Këshilla Inteligjente që ju Shpëtojnë nga Situatat e Pakëndshme

Për të shmangur situatat e sikletshme, kushtojini vëmendje vetëm asaj që po ndodh përreth jush. Mënyra se si dikush i mban këmbët është padyshim duke ju thënë diçka dhe madje mund të shmangni një luftë të pashmangshme duke bërë një zgjedhje të thjeshtë. Guxojmë të themi, është e mundur të “kontrollosh” natyrën njerëzore me lëvizjet e duhura dhe të jeni të përsosur në rrethin shoqëror.

Ne kemi mbledhur disa truke të dobishme për t’ju ndihmuar të lexoni atmosferën më mirë se kushdo tjetër dhe të shpëtoni nga sikleti në mënyrat më të ftohta të mundshme.

Nëse flasin shumë

Meqenëse nuk ka një mënyrë me të vërtetë të sjellshme për t’u thënë njerëzve të tjerë të mbajnë gojën mbyllur, mund ta provoni këtë truk për të ndërprerë dikë. Thjesht hidhni gjithçka që keni në dorë – përveçse ndoshta telefoni juaj, ose mbase trokisni mbi diçka. Kjo do t’i bëjë ata të kuptojnë se ata kanë biseduar për një kohë të gjatë dhe të mos ndjehen rehat, gjë që ka të ngjarë t’i bëjë ata të ndalojnë së foluri.

Nëse ndiheni nervozë

Truri juaj beson se jeni të qetë kur jeni duke ngrënë. Gjithçka duhet të jetë në rregull, sepse keni kohë për të ngrënë! Duke përtypur çamçakëz, ju mund ta mashtroni trurin tuaj të kalojë në një gjendje të relaksuar. Ju mund ta përdorni këtë metodë gjatë një bisede nervoze, para intervistimeve ose gjatë momenteve stresuese.

Nëse keni klientë të acaruar

Është gjithmonë e vështirë të merresh me një klient të zemëruar, pavarësisht sa ke të drejtë. Provoni të vendosni pasqyra pas dhe rreth banakut, në mënyrë që njerëzit të mund ta shohin veten gjatë argumentit. Ne nuk na pëlqen ta shohim veten në këtë mënyrë, sepse ne nuk i duam njerëzit e zemëruar. Kjo do t’i qetësojë ata, duke krijuar një hapësirë ​​për bisedë të arsyeshme.

Nëse jeni mërzitur nga një këngë që ju ka mbetur në mendje

Ndonjëherë është një muzikë reklamash, ndonjëherë është një këngë popullore me të cilën argëtoheni. Ato gjejnë rrugën e tyre për në trurin tuaj dhe ju filloni t’i këndoni pa menduar fare. Do të jeni të prirur të përsërisni të njëjtën pjesë të këngës dhe këtu do të “ngecni”. Përkundrazi, provoni ta mbaroni këngën. Këndimi i pjesës së fundit do ta bëjë trurin tuaj të mendojë se kënga ka mbaruar dhe ju do të ndaloni së kënduari.

Nëse prisni një konflikt

Kur duhet të negocioni me dikë, veçanërisht për qëllime biznesi, kjo zgjidhje do të vijë në dispozicion. Uluni menjëherë pranë tyre në vend se të uleni përballë tyre. Do t’i bëjë ata të ndjehen sikur jeni me ta, në të njëjtën anë. Gjithashtu, është e vështirë të inatosesh apo t’i bërtasësh dikujt që është fizikisht i afërt me ju.

Nëse besoni se të gjithë janë të vetëdijshëm për situatën e çuditshme

Ndonjëherë është thjesht më mirë ta bëni gjënë e dukshme dhe të pranoni gjërat sikletosëse. Nëse jeni në një grup të ri njerëzish, ju mund të thyeni akullin duke vokalizuar atë që duket e çuditshme. Përdorimi i humorit gjithashtu do të ndihmojë.

Nëse nuk doni të merreni me blerjen e pijeve

Njerëzit kanë tendencë të mbajnë mend gjënë e parë dhe të fundit në një seri situatash. Përfitoni nga kjo dhe jini të parët që blini raundin e parë të pijeve. Pjesa tjetër e grupit tuaj do të bëjë të njëjtën gjë, duke mos u kujdesur për atë se kush blen çfarë. Edhe pse ata do të kujtojnë që keni blerë të parën dhe kjo do të jetë ndoshta e vetmja herë që do të duhet të paguani për pije gjatë gjithë natës.

