9 Këshilla Moderne që Përmirësojnë Nivelin e Rehatisë Tonë sa Hap e Mbyll Sytë

© depositphotos , © depositphotos

Pranojeni, sa shpesh i keni thënë vetes “jam shumë e zënë”, “nuk kam kohë”, “nuk kam kohë për asgjë”?

Në të vërtetë, dihet se bota moderne shpesh bëhet një platformë për një garë të pafund, dhe nxitimi i vazhdueshëm është sinonim i suksesit.

Por atëherë kur edhe atyre më aktivëve u mbetet pak energji, ia vlen të mendoni për faktin se relaksimi dhe pushimi nuk është turp. Më mirë akoma, mendohuni para se lodhja t’ju sfilisë në mënyrë që të mos ngriheni dot më.

Ne kujdesemi për lexuesit tanë dhe kjo është arsyeja pse zbuluam gjithçka në lidhje me disa hapa specifikë të një ritmi më të ngadaltë të jetesës, domethënë një mënyrë jetese të ngadaltë (dhe disa drejtime të saj), në mënyrë që të ngadalësojmë dhe të dashurohemi me jetën përsëri.

Mësoni të relaksoheni. Me të vërtetë.

© Valerii_Honcharuk / depositphotos , © depositphotos

Në kohën tonë, është pothuajse e pamundur të imagjinohet një person i cili, me vullnetin e tij të lirë, e lë telefonin e tij celular mënjanë. Dhe nëse në punë dhe punët e përditshme ai ndihmon për të zgjidhur me shpejtësi çdo çështje, atëherë shikimi i lajmeve gjatë pushimit vetëm ndërhyn në relaksimin e vërtetë.

Mund të provoni të paktën një orë në ditë, gjatë një pauze nga të gjitha bizneset, të mos kontrolloni rrjetet sociale me lajme dhe të mos i përgjigjeni mesazheve, por thjesht të ecni. Të paktën përreth shtëpisë. Ose shtrihuni në vaskë, ose çfarëdo që ju pëlqen. Nuk ke orë të lira? Atëherë vendos mënjanë 30 minuta. Jo 30? Gjeni 10. Në fund të fundit, me siguri do të gjenden 10 minuta, ne jemi të sigurt.

 • Në një farë mënyre, për 10 ditë të tëra, pushova në një vend ku ishte e ndaluar të përdorej celulari. Dita e parë ishte ferr. Më ka marrë malli për internetin dhe muzikën. Por pas kësaj, papritmas u zura nga mendimi se sa shumë kohë kisha! Dhe kur mora telefonin, pashë se askush, përveç prindërve dhe motrës sime, nuk më kishte shkruar. Kështu që unë zbulova se kush kujdeset vërtet për mua. Ishte e gjitha një përvojë e mahnitshme. © Dhananjay Singh / Quora

Dhe mos bëni asgjë. Fare.

© depositphotos

Ne e vështirësojmë vetë jetën tonë. Provoni të shkëputeni sa më shumë për 5 minuta. Mos lini vetëm telefonin tuaj mënjanë, por gjithashtu mos mendoni se çfarë tha një koleg ose nëse në shtëpi ka mbaruar buka. Detyra për të fikur çdo mendim është në të vërtetë mjaft e vështirë, dhe 5 minuta mund të duken si një përjetësi. Por efekti i aktiviteteve të tilla është shumë pozitiv. Dhe me kalimin e kohës, nëse dëshironi, mund të filloni të meditoni.

