9 Trende Super Popullore të Dizajnit që Sjellin më Shumë Rrëmujë se sa të Mira

Shutterstock.com, Depositphotos.com, Depositphotos.com

Para se të fillojmë të rinovojmë, ne priremi të mësojmë në lidhje me skemat e ndryshme të dizajnit të brendshëm në internet.

Të gjithëve na pëlqejnë fotografitë e përsosura që tregojnë gjëra të tilla si mure të lehta, zgjidhje të pazakonta të dizajnit dhe modifikime të guximshme, por fatkeqësisht, shumë prej nesh harrojnë që njerëzit në të vërtetë jetojnë në këto apartamente dhe nuk i marrin vetëm vetëm për fotografitë e tyre.

Kështu, mund të jetë e dobishme të mbani mend se ndërsa fasadat e zeza në kuzhinë duken bukur, ato ndoten më shpejt se ngjyrat e tjera.

Ne studiuam shembuj të dizajnit modern dhe zgjodhëm disa zgjidhje që duken mirë në fotografi, por sjellin shumë telashe në jetën e përditshme.

Veshje e lëmuar dhe me shkëlqim në kuzhinë

©unsplash

Elementet e mobiljeve të kuzhinës të bëra prej çeliku të pandryshkshëm me shkëlqim duken perfekte në foto. Shkëlqimi i shkëlqyeshëm i dorezave të frigoriferëve, furrave mikrovalë dhe sendeve të tjera kapin vërtet shikimin tonë. Sidoqoftë, gjithçka është shumë më prozaike në jetën e përditshme, sepse papastërtitë tentojnë të grumbullohen në sipërfaqet metalike jashtëzakonisht shpejt. Sapo të hapni një frigorifer me një dorë të lagur, doreza mbulohet me njolla.

Gjurmët e yndyrës në dorezat dhe anët e furrës me mikrovalë duhet të pastrohen mjaft rregullisht, ndërsa banaku prej çeliku mbulohet me gërvishtje jashtëzakonisht shpejt. Në mënyrë që të lehtësoni procesin e pastrimit, më mirë të zgjidhni mobilje dhe pajisje mat.

Një shtrat paletë

© Depositphotos.com

Nga njëra anë, një shtrat paletë është një opsion elegant, ekologjik dhe i lirë. Mund të bëhet me duart tuaja, duket i pazakontë dhe tërheq vëmendjen, pasi njerëzit dëshirojnë ta bëjnë atë. Sidoqoftë, shtretër të tillë kanë të meta.

Para së gjithash, paletat prej druri të papërpunuara kanë një strukturë poroze dhe tërheqin shumë pluhur. Së dyti, mënyra se si u përdorën këto paleta luan një rol të jashtëzakonshëm pasi ka një shans që ato janë përdorur në punë “të papastra” dhe kështu, mund të infektohen me substanca toksike ose të dëmshme. Në vend të paletave, mund të blini një shtrat të zakonshëm prej druri.

Mbajtëse rrobash në vend të dollapit

©unsplash,©unsplash

Rrjetet sociale janë plot me foto të njerëzve që përdorin një raft të veçantë të hapur për të varur rrobat në vend të një dollapi tipik. Mund të jetë estetikisht i këndshëm, veçanërisht kur rrobat korrespondojnë me brendësinë e dhomës. Sidoqoftë, në jetën reale, një raft i tillë bëhet i çrregullt mjaft shpejt sepse ne i varim rrobat në mënyrë të pasaktë ndërsa jemi në nxitim ose thjesht i vendosim ato mbi varëse rrobash.

Pra, nëse nuk jeni të sigurt nëse do të jeni në gjendje t’i mbani gjërat rregullisht, më mirë të zgjidhni një dollap klasik.

Një projektor në vend të një televizori

© Depositphotos.com

Sendet nga e kaluara, të tilla si disqe vinili dhe kamera Polaroid, vazhdojnë të kthehen në jetën tonë herë pas here. Projektorët aktualisht po fitojnë popullaritet gjithashtu. Ato blihen në vend të aparateve televizive, sepse besohet se me sa duket do të përjetoni ndjenja të tjera ndërsa shikoni filma në projektor. Do ta bëjë dhomën të ndihet edhe më komode.

Sidoqoftë, projektorët kanë një mori disavantazhesh. Para së gjithash, keni nevojë për një ekran të veçantë ose të paktën një mur të lehtë për të. Së dyti, është mjaft e vështirë të shikosh diçka gjatë ditës për shkak të dritës. Kjo do të thotë që do të duhet të blini perde të errësimit. Gjithashtu, është e nevojshme të blini pajisje shtesë për projektorin. Në tërësi, mirëmbajtja dhe shërbimi i tij do të kushtojë më shumë sesa një televizor.

