9 Këshilla që të Mos Dukesh me Ekonomi të Dobët, edhe Kur Harxhon për Veshjet

©depositphotos

Çdo vajzë dëshiron të duket në modë. Disa njerëz fillojnë të blejnë pa i zgjedhur fare rrobat më të shtrenjta, duke krijuar atë bindjen e gabuar se kostoja e lartë është e barabartë me stilin.

Të tjerat përpiqen të ndjekin këshillat specifike të veshjeve të promovuara nga guru-të e modës pa marrë parasysh llojin e trupit dhe preferencat e tyre personale.

Por ia vlen ta themi përsëri se thjesht nuk ekziston diçka e tillë si këshilla universale të modës. Kjo është arsyeja pse gjëja më optimale për të bërë nëse jeni duke kërkuar një pamje tërheqëse është të merrni parasysh tiparet tuaja dhe të përdorni sekretet më funksionale që janë të zbatueshme për sende dhe stile të ndryshme të veshjeve për ty.

Në këtë artikull, ne kemi mblodhi ato që do t’ju ndihmojnë të dukeni të respektueshme, të hijshme dhe të shtrenjta pa shpenzuar shumë para.

Bëjeni zakon të ndryshoni aksesorët dhe butonat e veshjeve

© VitalikRadko / Depositphotos, © Denisfilm / Depositphotos, © VitalikRadko / Depositphotos

Aksesorët e shëmtuar në rroba mund të prishin një pamje të tërë, edhe nëse coha e veshjes është e një cilësie të lartë dhe e prerë bukur. Por kjo nuk do të thotë që ju duhet të refuzoni ta blini atë. Gjetja e një aksesori veshjeje që përshtatet në mënyrë të përsosur me trupin tuaj ndonjëherë është shumë më e vështirë sesa të ndryshoni butonat e diskutueshëm ose të konsumuar. Mos u tregoni dembele dhe dilni për të gjetur një alternativë më të përshtatshme në një dyqan qepjeje – do të habiteni se sa mund të ndryshojë pamja e rrobave tuaja për shkak të detajeve në dukje të vogla.

Shikoni nga afër nuancat komplekse

©depositphotos

Hijet e ndryshme të ngjyrave ndikojnë shumë në perceptimin e sendit të dhënë të veshjes. Ju mund ta shihni këtë dallim ndërsa krahasoni një ngjyrë të gjelbër të zakonshme dhe një ngjyrë jeshile neoni, për shembull. Por ka edhe nuanca më delikate. Në foton më sipër, ju mund të shihni se si grija në të djathtë duket shumë më fisnike kur krahasohet me versionin tjetër të zbehtë. Hije të tilla konsiderohen komplekse pasi ato përmbajnë një përzierje të konsiderueshme njëngjyrëshe. Në këtë rast, përzierja e ngjyrave përbëhet nga hije të bardha, gri dhe të zeza.

Kushtoju vëmendje të veçantë pëlhurave

© NeydtStock / Depositphotos

Bluza të holla, të thurura, tepër të ngushta, të cilat theksojnë çdo pulovër palosëse, prej pelushi, që duken të fryra me fije të spikatur, dhe xhupa me rrjetë – të gjitha këto artikuj veshjesh mund të duken të përshtatshme në situata të caktuara. Por në shumicën e rasteve, këto sende janë ende inferiore ndaj kardigjanëve me pamje të ngjashme të bëra prej pëlhure të rëndë dhe me teksturë. Ato duken më shumë si një shenjë e statusit, edhe pa detaje të panevojshme të luksit për sa i përket dekorit, stilit ose ngjyrës.

Harroji veshjet e rreme të stilistëve

© Erik Mclean / Pexels, © Thought Catalog / Unsplash

Një çantë cilësore e përshtatshme për buxhetin nga një prodhues pa një emër të njohur do të shtojë shumë e më shumë klas në një vështrim sesa një çantë false Gucci ose Michael Kors me fije të spikatura, prerje të shtrembër dhe një logo të keqe. Është më mirë të mos ndjekësh tendencat. Është shumë më e mençur të marrësh parasysh këto detaje dhe të blesh rroba në modë në tregun masiv sesa të ndjekësh verbërisht një pjesë të rrobave të një krijuesi, madje duke mos i kushtuar vëmendje faktit që ke një falsifikim në duart e tua që është jashtëzakonisht i dukshëm.

