Ja Pse Fillova të Zgjohem në 5:30 dhe Mos e Besoni po Deshët si u Transformua Jeta Ime…

@Depositphotos

Sipas statistikave, mesatarisht njerëzit zgjohen diku ndërmjet orës 6:00 dhe 7:30. Unë nuk kam qenë kurrë një përjashtim nga kjo rutinë e përgjithshme, çohesha në orën 7:45 të mëngjesit, dilja nga shtëpia në ora 8:00 me një tas të madh kafeje në dorë duke ecur.

Pastaj duhej të bëja një udhëtim të gjatë dhe të mërzitshëm, pas të cilit do të mbërrija në zyrën time në orën 9:00.

Pas punës, isha aq e lodhur saqë dëshira ime e vetme ishte të shtrihesha dhe të mos bëja asgjë. Pra, bëja pikërisht këtë – pa palestër, pa vetë-zhvillim, pa planifikim kreativ, vetëm një mendje të paqartë dhe një ndjenjë të vazhdueshme lodhjeje.

Një ditë vendosa të ndryshoja plotësisht jetën dhe të bëja një eksperiment për një muaj – fillova të zgjohesha në orën 5:30 çdo mëngjes.

Unë jam bërë më produktive

@depositphotos

Njerëzit e suksesshëm ngrihen herët. Kam dëgjuar për këtë kudo që shkova. Steve Jobs zgjohej rreth orës 5:30 dhe kursente kohë të mjaftueshme shtesë për ta nisur mbarë në Apple.

Ka shumë shembuj të tjerë të njohur. Nuk më ndodhi kurrë që unë të mund të isha një prej tyre. Më pëlqente të konsiderohesha si buf nate dhe isha shumë krenar nëse arrija të përfundoja një projekt ose 2 gjatë javës.

Kur fillova eksperimentin, kuptova se mëngjeset ishin koha më produktive e ditës për mua. Tani unë zgjohem me një mendje të kthjelltë, një trup të çlodhur mirë dhe mund të përqendrohem në detyra të rëndësishme dhe të caktoj qëllimet për ditën pasuese menjëherë.

Pastaj kontrolloj emailet e mia dhe Facebook. Unë mund t’i bëj të gjitha këto, ndërsa anëtarët e familjes sime janë ende në shtratin e tyre në gjumë.

Ngritja në ora 5:30 çdo ditë të jep më shumë kohë për të bërë gjëra. Bëj shumë detyra para se të filloj punën në mëngjes, që në kohën kur bie mbrëmja, nuk kam më punë për të bërë dhe mund të kaloj më shumë kohë me familjen time.

Kalimi nga një buf nate në një që zgjohet herët krijoi një nxitje të konsiderueshme për produktivitetin tim dhe jetën time profesionale dhe personale.

Po e shijoj kohën time

E kisha zakon për ta filluar ditën time duke u hedhur nga shtrati, vonë si zakonisht, dhe në nxitim për t’u bërë gati. Por praseprapë, arrija në punë me vonesë. Shkoja në zyrën time, duke u dukur i çrregullt dhe i mërzitur, mezi isha zgjuar dhe isha prapa të gjithë të tjerëve. Kjo sigurisht që nuk është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar ditën.

Tani kam më shumë se 2 orë para se të nisem për punë. Dhe gjatë këtij harku, unë jo vetëm që organizohem, por ndonjëherë mund të kënaqem në një filxhan të nxehtë kafeje ose në leximin e disa faqeve nga libri im i preferuar.

Zgjimi në mëngjes dhe heqja e saj ndjesisë për t’i bërë gjërat me turravrap më lejon të kem një nisje të kthjellët për ditën time dhe të ndjehem shumë më i qetë dhe më i sigurt se më parë.

Kam zhvilluar rutina të reja

@depositphotos

Zhvillimi i zakoneve të reja është thelbësor për përmirësimin tuaj, dhe orët shtesë të mëngjesit janë koha e përkryer për ta bërë atë të ndodhë. Krijimi i ritualit tuaj në mëngjes, si planifikimi i një liste të gjërave që bëni çdo ditë në të njëjtën mënyrë, mund t’ju ndihmojë të krijoni zakone të reja të mira pa u detyruar të bëni asgjë.