 • Vuaj nga sulmet e panikut herë pas here. Është shumë e vështirë të jetosh dhe flasësh me njerëz në momente të tilla. Gjithçka është e keqe, ah-ah! Por ditën tjetër lexova një artikull mbi meditimin, vendosa ta provoj, në mëngjes dhe në mbrëmje i kushtova 15 minuta mësimit. Dhe kjo ndihmoi! Po, dhe me bollëk: Fillova të ndjehem i qetë, i gëzuar dhe i ekuilibruar mendërisht. © “Heard” / Ideer

Jini në gjendje ta ktheni një rutinë të zakonshme në një ritual të vërtetë

© depositphotos , © pxhere

Çdo ditë ne bëjmë automatikisht një mori të tërë gjërash: lajmë duart, lajmë dhëmbët, rregullojmë shtratin, përgatisim mëngjesin. Dhe e gjithë kjo mund të bëhet shumë e këndshme. Kështu që, mund të zgjidhni sapunin tuaj të preferuar, aroma e të cilit do t’ju gëzojë, ose copat më të rehatshme mikrofibre. Dhe madje edhe koha e qërimit të patateve në muzikë ose një libër audio do të fluturojë pothuajse pa u vënë re.

 • Çdo biznes duhet të fillohet vetëm me humor të mirë. Pra, vendos muzikën tënde të preferuar – dhe le të fillojmë! © Anastasia Kharitonova / TheQuestion

Kushtojini vëmendje çdo gjëje të vogël të këndshme

© depositphotos , © depositphotos

Është e rëndësishme jo vetëm të mos harroni komoditetet e përditshme, por edhe të vëreni me kujdes. Aroma e çajit të mëngjesit, një mace në prehrin tuaj, dielli që vështron në momentin e një pune intensive – të gjitha këto momente ia vlen të shijohen. Dhe atëherë ju mund të rrezikoni edhe t’i buzëqeshni një kalimtari dhe të ndiheni përsëri më mirë nga një buzëqeshje reciproke.

 • Po, lumturia është në gjërat e vogla. Për shembull, ju keni një kavanoz me reçel që mund ta hani kur të doni. Dhe është gjithashtu shumë bukur të marrësh dhe rishikosh episodin e të njëjtit film “Tom dhe Jerry!” © Kingshuk Dey / Quora
 • Është si në filmin “Mirësevini në Zombieland”. Atje, njerëzit po përpiqen të mbijetojnë, por në të njëjtën kohë ata nuk harrojnë të shijojnë çdo moment pozitiv. © Chandan Baba / Quora

Dhe gjithashtu merrni kënaqësi të vërtetë nga ushqimi

Për fillestarët, mund të përpiqeni të ndiqni teknikat për të cilat ne të gjithë kemi dëgjuar qartë më shumë se një herë. Pra, mos merrni një ushqim në të shpejtë, gjatë lëvizjes (dhe përgjithësisht mos u ngutni) dhe mos rrini në kompjuter ose në telefon gjatë një vakti.

Sushi mund të transferohet nga një paketë standarde në atë pjatë shumë të bukur dhe kjo krijon një ndjesi të caktuar. Dhe nëse doni të zhyteni me ngulm në atmosferën e ushqimit të ngadaltë, atëherë, nëse është e mundur, gatuani nga produktet vendase.

 • Sapo pashë aksidentalisht në dyqan një pjate tejet të bukur – me macet e pikturuara që luanin në dëborë. Natyrisht, e bleva atë. Dhe tani edhe sanduiçi më i thjeshtë (po, madje edhe një copë bukë) në këtë pjatë krijon një gjendje shpirtërore dhe përshtypjen se isha në restorantin më të rehatshëm. ©Elena/ Quora

Nëse blini, atëherë blini më të mirat

© depositphotos , © depositphotos

Sot njerëzit tashmë e dinë se sa burime janë shpenzuar për prodhimin e vetëm një bluze. Dhe për këtë arsye, gjithnjë e më shumë njerëz duan të zgjedhin vetëm gjëra të veçanta me të cilat dashuroheni, si dhe mjaft universale, që nuk i nënshtrohen të ashtuquajturës modë të shpejtë. Dhe që, për më tepër, nuk do të duhet të hidhet pas rreth larjes së tretë.

Kështu, mund të përpiqeni të kaloni nga sasia në cilësi – të blini një gjë, por solide që do të jetë e rëndësishme për një kohë të gjatë. Kjo do të krijojë një gardërobë që mund të vishet me dashuri për një kohë mjaft të gjatë.

