9 Gabime që Nuk Duhet t’i Bëni Nëse Vishni Pantallona me Bel të Lartë

© Engin Akyurt / Pixabay.com, © Engin Akyurt / Pixabay.com

Ju mund të keni vënë re se në modë, gjithçka kthehet përsëri.

Sot, ne mund të shohim se tendencat nga vitet ’80 dhe ’90 janë kthyer në stil. Disa personalitete dhe të famshëm vënë bast për pamjet retro, duke i ndarë ato në rrjetet e tyre sociale ose në tapetin e kuq.

Një nga artikujt e veshjeve që është rikthyer në modë janë pantallonat me bel të lartë. Ky stil ndihmon në theksimin e siluetës dhe zgjatjen e këmbëve. Por ne duhet të marrim parasysh prerjen dhe lartësinë e tyre kur i kombinojmë me të tjera veshje.

Ne krijuam një listë me disa nga gabimet më të zakonshme që bëjmë kur veshim pantallona të këtij lloji. Përveç kësaj, ne do të ndajmë disa këshilla që do t’ju ndihmojnë të përfitoni sa më shumë prej tyre, sipas stilit dhe figurës suaj.

Vishni rroba më të shkurtra në krye.

© David Hurley / Unsplash.com

Mënyra ideale për të veshur këtë veshje është të shfaqni belin. Veshjet e shkurtra kombinohen mirë me pantallona me bel të lartë sepse ato ju lejojnë të shfaqni belin tuaj. Mos e fshihni me rroba të gjata ose të gjera. Zgjidhni bluza që janë pak mbi vithe.

Kombinojini ato me triko.

© Karl Joshua Bernal / Unsplash.com

Ju gjithashtu mund të vishni pulovra të shkurtra me mëngë të shkurtra ose të gjata, në varësi të stilit që ju pëlqen më shumë.

Lidhni bluzat tuaja.

© Brooke Cagle / Unsplash.com, © Brooke Cagle / Unsplash.com

Nëse doni të vishni një T-shirt me përmasa të mëdha, lidhni një nyjë në bel. Kjo mund të jetë në pjesën e përparme ose të pasme. Nëse është një bluzë e gjatë mbylleni atë deri në kopsën e parë të pantallonave dhe ktheni 2 anët e veshjes për t’i lidhur ato.

Futni veshjen e sipërme në pantallona.

© Diana Jefimova / Pexels.com

Nëse kombinoni pamjen tuaj me veshje të gjata ose të mëdha, sigurohuni që t’i futni në pantallona. Mund të futni këmishën ose bluzën në tërësinë e saj, ose vetëm pjesën e përparme të këmishës për të ekspozuar kopsën e parë të pantallonave ose rripin e belit.

Shtoni shtresa në veshjen tuaj.

Një mënyrë për të shfaqur siluetën tuaj ndërsa vishni pantallona me bel të lartë është të krijoni shtresa për të theksuar figurën tuaj. Ju mund të shtoni jelekë, pallto dhe xhaketa në veshjen tuaj, por sigurohuni që ato të brendshmet të jenë të shkurtra ose futini në pantallona.

Zgjidhni madhësinë e duhur.

© Khalid Boutchich / Unsplash.com, © Omoda.nl / Unsplash.com

Pantallonat shumë të ngushta ose shumë të vogla nuk do ta kënaqin figurën tuaj, dhe nëse duken shumë të mëdha, do të shtojnë një masë të panevojshme në siluetën tuaj. Sigurohuni që ju përshtaten dhe merrni parasysh vijat kur i kombinoni me aksesorë të tjerë.

Tregoni këpucët tuaja.

© Engin Akyurt / Pixabay.com, © Engin Akyurt / Pixabay.com

Pantallonat me bel të lartë shkojnë shumë me taka të larta, pasi ato do të arrijnë efektin e zgjatjes së këmbëve tuaja. Sigurohuni që vija e qepjes të mos fshehë këpucët tuaja.

© Apostolos Vamvouras / Unsplash.com

Nëse dëshironi një pamje të rastësishme, mund të vishni xhinse dhe të palosni fundet e qepjeve. Zgjidhni modele që nuk janë shumë të ngushta në mënyrë që t’i arrini në lartësinë që dëshironi.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Heidi Klum (@heidiklum)


Nëse kombinoni veshjen tuaj me atlete, zgjidhni pantallona me prerje të drejtë.

Zgjidhni pëlhura të lehta.

© evalongoria / instagram, © evalongoria / instagram

Ndoshta ne nuk guxojmë të veshim pantallona që arrijnë në belin tonë sepse mendojmë se do të jenë shumë të ngushta dhe të pakëndshme, por kur të zgjidhni, zgjidhni ato të pëlhurave të lehta dhe të lirshme sipas figurës suaj.

Theksoni belin tuaj me një rrip ose rripa elastikë.

© Mateus Campos Felipe / Unsplash.com

Mbajtja e një rripi në bel krijon një efekt vizual të ndarjes së trupit tuaj në gjysmë. Zgjidhni një në të njëjtën ngjyrë si veshjet që shoqëron për të stilizuar dhe zgjatur siluetën tuaj.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by America Ferrera (@americaferrera)


Ju gjithashtu mund të arrini të njëjtin efekt me të njëjtin lloj pantallonash që kanë një rrip elastik.