Për shembull, dita ime fillon me një vizitë në banjë, larja e dhëmbëve, rruajtja dhe veshja. Pastaj unë mbush gotë një gotë me ujë të ngrohtë dhe shkoj në tryezën time ku bëj disa lexime, bëj plane për ditën dhe kështu me radhë. Të njëjtat detyra duhet të bëhen në të njëjtën mënyrë çdo ditë, duke përfshirë edhe fundjavat.

Rituali i mëngjesit është shumë më tepër sesa thjesht një mënyrë për të organizuar rutinën tuaj të mëngjesit – kjo ju ndihmon të futni lehtësisht shprehitë e reja midis të vjetrave duke i lidhur të gjitha detyrat së bashku.

Po e mbaj veten në formë

@depositphotos

Kur zgjoheni herët, koha shtesë ju jep fleksibilitetin për një stërvitje të lehtë para se të futni trurin tuaj në punë – ju mund të shkoni drejt e në palestër që në mëngjes ose thjesht të dilni për një shëtitje rreth lagjes.

Unë jam duke shijuar heshtjen

@depositphotos

Kjo është gjëja që më pëlqen më shumë për zgjimin herët: nuk dëgjohen fëmijë duke bërtitur, asnjë foshnje që qan, nuk ka makina që zhurmojnë, nuk ka zhurmë televizive. Orët e hershme të mëngjesit janë vërtet paqësore.

Asgjë nuk më shpërqëndron nga detyrat e rëndësishme, me shumë lehtësi mund t’i sintetizoj mendimet e mia, të planifikoj dhe të përqëndrohem në mënyrë efektive në atë që po bëj në atë moment.

Jeremy Korst, ish-menaxheri i përgjithshëm i Microsoft, zgjohet në 3:30 – 4:00 për 2 arsye: qartësia e mendimit dhe koha e qetë. Gjatë 2 orëve të ardhshme në mëngjes, ai zakonisht bëten të gjithë punët e tij që kërkonin më shumë fokus pa asnjë shpërqëndrim.

Njëherë Pascal pati thënë“Shkaku i vetëm i pakënaqësisë së njeriut është se ai nuk di se si të qëndrojë në heshtje në dhomën e tij.” Tani besoj fort që mund të gjesh paqen dhe lumturinë në orët e mëngjesit.

Po kursej kohë dhe energji në udhëtim

@depositphotos

Askujt nuk i pëlqen trafiku i orëve të krizës, dhe një fillim i hershëm mund të përmirësojë edhe këtë pjesë të jetës suaj. Nëse udhëtoni në mëngjes, mund të merrni një autobus apo tren më herët që është më pak i zënë, më i këndshëm për të udhëtuar dhe mund të arrijë më shpejt.

Nëse udhëtoni, mund të shmangni trafikun e rënduar dhe të zvogëloni ndjeshëm kohën tuaj të udhëtimit. Ose më mirë akoma, mund të filloni udhëtimin me biçikletë, ashtu siç kam bërë gjatë eksperimentit.

Unë po ha mëngjes të shëndetshëm

Mëngjesi shpesh përshkruhet si vakti më i rëndësishëm i ditës. Sipas studimeve të fundit, ne duhet të konsumojmë rreth 15% – 25% të konsumit tonë të përditshëm të energjisë me një vakt në mëngjes. Pa mëngjes, ne zakonisht marrim kaq shumë uritur gjatë drekës që ne të hamë shumë ushqime jo të shëndetshme, por të pëlqyeshme.

Përpara eksperimentit, kur zgjohesha, duhej të isha diku tjetër menjëherë, dhe për këtë arsye pothuajse gjithmonë hiqja dorë nga mëngjesi.

Por tani unë nuk duhet të jem me nxitim dhe unë në fakt kam kohë të mjaftueshme jo vetëm për të përgatitur mëngjesin, por për t’u ulur dhe për ta shijuar atë gjithashtu. Unë mund t’ju siguroj, është shumë më mirë se sa të hani diçka rrugës për në punë ose në tavolinën tuaj.