Pjesë mobiljesh të zeza

© Shutterstock.com

Një kuzhinë plotësisht e zezë ose elementë të veçantë në të zezë janë të dukshme dhe të shtrenjta. Sidoqoftë, në jetën e përditshme, copat e zeza sjellin shumë probleme dhe kërkojnë kujdes të veçantë. Për shembull, uji i fortë mund të lërë njolla në mobilje, të cilat pronarët do të duhet të fshijnë me një leckë dhe për një kohë të gjatë.

Gjithashtu, fasadat e zeza (pa marrë parasysh nëse janë mat ose me shkëlqim) mund ta bëjnë dhomën të duket vizualisht “më e rëndë”, veçanërisht në një hapësirë të vogël. Kjo është arsyeja pse nëse keni dyshime nëse duhet të blini një kuzhinë të zezë apo jo, më mirë të zgjidhni hije të lehta.

Oxhaku

© Depositphotos.com

Padyshim, një oxhak është një pikë qendrore në mbrëmjet komode të Krishtlindjeve, siç e kemi parë në filma. Por për fat të keq, realiteti është pak më ndryshe nga fotografia.

Një oxhak ka të meta të shumta. Para së gjithash, një zjarr i hapur është i rrezikshëm. Përveç kësaj, ai kërkon mirëmbajtje, pasi është e nevojshme të pastroni hirin, të përgatitni dru zjarri dhe të monitoroni flakët. Sistemi i ventilimit në shtëpi gjithashtu duhet të mendohet, përndryshe, aroma e djegies së drurit do të përhapet në të gjithë shtëpinë. E fundit por jo më pak e rëndësishmja, një oxhak nuk është një kënaqësi e lirë.

Në vend të opsionit klasik të një oxhaku, ju mund të zgjidhni një mundësi më të përballueshme dhe të sigurt, të quajtur oxhak bio.

Një rubinet i gjatë në kuzhinë

© Depositphotos.com

Shpesh, dizajnerët e brendshëm përpiqen të vendosin mobiljet në një dhomë në mënyrë organike. Ndonjëherë, ata përpiqen të kompensojnë një tas të vogël lavamani me një rubinet të lartë, veçanërisht në apartamente të vogla. Nga njëra anë, është e rehatshme – gjithmonë mund të lani një tenxhere ose një kavanoz të madh. Sidoqoftë, disa pronarë të rubinetave të tilla hasin probleme me ujin që vjen nga rubineti dhe përfundon në të gjitha sipërfaqet përreth.

Uji nga një rubinet i tillë mund të spërkasë gjithçka rreth banakut, dhe nëse është i lirë, në të vërtetë mund të fillojë të prishet për shkak të lagështisë së tepërt. Kjo është arsyeja pse duhet të përpiqeni të “mbroni mesin e artë” kur rinovoni kuzhinën tuaj – zgjidhni një lavaman me një thellësi të moderuar dhe një rubinet me një lartësi optimale.

Muret me tulla

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ndërsa stili i papafingos po bëhet gjithnjë e më i popullarizuar, shumë dizajnerë kanë filluar të përdorin tulla në ambientet e tyre të brendshme. Në pamje të parë, mund të duket se është një zgjidhje ideale sepse tulla është një material i fortë, afatgjatë dhe eko-miqësore.

Por tullat në brendësi kanë gjithashtu nuancat e tyre negative. Para së gjithash, ajo ka një strukturë poroze, e cila mund të kontribuojë në shfaqjen e mykut. Gjithashtu, në sajë të strukturës, një mur i tillë bëhet një magnet për papastërtitë dhe pluhurin. Kjo është arsyeja pse për të shmangur problem të panevojshëm, duhet të kërkoni mundësi më klasike për muret tuaja.

Raftet e hapura pranë sobës dhe lavamanit

© Depositphotos.com

Një trend i viteve të fundit është ruajtja e hapur – e cila është kur artikujt mbahen në rafte në vend të dollapëve të mbyllur. Sidoqoftë, hapësira e hapur nuk është ideja më e mirë për një kuzhinë. Para së gjithash, sipërfaqja grumbullon pluhur, që do të thotë se do të duhet të shpëlani një filxhan sa herë që dëshironi të derdhni pak çaj në të. Së dyti, është më mirë të mos vendosni rafte të hapura pranë sobës, aspiratorit ose lavamanit, të cilat konsiderohen të jenë vendet “më të ndyra” në kuzhinë. Enët dhe raftet vazhdimisht do të mbulohen me yndyrë.

Mund të provoni të instaloni kabinete transparente në vend të rafteve të hapura.