 • Koncepti i “modës së shpejtë” i shtyn njerëzit të blejnë rroba që ata do të veshin për një kohë shumë të shkurtër, ose ata do të veshin vetëm një herë (ose madje kurrë, për shembull, kur blini diçka që nuk ju nevojitet, vetëm sepse është e lirë). Në të kundërt, moda e ngadaltë është blerja e veshjeve të përshtatura mirë, e cila duhet parë si një investim. © Marta Rod /Quora

Dhe sigurisht, mos harroni për zbavitjet.

© depositphotos , © prykhodov / depositphotos

Aktualisht, konsumi i vetëdijshëm nuk është më vetëm një trend, por praktikisht normë. Dhe përveç zvogëlimit të numrit të blerjeve, ju gjithashtu mund të minimizoni gjithçka që është grumbulluar në apartament gjatë viteve.

Meqë ra fjala, jo vetëm në apartament, por në këtë mënyrë ju gjithashtu mund të pastroni hapësirën tuaj të informacionit. Për shembull, çregjistrohuni nga shumë posta reklamuese dhe hiqni aplikacionet e panevojshme në smartphone-in tuaj. Ju gjithashtu mund të analizoni rrethin tuaj të të njohurve dhe të anashkaloni ato marrëdhënie që, në vend të gëzimit, sjellin vetëm ankth dhe parehati.

 • Këshilla ime është që të filloni me një artikull tashmë të padobishëm ose të prishur. Heqja qafe e tij, do të fillojë procesin. Për shembull, unë kam hedhur tashmë një duzinë gjërash, dhe si një bonus, gjeta shkrimet e djalit tim nga vitet 1980 dhe i shita ato (me lejen e tij, natyrisht) për 150 dollarë. © Barrie Levine / Quora

Mendoni për përparësitë tuaja të kujdesit personal

© deposithotos , © depositphotos

Jo shumë kohë më parë, na dukej se ndryshimet rrënjësore në pamje, të arritura përmes të gjitha llojeve të operacioneve plastike ose procedurave jo të shëndetshme (për shembull, solari), ishin të njohura për ne. Si rezultat, lindi lëvizja e ngadaltë e bukurisë – një filozofi e vërtetë e jetës, e cila sugjeron që të mos ndiqet me një rezultat i shpejtë (rezultat i të gjitha llojeve të “injeksioneve të bukurisë” dhe procedurave të ngjashme), por në vend të kësaj të përqendrohesh në rregullore natyrore dhe në kujdesin për veten me cilësi të lartë … Merrni kohën tuaj

 • Për mua, kujdesi për veten është një ritual i tërë. Duket se rutina e zakonshme gjithmonë bëhet një arsye për të përkëdhelur veten. © NorthernLass10 / Reddit
 • Po, edhe unë e dua këtë lumturinë time të vogël: maskë fytyre, banjë dhe qirinj. © PattiPieRoti / Reddit

Dhe zgjidhni vetëm aktivitetin tuaj të preferuar fizik

© pxhere , © vojtechvlk / depositphotos

Parimi i ngadalësimit nuk do të thotë aspak se nga të gjitha llojeve të aktivitetit, vetëm yoga në agim ka mbetur për ne. Në fakt, edhe palestra, edhe boksi përshtaten në mënyrë të përsosur në këtë koncept – megjithëse me një kusht. Ju duhet ta bëni atë jo për shfaqje dhe jo “sepse është e nevojshme”, por sepse ju sjell kënaqësi të vërtetë. Përndryshe, gjithçka do të jetë vetëm një humbje kohe dhe parash.

 • I urrej të gjitha këto sporte me gjithë zemër. Sinqerisht u përpoqa të bëja sporte në mënyrë që të humb peshë, të jem elegante, por e gjitha për mua ishte vetëm dhimbje dhe vuajtje. Por pastaj takova dashurinë e jetës sime – vallëzimin. Fjalët nuk janë të mjaftueshme për të përshkruar të gjithë kënaqësinë, lumturinë dhe mënyrën se si pas kurseve unë shkëlqej më shumë se çdo dritë. Dhe po, gjithashtu kam humbur peshë. ©Alessia/ Quora