8 Veprime të Vogla që e Shpejtojnë Humbjes e Peshës

©depositphotos

Humbja e peshës shpesh është një proces i ngadaltë, prandaj dëshirojmë të ekzistonte një mënyrë për t’i shpejtuar gjërat pak.

Epo, ju njerëz që mbajnë dietë, gëzohuni, sepse ka shumë mënyra indirekte për të djegur më shumë kalori, për të larguar oreksin tuaj dhe për të përmirësuar tonin e muskujve tuaj.

Ne mblodhëm disa këshilla dhe truke të vogla për humbjen e duhur të peshës dhe jemi të lumtur t’i ndajmë ato me ju.

Ndizni një qiri

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Imagjinoni një qiri me aromë vanilje. Tingëllon e ëmbël, apo jo? Vanilja është e famshme si një aromë në akullore dhe për pjekje, gjëra që vështirë se lidhen me humbjen e peshës. Por siç rezulton, kur kalojmë shumë kohë rreth një arome të këndshme, ajo na ndërpret oreksin.

Vanilja në mënyrë specifike vret dëshirën për ëmbëlsira, veçanërisht çokollatë. Pra, mbushja e shtëpisë tuaj me aromën e vaniljes është një mënyrë e mirë për të mbajtur larg ëmbëlsirat.

Hani fruta dhe perime të pa qëruara

© depositphotos.com

Nuk ka dyshim se ngrënia e frutave dhe perimeve bën mrekulli për shëndetin tuaj. Por ato janë edhe më të dobishme kur konsumohen me gjithë lëkurë. Lëkurat janë të pasura me antioksidantë dhe fibra, të cilat ndihmojnë në uljen e urisë dhe ju mbajnë të ngopur për më gjatë. Bakteret e mira që jetojnë në mikroflorën e stomakut tonë ushqehen gjithashtu me fibra dhe prodhojnë acide yndyrore, duke rritur ndjenjat e ngopjes.

Dhe si një bonus, ngrënia e lëkurës mund të ndihmojë në parandalimin e disa sëmundjeve të këqija, si kanceri dhe Alzheimeri.

Vendosni një pasqyrë aty ku hani

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Duke parë veten duke ngrënë ndikon në mënyrë dramatike sa hamë, tregon një studim. Ky studim përfshiu 185 studentë, gjysma po hanin tortë me çokollatë, gjysma tjetër një sallatë frutash. Studentët që duhej të hanin tortë para pasqyrës nuk e shijuan aspak, ndryshe nga studentët që hanin sallatë. Me sa duket, ne nuk e pëlqejmë imazhin vizual të ngrënies së tepërt ose të ngrënies jo të shëndetshme, kështu që në këtë mënyrë ka më pak gjasa të kënaqemi me të tilla ushqime jo të shëndetshme.

Drejtohuni

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Ka shumë arsye të mira për të përmirësuar qëndrimin tuaj. Kjo ju bën të dukeni më të dobët dhe më të gjatë, dhe gjithashtu forcon muskujt e barkut. Kjo mund t’ju ndihmojë të përmirësoni nivelet e energjisë tuaj dhe të heqni qafe lodhjen e shkaktuar nga dieta.

Pra, nëse e bëni zakon, do të punoni në muskujt tuaj të barkut ndërsa jeni ulur dhe në këmbë – vazhdimisht dhe pa mundim!

Nervozizmi

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Trokitje, ritëm, lëvizje, zhvendosje dhe lëkundje – të gjitha këto lëvizje shtesë gjatë gjithë ditës ju bëjnë vetëm të shpenzoni më shumë energji dhe të digjni më shumë kalori. Duke arritur deri në një sasi të konsiderueshme – midis 100 dhe 800 kalori. Pra, mos e mendoni si një tik, por si një ushtrim i vogël spontan.

Merrni vitaminë D

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Vitamina D jo vetëm që ndihmon për të mbështetur sistemin tuaj imunitar dhe për të forcuar kockat dhe dhëmbët tuaj, por gjithashtu ndikon në dhjamin e trupit tuaj.

Pavarësisht nëse shtyp formimin dhe grumbullimin e qelizave dhjamore ose prodhon serotoninë që ndihmon për të kontrolluar oreksin, vitamina D e kryen punën. Pra, përpiquni të shikoni më shumë për vezë, kërpudha dhe peshq që janë të pasur me këtë vitaminë.

Vishni stileto

Besojeni ose jo, veshja e takave të larta u jep këmbëve dhe shtyllës kurrizore një “ditë pune” të plotë. Stilettos kërkojnë që ju të mbani qëndrimin tuaj drejt (kjo në vetvete është një ushtrim!) dhe të ndihmojë në formësimin e muskujve të pulpës, duke përmirësuar tonin dhe forcën e tyre.

Pra, veprimi i thjeshtë i të ecurit në këto ka pjesën e duhur të djegies së kalorive ditore. Thënë këto, kini kujdes për rreziqet shëndetësore që vijnë nga veshja e vazhdueshme e takave të larta.

Hani më shumë erëza

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ushqimi pikant mund të jetë një ndihmë e madhe në uljen e oreksit dhe rritjen e shpenzimeve të energjisë. Për shembull, piperi i zi parandalon formimin e qelizave dhjamore, xhenxhefili dhe kanella kontrollojnë nivelet e sheqerit në gjak, shafran i Indisë djeg yndyrën, dhe speci i kajenës nxit metabolizmin tuaj. Dhe le të mos përmendim as aromat mahnitëse që ato sjellin në ushqimin tuaj!