Nëse jeni i ri në një grup

Kur bashkoheni në një grup të ri, është normale të mos jeni të sigurt se si ndihen ata për ju. Sidoqoftë, ju mund të kontrolloni gjuhën e tyre trupore. Nëse ata janë të interesuar për ju, këmbët e tyre do të tregohen drejt jush. Ju mund të kuptoni nëse prania juaj nuk është e mirëpritur duke vërejtur nëse ata i largojnë këmbët nga ju. Kjo funksionon si romantikisht ashtu edhe shoqërisht.

Nëse jeni pjesë e një debati

Edhe nëse dikush po ju bërtet, qëndroni të qetë dhe flisni me qetësi për të sqaruar idetë tuaja. Kur ju mendoni se personi tjetër nuk po ju përgjigjet dhe është duke folur me zë të lartë, thjesht prisni dhe rrini të qetë. Pas një kohe, qasja juaj paqësore do të ketë një ndikim mbi ta dhe ata do të ndalojnë së bërtituri.

Nëse nuk merrni përgjigjen që dëshironi

Pasi t’i keni bërë një pyetje dikujt, mund të duhet pak kohë për të marrë përgjigjen që ju nevojitet, veçanërisht nëse është e ndërlikuar ose e bezdisshme për personin tjetër. Por mos lejoni që menyra se si ata mund të reagojnë t’ju bëje të hiqni dorë. Qëndroni të heshtur, shikojini ato në sy dhe lërini të flasin. Më në fund do të merrni përgjigjen tuaj.

Nëse do të shkoni në takim të parë

Takimet e para mund të jenë të vështira nëse nuk i keni gati planet tuaja. Për të shmangur këtë lloj situate, realizoni takime emocionuese që do të forcojnë adrenalinën tuaj. Lloji i “aktivitetit emocionuese” që zgjidhni duhet të varet nga preferencat personale, kështu që ju mund të dëshironi të njiheni me partnerin/partneren tuaj pak më mirë së pari. Megjithatë, ata do të shoqërojnë emocionin me ju dhe do të supozojnë se po e shijojnë kohën e tyre me ju.

Nëse doni të bëni presion ndaj dikujt ndërsa flisni me ta

Ju mund të kapni dikë duke gënjyer ose duke i ardhur rreth së njëjtë temë për të shmangur konfrontimin. Nëse keni nevojë që ata të rrëfejnë diçka ose të ndajnë më shumë informacion, ngrini vetullat, ndërsa mbani kontaktin me sy për të rritur presionin. Do t’i bëjë ata të ndjehen më të dobët psikologjikisht dhe të dy do të arrini në një mirëkuptim të ndërsjellë.

Nëse ndjeni sikur janë duke ju parë

 

Nëse ndjeni sukur janë duke ju shikuar ose të ndjekur, mund të përdorni një truk vërtet të thjeshtë për tu siguruar. Vetëm hapni gojën! Sigurohuni që ata të jenë në gjendje t’ju shohin dhe provoni. Nëse ata me të vërtetë po ju shikojnë, ata gjithashtu do të hapin gojën dhe do të jeni në gjendje të dalloni atë i cili po ju ndjek dhe të mbani distancë.

Nëse keni probleme për t’i bërë fëmijët tuaj të bëjnë diçka

Mos i pyetni fëmijët nëse duan të bëjnë diçka. Thuajuni atyre sa sa mundësi kanë për të zgjedhur, pa qenë shumë konfuz. Për shembull, nëse doni që ata të hanë brokolin e tyre, provoni të pyesni nëse dëshirojnë 2 ose 3 copë. Edhe pse ata mund të rezistojnë, shanset janë që ata të marrin një vendim dhe të ndjehen përgjegjës në fund.

Nëse doni të frikësoni dikë

T’i shpëtosh një zenke është gjithmonë më mirë sesa të marrësh pjesë në një të tillë. Nëse dikush po përpiqet t’ju provokojë për të luftuar, përdorni fuqinë e kontaktit me sy. Shikoni sytë e tyre, qëndroni të patundur dhe drejtojini sytë deri tek këmbëve të tyre dhe përsëri tek sytë e tyre. Atëherë, shikoni larg. Kjo do t’u japë atyre mesazhin që i keni vlerësuar dhe se besoni se ata nuk janë kërcënim për ju.