Kushtojini vëmendje të brendshmeve të duhura

© paulvinten / Depositphotos

Supozohet se të brëndshmet luajnë një rol dytësor kur bëhet fjalë për krijimin e siluetit të përsosur. Kjo është arsyeja pse ne kemi dëgjuar më shumë për rëndësinë e zgjedhjes së sutjenave të duhura. Sidoqoftë, kjo qasje është thelbësisht e gabuar, sepse formimi i harqeve gjithashtu varet nga zgjedhja e saktë e mbathjeve. Zgjedhja më e dobishme në këtë çështje janë të brëndshme culotte e bërë nga mikrofibra. Ndërtimi i tyre garanton fiksimin e fundeve, ngritjen e mirë të vitheve dhe në përgjithësi, forma e tyre fiziologjike i bën ata opsionin më të rehatshëm për t’u veshur.

Mos ndiqni vetem gjërat firmato

© Tamara Bellis / Unsplash, © Utopia By Cho / Unsplash

Ndjekja e përjetshme e veshjeve dhe cohave të veçanta jo vetëm që çon në mënyrë të pashmangshme në rrëmujën e dollapit me rroba që nuk janë absolutisht të përputhshme me njëra-tjetrën, por gjithashtu privon plotësisht një person nga ndjesia e të paturit stilit të tyre. Vlen të kujtohet se moda nuk është gjithmonë racionale. Fakti është, edhe nëse ofron diçka të re herë pas here, nuk do të thotë që duhet t’i provoni të gjitha këto trende mbi veten tuaj. Kombinimet e pjesëve bazike, të zgjedhura sipas stilit dhe llojit tuaj të trupit, do të duken gjithmonë shumë më mirë sesa një pamje e krijuar në përputhje me ligjet e shfaqjeve të modës që nuk marrin parasysh personalitetin tuaj.

Zgjidhni aksesorë kontrastues

© Đoàn Tiến Hải / Unsplash, © Đoàn Tiến Hải / Unsplash

Një pamje njëngjyrëshe sigurisht që duket elegante, por edhe aksesorët duhet të bien në sy kur doni këtë lloj pamje. Në fund, kur këto pjesë bashkohen me rrobat dhe humbasin në to, aksesorët pushojnë së përmbushuri funksionin e tyre kryesor, që është theksimi dhe hollimi i pamjes, duke i dhënë asaj një farë prekje dhe karakteri personal. I njëjti rregull vlen për madhësinë – një çantë shumë e vogël nuk shkon mirë me një veshje me shumë shtresa, ashtu si çanta me përmasa të mëdha nuk është e përshtatshme kur vishni rroba minimaliste.

Ndërtojeni veshjen tuaj duke kombinuar gjërat bazike

© Junko Nakase / Unsplash

Në mënyrë që të ndërtoni një gardërobë harmonike, është shumë e rëndësishme të jeni e qartë se cilat sende janë kryesore për ty. Pavarësisht nëse baza juaj janë fundet, pulovrat dhe bluzat, apo xhinset, pulovra dhe çizme, sigurohuni që këto artikuj kryesorë të jenë të cilësisë më të lartë. Pastaj futni gradualisht elementë të rinj që mund të kombinohen lehtësisht me të paktën 2 rroba që keni tashmë. Nëse zgjidhni rroba duke përdorur këtë teknikë për të paktën një fushë të jetës tuaj, sigurisht që do të hyni në këtë modalitet të blerjes së rrobave dhe do të kompletoni pjesën tjetër të veshjeve tuaja.

Shtoni thekse në veshjen tuaj duke përdorur rregullin 2 × 2

© korzeniewski / Depositphotos, © Melody Jacob / Unsplash

Përveç faktit që aksesorët duhet të theksojnë një pamje dhe të mos shkrihen me të, është gjithashtu e rëndësishme të merret parasysh se ato duhet të jenë në harmoni me njëri-tjetrin. Mënyra më e lehtë për të shmangur gabimet ndërsa kombinoni pjesët është të përdorni rregullin “2 × 2”. Funksionon kështu: thekset në një pamje duhet të mbivendosen sipas ngjyrës, strukturës, formës, llojit të metalit, etj.

Fotoja e parë tregon shembullin më të thjeshtë – ngjyra dhe pëlhura e çantës shkon mirë me ngjyrën dhe pëlhurën e rripit, si dhe me futjen prej lëkure në këpucë. Në foton e dytë, skema është më e komplikuar – syzet janë të kombinuara në formë me elementin në rrip, ngjyra e syzeve përputhet me veshjen dhe manikyrën, dhe ngjyra e metalit është e ngjashme me hijen e orës. Pëlhura dhe struktura e kapelës, dukshëm i referohen çantës. Në fund të fundit, të gjithë këta elementë janë të endur në të gjithë veshjen, duke sjellë së bashku të gjithë pamjen.