë dëshironi saktësisht dhe nëse i përshtatet shtëpisë tuaj.

Ndriçoni hapësirën

© ukai.eu/instagram , © pleas.hold.on / instagram

Karriget, stolat ose kolltuqet me këmbë të holla mund të lehtësojnë një rregullim të arredimit që përndryshe mund të duket tepër statik. Kjo teknikë gjithashtu zgjerohet vizualisht dhe shton më shumë “ajër” në hapësirën e banesës.

Mos e lini pas dore rëndësinë e ndriçimit

Drita e butë e duhur mund të transformojë çdo hapësirë – duke shtuar personalitetin dhe stilin. Përhapni pajisjet në të gjithë dhomën për të shmangur qoshet e errëta. Përdorni gjithçka: llambadarë, shandanë, drita raftesh, llamba tavoline. Opsionet më të favorshme janë shandanët me një abazhur, llambat e tryezës në formën e një vazoje ose një llambë e bërë nga vetë ju.

Një llambë është një mënyrë e shkëlqyeshme për të dekoruar një tryezë ose një zonë në një dhomë të gjallë. Mund të jetë gjithashtu një pikënisje për dekorimin e një dhome. Vendosni disa llamba dhe përshtatni pjesën tjetër të elementeve të arredimit me to.

Është gjithashtu shumë e rëndësishme se nga vjen ndriçimi: gjithçka varet nga preferencat tuaja dhe karakteristikat e dhomës.

Duhet të ketë hapësirë në korridor

© fionadukeinteriors / instagram , © funkis_tine / instagram

Banesa jonë fillon nga korridori. Kjo është dhoma më funksionale në të cilën ruhen shumë gjëra. Kështu që të mos kthehet në një magazinë pasi vlen të kujdeseni për vendet e veçanta të magazinimit. Këto mund të jenë kuti, rafte, shporta, grepa, tabaka dhe gota.

Të gjithë ato janë perfekte për të ruajtur një shumëllojshmëri gjërash të vogla: çelësa, syze, furça këpucësh. Me ta, hijeshia dhe rregullësia e shtëpisë në dhomë janë të garantuara për ju.

Krijoni një zinxhir ngjyrash në të gjitha dhomat

© mobel_expo / instagram , © foto_na_holste_altiorprint1 / instagram

Nëse një nga dhomat tuaja ka letër-muri të gjelbër, vendosni disa sende me të njëjtën hije në një dhomë tjetër (për shembull: mobilje, llambë, vazo ose batanije). Kjo teknikë do t’ju lejojë të kombinoni të gjitha dhomat në apartament, dhe ato do të duken si një tërësi e vetme.

Shtoni jastëkë dekorativë

© alaa.alsaabri / instagram , © homedepotdesign / instagram

Ndoshta elementi më i rëndësishëm për krijimin e komoditetit në një apartament janë jastëkët. Ato mund të vendosen në kolltuqe ose në dysheme, në divan, në varësi të formës dhe madhësisë. Jastëkët e butë duhet të jenë të tillë që të jetë e këndshme të mbështetesh mbi to.

Mos blini jastëk të fortë dhe të rëndë – ato mund të prishin hijeshinë e çdo dhome të gjallë. Përdorni një rregull të thjeshtë: nëse dhoma ka një divan ose një kolltuk, ato duhet të kenë jastëk.