Kam përmirësuar cilësinë e gjumit

@depositphotos

Bufët e natës shkojnë për të fjetur dhe të zgjoheni në kohë të rastësishme, ndërsa ata që zgjohen herët zakonisht kanë krijuar oraret sistematike të gjumit. Mospasja e një rutine të caktuar të gjumit mund të çojë në pasoja të këqija për shëndetin tuaj, si kolesteroli i lartë, dhjamosje dhe kështu me radhë.

Gjatë këtij muaji kam kuptuar se nuk kam nevojë të qëndroj në shtrat për 10-12 orë për të fjetur. Duke u zgjuar në orën 5:30, ndihem i qetë dhe plot energji për të filluar një ditë të re. Një orar i rregullt i gjumit vërtet përmirëson cilësinë e gjumit dhe ju bën të ndiheni më mirë.

Bonus: Si të zgjoheni herët…

@depositphotos

Këtu janë disa këshilla që unë do të doja të ndaja me ju, që më ndihmuan shumë në transformimin tim nga një buf nate në një zog mëngjesi:

  • Hapni perdet para se të shkoni në shtrat. Në mëngjes, do të detyrohesh të zgjohesh nga rrezet e para të diellit.
  • Dilni nga shtetrrethimi elektronik. Sipas disa studimeve, pajisjet elektronike e bëjnë më të vështirë për ju të flini, sepse drita e tyre blu kufizon prodhimin e melatoninës, hormon që kontrollon ciklet e gjumit. Pra, nuk është një ide e keqe për t’u tërhequr nga telefoni juaj, tableta dhe TV të paktën një orë para se të shtriheni nëse doni të përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj.
  • Shko të flesh më herët. Nëse vendosni të zgjoheni 2 orë më parë, shkoni në shtrat të paktën 2 orë më herët nga ç’jeni mësuar. Vetëm atëherë do të bësh mjaft gjumë.
  • Vendoseni alarmin diku në dhomë. Nëse është pranë shtratit tuaj, ju do ta mbyllni ose do ta goditni atë me sytë e përgjumur dhe do të bini përsëri në gjumë. Por nëse është jashtë mundësive tuaja, nuk do të jetë e lehtë të vazhdosh me gjumin. Kur të arrini alarmin, do të jeni çuar.
  • Dil nga dhoma e gjumit menjëherë pas ngritjes. Vetëm filloni të bëni ritualin tuaj në mëngjes sa më shpejt të jetë e mundur – shkoni në banjë, pastroni dhëmbët. Deri në kohën që e keni bërë këtë, do të jeni të zgjuar sa duhet për t’u përballur me ditën.
  • Bej plane. Caktoni diçka për të bërë herët në mëngjes që është me të vërtetë e rëndësishme. Kjo arsye do t’ju motivojë që të ngriheni.
  • Bëje vizuale. Komediani Jerry Seinfeld përdor një sistem kalendarik për të detyruar veten të shkruajë shakatë e tij. Ai ka një kalendar të madh mur dhe për çdo ditë që ai shkruan materiale të reja, ai vendos një “X” të madh të kuq në të. Ai synon të krijojë një zinxhir të pandërprerë të këtyre shenjave “X” për aq kohë sa të jetë e mundur. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të ndërtuar një mënyrë jetese të re sepse ju jep një pamje vizuale për suksesin tuaj.
  • Shpërbleje veten. Gjeni diçka që është me të vërtetë e pëlqyeshme për ty dhe lejo veten ta bësh atë si pjesë e rutinës tënde në mëngjes. Për mua, ajo është një filxhan çaj të shijshëm bimor ose leximi i një libri të mirë. Shpërblimi juaj mund të jetë një trajtim i shijshëm për mëngjes, të shikoni lindjen e diellit, ose meditimi – çdo gjë që mund të kënaqeni.

Në çfarë ore zgjoheni zakonisht? A jeni një zog mengjësi apo një buf nate?